Egeyön Haber

Ahmet Deda yazdı: Planlı üretim

Ahmet Deda

Ahmet Deda

Bugün dünyadaki tarımla ilgili son gelişmeleri, Türkiye’de pandemide tarımla ilgili son durumları değerlendirmek istedim. Bu analizi çok dikkatli yapmamız gerekiyor. Çünkü dünyada savaşlar oluyor. Bu savaşlar ekonomik olarak yürütülüyor.

Geçtiğimiz günlerde Süveyş Kanalı kapandı binlerce gemi hareket edemez hale geldi. Bu sebeple ulaşımdaki fiyat artışları, kullandığımız toplu iğneden, kalemine kadar herşeye yansıdı.

Peki savaşlarda üretim duruyor mu? Hayır. Peki pandemide üretim duruyor mu? Hayır. Ama Türkiye’de pandemi döneminde bir yerde yanlış yapıyoruz. Tarıma gerektiği önemi vermiyoruz. Neden önem vermiyoruz? Bunu bir bilene sormak gerekiyor.

Biz pazara gittiğimizde o hafta her şey bolsa ve isteğimizi alabiliyorsak, sorun yok diyoruz. Ama bir hafta gittiğimizde domates 5 lira yerine 10 lira ise hemen bize afakanlar basıyor. Başlıyoruz isyana. ‘Bu kadar olur mu?’ diyoruz. Dönem dönem pazarın zam şampiyonu patates oluyor, bazen soğan oluyor, bazen biber oluyor. Ama genel anlamda bir sorun yaşıyoruz. Ama genel anlamda sorun yaşıyoruz. O sorun ne? Plansız üretim, tarıma yeterince önem vermemek.

Türkiye gibi ülkeler, Ege gibi bölgeler tarıma daha planlı, daha önemle bakmalı. Neden? Diyelim ki; Türkiye’de şuanda patates ucuz. Patates soğan, 1-1,5 liraya satılabiliyor. Önümüzdeki yıl üretici diyor ki; “patates ektim para etmedi”, “soğan ektim tarlada kaldı” diyerek o ürünü yetiştirmiyor. Yetiştirmeyince bir sene sonra bir bakıyorsunuz patates 3 lira, soğan 5 lira oluyor.

Benim dilimde tüy bitti. Türkiye’de haller yasasının değişmesi gerekiyor. Türkiye’de üretici tüketiciye ürününü ulaştırana kadar bir sürü aracı, tefeci, ulaşım, nakliye fiyata biniyor. Gerçi günümüz dünyasında ve Türkiye’de PTT aracılığı ile patatesi göndermeye başladık. Kargolar aracılığı tarımda satışlar başladı. Bir satış yöntemi oluştu.

Peki ne yapmalıyız? Türkiye’de hızla anlaşmalı ve planlı üretime geçmeliyiz. Yani Ege’de ne yetişiyor? Örneğin; soğan, patates. Yıllık tüketimimiz ne kadar? Diyelim ki; 50 milyon ton. Bizim bu ürünü satış noktasına kadar iyi planlayıp, bu ölçüde üretimi gerçekleştirerek tüketiciye ulaştırmamız gerekiyor. Ama gel gelelim biz bunu yapmıyoruz. Kafamıza göre bir planlama yapıp, ona göre üretim yapıyoruz. Üretici ne kadar üreteceğini ve ne kadara satacağını bilmeli. Tekrar söylüyorum, planlı üretim yaparsak tarım şaha kalkar.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ