Egeyön Haber

CHP’li Kani Beko: Ülke İflas Etmeden Önlem Alınmalı!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Kani Beko, bayram boyunca yaptığı ziyaretlerde gündemin doların yükselişi ve ekonomik kriz olduğunu belirterek, “İşten çıkarmalar artıyor. AKP iktidarı ülke iflas etmeden yarattığı krizi bitirecek önlemi almalı!” dedi.

CHP İzmir Milletvekili Kani Beko, bayram boyunca ilçe bayramlaşmalarına katıldı, köy köy, mahalle mahalle bayram ziyaretleri yaptı. Vatandaşın bayram gündeminin ekonomik kriz olduğunu söyleyen Kani Beko, vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde özellikle işçilerin krizin faturasının kendilerine çıkarılacağı ve işten atılma korkusu yaşadıklarını aktardıklarını söyledi.

“AKP’nin yarattığı ekonomik kriz, rant ve talan politikaları nedeniyle yandaş şirketleri, büyük sermaye gruplarını vurmadı. İşçi, emekçi sınıfını vurdu” diyen Beko, “Tükettiğimiz her şey doların yükselişiyle zamlandı. İşverenlerin krizin yükünü işçi ve emekçilere yükleme alışkanlıklarından dolayı işten çıkarmalar başladı ve artarak devam edecek. Önümüzdeki aylarda bir çok firmanın iflas ve konkordato bildirerek fabrika kapatma yoluna gideceği biliniyor. Emperyalist politikaları sonucu sadece İzmir’de 2500 işçinin işten atıldığı bilgisini alıyoruz. Delphi, Makro gibi büyük üreticiler kapısına zincir vurdu. Söke’de büyük bir tekstil fabrikası kapandı ve 750 işçi işsiz kaldı. Kriz yakında kamuya da yansıyacak ve maaşlar ödenememeye başlanacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığının yeni dönemde belediye bütçelerinden yapacağı yüzde 30’luk kesinti işçilerin sırtına ek yük bindirecektir” diyerek durum değerlendirmesi yaptı.

Bu kriz gayet yerli ve millidir!

Bu kriz ortamında görüştükleri işçilerin en büyük korkusunun ekonomik krizin faturasının kendilerine ödetileceği olduğunu yineleyen Beko şunları söyledi: “Krizin nedenini hükümetin politikalarına değil, uluslararası konjonktüre ve ABD ile yaşanan krize bağlayan işçi dostlarımız da var. Bu emekçi dostlarımızın ABD ve AB’ye karşı vatan savunması yapılması gerektiği inancıyla, bu süreçte gerekirse daha az tüketmeyi, iki değil bir ekmek yiyerek ülke için fedakarlık yapmayı istediklerini biliyoruz, duyuyoruz. Bu arkadaşlarıma, işverenlerin borçlarını silecek kadar günlük, basit ve rant ekonomisine dayalı bir ekonomi politikasının sonucu olarak bu krizin gayet yerli ve milli olduğunu hatırlatmak istiyorum. 16 yıldır iktidarda olan AKP, üretime yönelik hiçbir teşvik yapmayarak, inşaat sektörü gibi ranta dayalı ve hızlı para kazanma sektörlerini büyüterek, ekonomi politikalarını günübirlik ve birilerini zenginleştirmeye yönelik yaparak, özelleştirmelerle üretimi sıfırlayarak, ülkeyi peşkeş çekerek bu krizi yaratmıştır. İşverenlerin borçlarını silerek, onlara her türlü kamusal alan talanını açarak işçilerin üzerinden kriz yönetimine izin verirseniz bu ülke iflasın eşiğine gider! Acilen üretime yönelik eylem planlarının yapılarak tüketim toplumundan üreten bir topluma dönüşümün önü açılmalıdır. İnşaat sektörüne değil üretim sanayisine teşvikler verilmeli, ekonomik paketler bu mantıkla çıkarılmalıdır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ