Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Denizli Çal’da kanalizasyon sorununun çözümü için imza toplanıyor

Denizli Çal’da yaşanan kanalizasyon sorununun çözümü için imza kampanyası başlatıldı. İsabey Mahallesi Muhtarı Deniz Arıkan, şimdiye kadar 100’e yakın imza topladıklarını kaydetti.

Denizli Çal'da yaşanan kanalizasyon

Denizli’nin Çal ilçesine bağlı İsabey Mahallesi halkı, yıllardır çözüm bulunamayan kanalizasyon sorunundan şikayetçi. İsabeyliler, bu sorunun çözülmesi amacıyla Çal’da bulunan DESKİ’ye (Denizli Büyükşehir Belediyesi Su Ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü) vermek üzere imza toplamaya başladı.

İsabey’in kanalizasyon atıklarının arıtılmaksızın üstü açık bir alana bırakıldığı atık bölgesinde açıklamalarda bulunan İsabey Mahallesi Muhtarı Deniz Arıkan, bu sorunun İsabey’in yıllardır kanayan bir yarası olduğunu ifade etti. Böyle bir kirliliğin İsabey’e yakışmadığını söyleyen Arıkan, İsabeyliler olarak taleplerinin, verimli tarım arazilerinin hemen köşesinde bulunan bu kirli bölgenin ıslah edilmesi ve bir an önce arıtma sisteminin kurularak atıkların kapalı bir alanda toplanması olduğunu belirtti.

DİLEKÇE TESLİM GÜNÜNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

İmzayı toplamaya daha birkaç gün önce başlamış olmalarına rağmen şimdiye kadar 100’e yakın imza topladıklarını söyleyen Arıkan, gerekli imzaya ulaşıp sosyal medyada duyurduktan sonra Çal’a giderek bu dilekçelerini DESKİ’ye vereceklerini söyledi. Arıkan, dilekçeyi verecekleri gün basın toplantısı yapacaklarını duyurdu. Arıkan, İsabey Mahallesi’nde çöplerin açık alanda tehlikeli bir şekilde toplanması ve köyde bulunan mandıranın atıklarının ovaya zarar vermesi gibi iki önemli sorununun daha olduğunu belirterek, bununla ilgili gerekli tedbirlerin alınmasıyla ilgili çalışmalar yapacaklarını söyledi.

Dilekçede şu ifadeler kullanıldı:

“İsabey Mahallesi’ndeki kanalizasyon atıkları, Mahallenin Yukarı Erikli olarak bilinen ve Çal Denizli Anayolu üzerinde bulunan Petrol istasyonunun alt kısmında bulunan alana akıtılmaktadır. İsabey Mahallesi henüz kasabayken başlayan bu olumsuz durum yirmi seneyi aşkın süredir devam etmektedir. Yanında verimli tarlaların bulunduğu ve çeşitli zirai ürünlerin yetiştirildiği bu alandaki çukura akıtılan kanalizasyon atıkları yıllardır o derece birikmiştir ki günümüzde büyük bir göllenmeye neden olmuştur.

Günümüzden binlerce yıl önce Denizlimizde yaşayan Laodikya medeniyetinin kapalı kanalizasyon sistemine sahip olduğu gerçeği ortada dururken 21. yüzyılda Denizli’nin önemli tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle tanınan İsabey Mahallesi’nde kanalizasyonun arıtılmadan, üstelik de açık alana akıtılması çok acıdır. Yanında üzüm bağlarının, ekinlerin, ayçiçeği tarlalarının bulunduğu bu alan hem hastalık saçma riskiyle toplum sağlığını tehdit etmekte, hem de özellikle yaz aylarında dayanılmaz bir kokunun bölgeye yayılmasına sebep olmaktadır.

Daha önce yapılan şikayetlerin sonuçsuz kalması neticesinde biz aşağıda imzası bulunan İsabeyliler, toplu olarak bir dilekçe verme kararı aldık. Talebimiz kanalizasyon atıklarının arıtılmasıdır. Ayrıca bugüne kadar arıtılmadan Yukarı Erikli mevkiindeki çukura boşaltılan pisliğin de boşaltılarak mevcut alanın ıslah edilmesini talep ediyoruz. Bu konunun gereğinin bir an önce yapılmasını arz ederiz.”