Egeyön Haber

Başkan Arda: ‘Temizlenene kadar mücadeleye devam edeceğim’

Duran Adam” eyleminin üçüncüsünü yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, “14- 15 yıldır burası temizlenseydi şov yapmazdık. Bu atıklar temizlenene kadar mücadeleye devam edeceğim” dedi. Egeyön Haber’e özel açıklamalarda bulunan eyleme katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil tugay ise, ‘Radyoaktif atıklar insanları kısa ve uzun vadede hasta edebilen tehlikeli maddelerdir. Bunun bir an önce kaldırılması, ilgili devlet kurumlarının bir an önce hareket geçmesi lazım. Bu durumu dile getirmek için bu gün burada bir aradayız’ ifadelerini kullandı.


Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir’in Çernobili olarak bilinen ve 500 bin tondan fazla olduğu tahmin edilen Emrez Mahallesi’ndeki nükleer atıkların kaldırılması için başlattığı “Duran Adam” eyleminin üçüncüsünü yaptı. Atıkların bulunduğu alanda yapılan durma eylemine Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, İyi Parti İzmir İl Başkanı Hüsmen Kırkpınar, İyi Parti Gaziemir İlçe Başkanı Sedat Dağ, Çevre Mühendisleri Odası Genel Sekreteri Ahmet Avni Atayol, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Helil Kınay, Gaziemir, Menderes ve Karşıyaka Kent Konseyi, Dr. Enver Yaser Küçükgül, belediye meclis üyeleri, belediye başkan yardımcıları, belediye çalışanları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Vali Beye teşekkür ediyorum

Duran Adam eyleminin ardından açıklama yapan Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’in, eylemle ilgili yaptığı açıklamaya değindi. Eylem yapmasının amacının kamuoyu oluşturmak olduğunun altını çizen Başkan Arda, “Bu eylemi yapma amacımız buradaki tehlikeye dikkat çekmekti. 14-15 yıldır burada verilen bir mücadele var. Odalar, barolar, çevre örgütleri ve bilim insanlarının mücadelesi yıllardır sürüyor. Bu mücadeleyi yükseltmek için hep birlikte bu mücadeleyi başlattık. Bu eylemin ses getirdiğini biliyoruz. Eyleme ilginin artarak devam ettiğini görüyoruz. Amacımız kamuoyu yaratmak. Dün vali beyin bir açıklaması var. Vali bey diyor ki ‘Belediye başkanı şov yapıyor.’ Şov kelimesi İngilizce’de göstermek anlamına geliyor. Biz, buradaki tehlikeyi göstermeye çalışıyoruz. Vali Bey anlamış bizim yapmak isteğimizi. Kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Burası temizlenseydi şov yapmazdık

2007 yılında alanda atıkların varlığının ortaya çıkmasına rağmen hiçbir şey yapılmadığını hazırlatan Başkan Halil Arda, “Vali Bey aynı açıklamasında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir çalışma başlattığını da söylüyor. O çalışmanın ne olduğunu biz bilmiyoruz. Bizleri ikna etsinler. Buradaki zamanı tez zamanda çözsünler. 14-15 yıldır bir şeyler yapılsaydı, burası temizlenseydi bizim şov yapmamıza gerek kalmayacaktı. Ama biz hep birlikte burası temizlenene kadar şov yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Başkan Tugay: Verilen mücadelede haklılar

Başkan Halil Arda’ya destek amacı ile katılan Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay eylemde Egeyön Haber’e özel açıklamalarda bulundu. Başkan Tugay, “Bulunduğumuz alanda daha önceden var olan kurşun fabrikasının nereden geldiği belli olmayan radyoaktif atıkları, izinsiz ve kontrolsüz bir şekilde toprağın altına gömülmüş. 15 yıldan uzun süredir İzmir kamuoyunun gündemin de olan bir konu. Burada çözüm üretmesi gereken devlet kurumları duyarsız kalıyor. Görüldüğü üzere yakın çevrede evler var. İnsanlar burada yaşıyor, belki çocuklar bu bölge de oyun oynuyorlar, yerleşim yerinin bu kadar içinde tehlikeli bir atığa karşı duyarsız olmak kabul edilebilir bir şey değil. Gaziemir belediye başkanımız haklı olarak bu sorunun çözümü için bir duyarlılık gösteriyor. Her hafta Cuma günü yaptığı bu eyleme bizleri de davet etti. Ben ve Menderes belediye başkanı Mustafa Kayalar bu eyleme katıldık. Verilen mücadele de haklılar. Karşıyaka ‘da böyle bir şey olsa ben gece uyuyamazdım. Çünkü radyoaktif atıklar insanları kısa ve uzun vadede hasta edebilen tehlikeli maddelerdir. Bunun bir an önce kaldırılması, ilgili devlet kurumlarının bir an önce hareket geçmesi lazım. Bu durumu dile getirmek için bu gün burada bir aradayız.” ifadelerini kullandı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ