Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonunun İlk Toplantısı Yapıldı

Bağcılık ve Üzüm Araştırma Komisyonunun İlk Toplantısı Yapıldı

Denizli Ak Parti Milletvekili Şahin Tin, üzüm üreticileri ve bağcılık sektörünün sorunlarının çözümü için kurulan araştırma komisyonunda, ulusal düzeyde geniş katılımlı bir toplantı yapılmasını önerdi. Şahin Tin, “Sektörümüzün bizden beklentilerine cevap verecek, sorunlara çözüm olacak bir çalışma ortaya koymalıyız” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının tespiti, çözüm önerilerinin geliştirilmesi için kurulan araştırma komisyonu ilk toplantısını Manisa Milletvekili İsmail Bilen’in başkanlığında gerçekleştirdi. Komisyon toplantısının ilk gününde bir yol haritası oluşturmak için üyelerin görüşleri alındı.

Ulusal Ölçekte Büyük Bir Toplantı

Komisyon üyesi AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, toplantıda yaptığı konuşmasında üzüm ve bağcılık sektörünün tüm bileşenlerinin katılacağı ulusal ölçekte geniş katılımlı büyük bir toplantı yapılmasını önerdi.

Büyük toplantı öncesi komisyonun iyi bir hazırlık dönemi geçirmesi gerektiğine işaret eden Milletvekili Şahin Tin, yol haritası önerisini şöyle özetledi:

“Öncelikle araştırma komisyonumuz çalışmasını bağcılık sektörünün tüm unsurlarını esas alarak yürütmeli. Üreticiden, mahsulün işlendiği sanayi safhası, pazarlama aşamasına kadar bu zincir her yönüyle dikkatle incelenmelidir. Sektör, bir bütün olarak ele alınmalıdır. Bu süreçte komisyonumuz, büyük küçük ayrımı yapmadan küçük ölçekte üretim yapan çiftçi kardeşimizi de, büyük yatırımlar yaparak üretim yapan çiftlik sahibi girişimcileri de dinlemelidir. Şarap, kuru üzüm üreticileri, bu işin pazarlama ve ihracat ayağında yer alanlar, komisyonumuzda dinlenmeli, en küçük ayrıntılar bile tespit edilerek not edilmeli ve bir veri tabanı oluşturulmalıdır. Çalışmalarımızın finalinde de geniş kapsamlı, büyük bir toplantı yapılmalıdır. Bu toplantıda yetiştiricisi, üreticisi, pazarlamacıyla, sektörün yan kolları ve tüm paydaşlarıyla birlikte, devletimizin konuyla ilgili birimleri de olmalıdır. Çalışmanın bu şekilde bir yol izlenerek yürütülmesi halinde olumlu sonuçlar alınacağına ve komisyonumuzunda beklentileri karşılayacağına inanıyorum” dedi.

Toplantı diğer üyelerin dinlenmesi ile devam etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.