Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Büyükşehir Belediyesi, “Kent ve Estetik Komisyonu” kuruyor

28.11.2018
A+
A-

İŞ YERİ SAHİPLERİ, REKLAM FİRMALARI, VATANDAŞLAR VE İLÇE BELEDİYELERDEN GELEN ÖNERİLER DOĞRULTUSUNDA İLAN, REKLAM VE TANITIM YÖNETMELİĞİ’Nİ YENİLEYEN İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, İÇİNDE; SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ, MESLEK ODALARI VE ÜNİVERSİTELER İLE ÇEŞİTLİ KURUM VE KURULUŞLARDAN TEMSİLCİLERİN YER ALACAĞI KENT VE ESTETİK KOMİSYONU DA KURUYOR.

Büyükşehir Belediyesi, “Kent ve Estetik Komisyonu” kuruyor

İş yeri sahipleri, reklam firmaları, vatandaşlar ve ilçe belediyelerden gelen öneriler doğrultusunda İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ni yenileyen İzmir Büyükşehir Belediyesi, içinde; sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve üniversiteler ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin yer alacağı Kent ve Estetik Komisyonu da kuruyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kentin İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’ni gelişen teknoloji, değişen kanun ve yönetmelikler kapsamında yeniden ele aldı. Bütüncül, kapsayıcı ve katılımcı bir anlayışla yeni yönetmeliği hazırlayan belediye, bu çerçevede; iş yeri sahipleri, reklam firmaları, vatandaşlar ve ilçe belediyelerden gelen önerileri de değerlendirdi.

Görsel kirliliği önlemeyi, kentsel algıyı ve mekan kalitesini yükseltmeyi hedefleyen yeni yönetmelik ile İzmir Büyükşehir Belediyesi; ayrıca izinsiz yapılan ve denetim problemi oluşturan konularda da yaptırım getirdi. Yeni mevzuatta; ilan, reklam ve tanıtım araçlarına dair “belediyeler açısından yetki ve sorumluluk alanları” tarif edildi. Yeni uygulama alanları ve araçları eklenerek, mevcut uygulamalardaki sıkıntılar giderildi.

Yeni hazırlanan yönetmeliğin herkes tarafından kolayca anlaşılması için yönetmeliğe açıklayıcı görseller eklenerek vatandaşların izin alma sürecinde atacağı adımlar da tarif edildi.

Yeni bir devir başlıyor

İzmir İlan, Reklam ve Tanıtım Yönetmeliği’nin getirdiği en önemli yeniliklerden biri de, Kent ve Estetik Komisyonu’nun kurulması oldu. Sivil toplum örgütleri, meslek odaları ve üniversiteler ile çeşitli kurum ve kuruluşlardan temsilcilerin yer alacağı Komisyon, kent genelini ilgilendiren uygulamalarda katılımcı karar alma mekanizmasını harekete geçirmesi bekleniyor. Bu kapsamda, belediye ve ilgili kesimlerin kent silueti ve kent estetiği adına da “birlikte” karar almasının sağlanacağı öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.