Bornova’da Yörük ve Türkmen Rüzgarı

Bornova’da Yörük ve Türkmen Rüzgarı
Yayınlama: 10.04.2018
A+
A-

Türk örf ve adetlerinde önemli bir yere sahip olan Yörük Türkmen Geleneği, Bornova Belediyesi ve Yörük Türkmen Kadınlar Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinliklerle yaşatıldı. Bu kapsamda Ressam Mustafa Ali Kasap’ın “Efe Kadınlarımız” isimli resim sergisi Dramalılar Köşkü’n de açılırken Kültür Gecesi ve Panel’de Bornova Nikah Salonu’nda yapıldı.

Bornova Belediyesi ve Bornova’da faaliyet gösteren Yörük Türkmen Kadınlar Derneği işbirliği ile “Efe Kadınlar” başlığı altında düzenlenen Resim Sergisi ve Kültür Gecesi Bornova’da gerçekleşti. Ressam Mustafa Ali Kasap’ın “Efe Kadınlarımız” isimli sergisi Dramalılar Köşkü’n de açılırken, Kültür Gecesi ve Panel’de Bornova Nikah Salonu’nda yapıldı.Yörük ve Türkmen kültürünün yaşatılması ve geleneklerin gelecek kuşaklara aktarılması amacıyla düzenlenen etkinlikler vatandaşlardan da yoğun ilgi gördü. Gecede İzmir Yörükler Derneği’nin hazırladığı folklor gösterileri renkli görüntülere sahne oldu. Ayrıca Ayrancılar Gençlik Spor Kulübü Zeybek Ekibi’nin sahnelediği “Çanakkele Geçilmez ve Kurtuluş Gösterisi” ise vatandaşlara duygusal anlar yaşattı.

Kültür gecesinin finalinde ise panel düzenlendi. ‘Doğal Yaşamda Kadın’, ‘Milli Mücadele Yıllarında Kadın’, ‘Anadolu Bacıları’ ve ‘Yörük Türkmen Kültüründe Geçiş Ritüelleri’başlıklarının ele alındığı panelin moderatörlüğünü Ege Üniversitesi Kadın Sorunları Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Konca Yumlu yaptı. Sarıkeçililer Dernekleri Genel Başkanı Pervin Çoban Savran, Ressam Mustafa Ali Kasap, Yarın Derneği Genel Sekreteri Duygu Çokgezer Görgülü ve Sosyal Antrapolog Lale Tekin Genç’in katıldığı panelde kadınlarla ilgili konular ele alındı.

Fotoğrafaltı: Bornova Belediyesi ve Yörük Türkmen Kadınlar Derneği işbirliği ile düzenlenen etkinliklerle yaşatıldı.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.