http://www.wannawatches.com
Egeyön Haber

Denizli’de içki ve sigara satan işletmeler kamera kurulacak

Denizli’de alkol ve sigara satan işletmelere kamera kurulacak eğitim ve öğretim kurumlarına 200 metre mesafedeki alkol ve tütün mamulleri satış ruhsatı bulunan işyerlerinde görüntülü kamera sistemi kurulmasına karar verildi.

Denizli’de 18 yaşından küçük çocukların alkol, sigara ve zararlı alışkanlıklardan korunmasını sağlamak amacıyla önemli bir karara imza atıldı. Bu karara göre, Denizli ilinde eğitim ve öğretim kurumlarına 200 metre mesafedeki alkol ve tütün mamulleri satış ruhsatı bulunan işyerlerinde görüntülü kamera sistemi kurulmasına karar verildi.

HUKUKİ DAYANAKLARI BELİRTİLDİ

İlgili kararın hukuki dayanakları; 2709 sayılı Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 48. maddesi,
5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 9. maddesinin c, ç, e ve i bentleri, 11. maddesinin a ve c bentleri ile 66. maddesi, 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi, 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu’nun 4. maddesi, 4250 sayılı İspirto ve İspirtolu İçecekler İnhisarı Kanununun 6. maddesinin 3 ve 4. fıkraları, 4733 sayılı Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 6. maddesi hükümleri olarak sıralandı.

KARARIN DETALARI

Denizli İl sınırları içerisinde;
a ) Bu karar kapsamında eğitim ve öğretim kurumlarına 200 metre mesafedeki alkol ve tütün mamulleri satış ruhsatı bulunan işyerlerine kamera sistemi kurulacaktır.
b) Güvenlik kamera sistemi işyerlerinin satış alanı ile tüm giriş/çıkışlarını (varsa işyeri otoparkını) değişik açılardan görebilecek ve yüz/eşkal belirlemeye yardımcı olacak şekilde konuşlandırılacaktır.
c) Güvenlik kameraları yeterli çözünürlükte, karanlık ortamlar da net kayıt yapabilen gece görüşlü, 7 gün 24 saat kesintisiz kayıt yapabilme özelliğine sahip olacaktır.
d) Görüntü kayıtları, en az 30 gün arşivlenebilir depo özelliğine sahip olacak, arşiv görüntüleri gerektiğinde tarih ve saat girilerek kolayca ulaşabilecek özellikte olacaktır.
e) Güvenlik kamerası konuşlandırma işlemleri bu kararın tebliğ tarihinden itibaren 3 ay içerisinde tamamlanacaktır.

CEZAİ HÜKÜMLER

5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11. Maddesi gereğince alınan bu karara uymayanlar hakkında eylemleri ayrı bir suç teşkil etmediği takdirde aynı kanunun 66. maddesinde yer alan “İl genel kurulu veya idare kurulları yahut en büyük mülkiye amirleri tarafından kanunların verdiği yetkiye istinaden ittihaz ve usulen tebliğ veya ilan olunan karar ve tedbirlerin tatbik ve icrasına muhalefet eden veya müşkülat gösterenler veya riayet etmeyenler, mahalli mülki amir tarafından Kabahatler Kanununun 32’nci maddesi uyarınca cezalandırılır.” hükmü gereği işlem yapılacaktır.

32. MADDE NEDİR?

Yetkili makamlar tarafından adlî işlemler nedeniyle ya da kamu güvenliği, kamu düzeni veya genel sağlığın korunması amacıyla, hukuka uygun olarak verilen emre aykırı hareket eden kişiye yüz Türk Lirası idarî para cezası verilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ