Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Bir damla kan hayat kurtarır

30.11.2018
A+
A-

KONAK BELEDİYESİNİN AÇTIĞI GÖNÜLLÜ DANIŞMANLIK VE ANONİM HIV TEST MERKEZİNDE HEPATİT B, HEPATİT C VE SİFİLİS (FRENGİ) TESTLERİ DE YAPILMAYA BAŞLANDI.

Bir damla kan hayat kurtarır

Konak Belediyesinin açtığı Gönüllü Danışmanlık ve Anonim HIV Test Merkezinde Hepatit B, Hepatit C ve Sifilis (Frengi) testleri de yapılmaya başlandı. Merkez, hafta içi her gün 08.30-17.00 saatleri arasında ücretsiz hizmet veriyor.

Konak Belediyesinin, cinsel yolla bulaşan AIDS’e sebep olan HIV virüsünün kişide var olup olmadığını anlamak için açtığı ve Ege Bölgesinde tek olan Gönüllü Danışmanlık ve Anonim HIV Test Merkezinde şimdi de Hepatit B, Hepatit C ve Sifilis enfeksiyonlarının testlerini yapmaya başladı. Parmaktan alınan bir damla kanla dört enfeksiyonun testi yapılabiliyor. Test yaptırmak isteyen kişilerden hiçbir ücret alınmadığı gibi sosyal güvence koşulu da aranmıyor. Merkeze gelenler kimlik bilgilerini vermeden hem danışmanlık hizmeti alıyor hem de test yaptırabiliyor. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara dair toplumsal damgalama nedeniyle birçok kişinin HIV testi ve diğer bulaşıcı enfeksiyonları yaptırmaktan kaçındığına dikkat çeken merkez yetkilileri kişilerin kimliğini gizli tutarak test yaptıklarını vurguladı. Kişinin beyanını esas aldıklarını, kimlik istemediklerini dile getiren yetkililer bu testler sayesinde risk altındaki kişilerin erken teşhis şansı yakaladığını söyledi.

Test nasıl yapılıyor?

Parmaktan alınan bir damla kanla 15-20 dakika gibi kısa bir süre içinde kişide HIV virüsü, Hepatit B, Hepatit C ve Sifilis enfeksiyonlarının olup olmadığı tanısı konabiliyor. Test yapılırken konunun uzmanı sağlık yetkilileri de yapılan testler hakkında bilgi veriyor. Ege Bölgesinde tek olan merkeze bölgedeki illerden de gelen kişiler oluyor. Merkez, hafta içi her gün 08.30 – 17.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Şüphe duyup test yaptırmak isteyenler Konak Belediyesinin anonim test merkezine başvurabiliyor. Detaylı bilgi için 0 232 484 22 91 numaralı hattı aramak yeterli. Konak Belediyesinin dışında İstanbul’da Şişli Belediyesi ve Beşiktaş Belediyesi; Ankara’da Çankaya Belediyesi, Bursa’da Nilüfer Belediyesi ile Mersin’de Büyükşehir Belediyesi de ücretsiz Gönüllü Danışmanlık ve HIV Test Merkezi hizmeti veriyor.

ETİKETLER: , , , ,
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.