Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Beko’dan Meclis’te Kur’an yeri tepkisi: Burası cami değil!

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, Meclis şube kütüphanesinin Kur’an okuma yeri, dini sohbetler ve Diyanet İşleri’nin kitaplarının sergileneceği alan haline getirilmesine tepki gösterdi: Burası cami değil, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin meclisi. Yakın mesafedeki Kocatepe’de yeterince büyük okuma salonlarınız yetmiyor mu?” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani

15 Temmuz darbe girişiminin ardından TBMM kampüsünün mimari yapısının değiştirilmeye devam ettiğini söyleyen CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, meclis yönetiminin bazı şeyleri değiştirmek için tatili beklediğine dikkat çekti.  Muhalefetin görüşü alınmadan tadilat ve değişiklikler yapıldığını belirten CHP’li Beko, 1985 yılında yapılan Meclis Cami yanında bulunan ve gazete okuma yeri olan Şube Kütüphanesinin, Kur’an ve tefsir, dini kitap okuma ve sohbetlerinin yapılacağı, diyanet kitaplarının sergileneceği yer olarak düzenlenmesine tepki gösterdi. Beko, Diyanet İşleri’nin meclise çok yakın olan Kocatepe Camii’nin altında Kur’an okuma ve dinleme salonlarının da bulunduğu çok büyük bir mekanının olduğunu hatırlattı.

TBMM’YE ÖNCE ŞENTOP SAHİP ÇIKMALI

CHP’li Beko, Meclis Şube Kütüphanesinin taşınmasına izin veren Meclis Başkanı Mustafa Şentop’u meclise sahip çıkmaya davet ederek, “Meclisin doğal dokusu hem fiziken hem de manevi olarak yerle bir edilmeye devam ediyor. Buna önce siz dur demelisiniz” dedi. Daha önce muhalefetin tepkisine rağmen milletvekili odalarının bulunduğu A ve B bloklarının yıkıldığını, meclisi dışarıdan kiraladıkları binalara taşıyarak kiracı konumuna düşürüldüğünü hatırlatan Beko, Parlamentoların sadece bir ülkenin yönetim merkezleri olmadığını, mimarisiyle, değerleriyle, tarihiyle o ülkenin demokrasisini, saygınlığını, yaşanmışlığını yansıttığına vurgu yaptı.

GENEL KURULA YİNE BÜYÜK PARALAR HARCANIYOR

Beko şunları dile getirdi: “Buradan Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a sesleniyorum; Meclis yerleşkesine öncelikle siz sahip çıkmalısınız. Türkiye Büyük Millet Meclisinin itibarını öncelikle sizin korumanız gerekiyor. AKP döneminde meclis başkanlığı yapanlar yerleşkeye geri dönülmez zararlar verdi. Sayın Arınç döneminde başlayan kültürel ve akıl dışı yıkım halen devam ediyor. Dağı taşı betona çeviren iktidar, meclisin orijinal doğal dokusunu yok ederek tamamen betonlaştırdı.  Buradan hatırlatmak isterim tekrar; Meclis caminin yanında yer alan şube kütüphanesi, ünlü Mimar Behruz Çinici imzasını taşıyor ve Ağahan ödüllü bir bina. Ülke yangın yerine dönmüş meclis yönetiminin başka işi kalmamış bunlarla uğraşıyor. Ayrıca Meclise verilen Ağahan ödülünün kaybolduğu söyleniyor. Sayın Şentop o ödülü bize bir gösterirse çok sevinirim. Yine her sene olduğu gibi meclis genel kurulunun tadilatları sürüyor. Meclisin itibarı koltuk ve sandalyeleri her sene değiştirmekle olmaz. Oradan çıkan yasalarla olur. Yine büyük paralar harcanıyor. Tasarruf tasarruf deniliyor bunları nereye koymak gerekiyor? Sayın Şentop bu israfa artık dur demelisiniz” çağrısında bulundu.

ŞENTOP’A UYARI: BÜROKRATLAR ÇİZMEYİ AŞIYOR

Daha önce çevrilmiş olan ve mecliste muhafaza edilen İstiklal Mahkemesi Kararları’nın “bazı yerlerinde yanlışlık ve eksiklik var”denilerek yeniden çevrilmesi için Meclis Başkanı Şentop’a tavsiyelerde bulunulduğu ve  Meclis Kütüphane Müdürü Abdülhekim Koçin’in mecliste bulunan tercümanlar yerine, ihale yapılmadan dışarıdan istediği kişilere çeviri yaptırdığı iddialarını da dile getiren Beko, “Sayın Şentop’a sormak istiyorum; Meclis kütüphanesinde halen görev yapan Osmanlıca-Türkçe tercüman olmasına rağmen, 10 tane Osmanlıca bilen personel alımı yapıldığı iddiaları doğru mu dur?” dedi. Beko, “Yine Meclis Kütüphanesi ve Destek Hizmetleri Başkanlığı’nda çalışan bazı personellere mobbing yapıldığı, Meclis Kütüphane Müdürü Koçin’in, deneyimli personele görevi dışında gereksiz talimatlar ve görev alanı dışında işler vererek mobbinge uyguladığı doğru mudur? Çünkü bu gibi şikayetler devamlı tarafıma da iletiliyor. Sayın Şentop’u kendisini de zarar verecek olan, kafasına göre hareket eden ve çizmeyi aşan bazı bürokratları bertaraf ederek, kendi himayesinde çalışan personelin sorunlarını çözmeye davet ediyorum” diye konuştu.