Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

CHP’li Sertel: “15 yıl boyunca göz yumdunuz da şimdi mi aklınız başınıza geldi?”

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ), Kadir Topbaş’ın başkanlığı döneminde (2005 yılı) İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiği iskeleleri geri almak için harekete geçti. İskelelerin amacı dışında kullanıldığı iddiası ile 15 yıl sonra harekete geçen Türkiye Denizcilik İşletmeleri, Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığı döneminde “iskeleleri derhal boşaltın” yazısı gönderdi.

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ),

“30 gün içinde İskeleleri boşaltın” yazısına İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yanıt alamadığını öne süren TDİ yetkilileri, 2005 yılında yapılan protokolle İBB’ye devredilen iskelelerin geri alınması, iskelelerdeki ticari faaliyetlerden elde edilen gelirlerin TDİ’ye iade edilmesi için dava açtı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili ve KİT Komisyonu üyesi Atila Sertel, Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin hesaplarının görüşüldüğü KİT Alt Komisyonu toplantısında konuyu gündeme getirerek, “Bu iskeleler yolcu taşımacılığının yanında bir takım vakıflara peşkeş çekilirken 15 yıl boyunca göz yumdunuz da şimdi mi aklınız başınıza geldi? Ekrem İmamoğlu’nun yönetimindeki İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile uğraşmaktan ve hasmane tutumla yaklaşmaktan vazgeçin” dedi.

“VAKIFLARA VERİLİRKEN GÖZ YUMDUNUZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKP’li belediye başkanlarınca yönetilirken ses çıkarmayan TDİ yönetimini eleştiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, şunları söyledi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile TDİ 15 Mart 2005 tarihinde bir protokol yapıyor ve kuruma ait olan iskeleleri İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne devrediyor. Ekrem İmamoğlu 2019 yılında belediye başkanı seçildikten sonra 2020 yılında bu iskeleleri geri almak için harekete geçiyor. Son olarak 30 gün içinde boşaltmaları isteniyor. İBB bu iskeleleri boşaltmayınca da mahkemeye veriliyor. Bu iskeleler amacı dışında kullanılıyorsa da buna izin veren Ekrem İmamoğlu değil, geçmişteki belediye başkanlarıdır. Aksine Büyükada örneğinde gördüğümüz gibi TÜGVA’ya verilen yeri yeniden halka kazandırmak için gayret gösterilmiştir. İskeleler 15 yıl boyunca kullanılmış. 15 yıldır Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin eli armut mu topluyordu? Geçmişte AKP belediyeciliği döneminde AKP’ye yakın vakıflara bu iskeleler verilirken neden ses çıkarılmadı? Bu protokol Kadir Topbaş döneminde yapılmış. Sonra onun yerine gelen Mevlüt Uysal döneminde de iskeleler kullanılmaya devam etmiş. Ne zamanki Ekrem İmamoğlu seçildi, siz bu adımları attınız. 15 yıl boyunca göz yumanlar, Ekrem İmamoğlu başkan seçildikten sonra ‘iskeleleri derhal boşalt’ diyorsa ben de sorarım bu ne perhiz bu ne lahana turşusu?”

TDİ BAŞKANLIĞINA ESKİ İSTAÇ GENEL MÜDÜRÜ GETİRİLDİ

Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na eski İSTAÇ Genel Müdürü Fahrettin Soran’ın getirildiğini hatırlatan Sertel, Fahrettin Soran’ın TDİ yönetim kurulu başkanlığına getirilmesinden bir ay sonra bu girişimlerin başlatıldığını açıkladı.

Sertel, “Şu an Türkiye Denizcilik İşletmeleri’nin yönetim kurulu başkanı olan Fahrettin Soran, uzun yıllar İBB’de görev yapmış son olarak da İSTAÇ Genel Müdürü olarak çalışmıştır. Oradan ayrıldıktan sonra 2020 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri yönetim kurulu başkanlığına atanmış, atandıktan bir ay sonra da iskelelerin boşaltılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne yazı göndermiştir. Fahrettin Soran’ın TDİ’nin başına geldikten sonra ilk yaptığı iş de İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne savaş açmak olmuştur. İstanbul Büyükşehir Belediyesi kamu kurumu değilmiş gibi görülerek hasmane bir tutumla savaş açılıyor. Türkiye Denizcilik İşletmeleri, yaptığı özelleştirmelerden zarar etti, milyonlarla ifade edilen alacaklarını alamıyor ama şimdi bütün işi gücü bırakmış İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile uğraşıyor. Açık açık hukuksuzluk yapılıyor” diye konuştu.