Egeyön Haber

Denizli Büyükşehir, Dev Tesisi Tamamladı

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, Acıpayam ilçesinin en önemli ihtiyaçları arasında bulunan atıksu arıtma tesisini tamamlayarak, faaliyete geçirdi. İleri biyolojik arıtma olarak inşa edilen Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi’nin içerisinde Dalaman Çayı’nın da bulunduğu Batı Akdeniz Havzası’ndaki atıksu kirliliğinin önlenmesinde çok önemli bir rolü olacağı vurgulandı.

 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (DESKİ) Genel Müdürlüğü, Acıpayam ilçesinin en önemli ihtiyaçları arasında bulunan Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisi’ni tamamlayarak faaliyete geçirdi. 27.600 metrekare alan kurulu tesisteki arıtılacak atık suyun günlük ortalama debisinin 3.600 metreküpü bulacağı kaydedilirken, tesisin bölgesel arıtma niteliğinde olduğu işaret edildi. Betonarme biyolojik atıksu ileri arıtma tesisi olarak inşa edilen Acıpayam Merkez Atıksu Arıtma Tesisi’nde atık suyun sulama suyu standartlarını sağlayacak şekilde arıtıldığı, buradaki atık suların fiziksel arıtma, ileri biyolojik arıtma ve dezenfeksiyon işlemlerine tabi tutulduğu, daha sonra ise bu atık sudan azot, fosfor, organik karbon ve zararlı organizmaların giderimi yapılarak deşarj edildiği belirtildi.

Dalaman Çayı adına çok önemli bir yatırım

Acıpayam Atıksu Arıtma Tesisinin Batı Akdeniz Havzası’nda bulunan Dalaman Çayı’nı kentsel atıksu kirliliğinin önlenmesi adına yapılan önemli bir ileri biyolojik arıtma tesisi olduğu vurgulanırken, Acıpayam merkez mahallelerinin yanında, Alaaddin Mahallesi, Oğuz Mahallesi ve Kırca Mahallelerinin de atık sularının  bu tesise arıtılacağı ifade edildi.

“Daha temiz bir Denizli için”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, tesisin Acıpayam, Denizli ve bölge için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade ederek, hedeflerinin ihtiyaç olan tüm bölgelerde benzer tesisleri yapmak olduğunu kaydetti. Büyükşehir DESKİ olarak bugüne kadar 7 adet atıksu arıtma tesisi yaptıklarını vurgulayan Başkan Osman Zolan, “8 adet atık su arıtma tesisi inşaatımız da devam ediyor. İnşallah hepsini tamamlayarak vatandaşımızın hizmetine sunacağız. Daha temiz bir Denizli için çalışmaya devam edeceğiz. Atıksu arıtma tesisimiz Acıpayam ilçemize, Denizlimize hayırlı uğurlu olsun.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ