Egeyön Haber

Ege İllerinde ‘Zafer Bayramı’ Kutlamaları

30 Ağustos Zafer Bayramı, Tüm ülkemizde olduğu gibi Ege illerinde de coşkuyla kutlandı. Büyük Taarruz’un ardından Yunan işgali altında kalan Ege illerinde kutlamalar ise daha farklı görüntüler sundu. 

 

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96’ıncı yılı kutlama törenleri Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, İzmir Valisi Erol Ayyıldız makamına geçerek tebrikleri kabul etti.

 

Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan törene geçildi. Buradaki törende İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ege Ordusu ve Garnizonu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep üstü açık askeri araçla vatandaşları selamladı. İstiklal Marşı’nın söylemesiyle birlikte Türk Bayrağı göndere çekildi. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunurken siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ve çok sayıda İzmirli katıldı.

Günün anlam ve önemi için konuşmayı Topçu Yüzbaşı İsa Çoker yaptı. Yüzbaşı Çoker, “Sayın valim sayın komutanım, sayın büyükşehir belediye başkanım ve saygıdeğer İzmirliler, bugün Türk tarihinin dönüm noktası olan ve temellerini sağlamlaştıran 30 Ağustos’un gururu içindeyiz. Türk ulusu bugün eşine az rastlanır bir zafer kazanmıştır. Anadolu topraklarının Türk vatanı olduğunu düşmana ispatlamıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışıyla ilk adımı atılan Türk bağımsızlığının, kurtuluş destanın son aşaması olan 30 Ağustos, Yüce Türk Milleti’nin yokluğun hakim olduğu dönemde dahi mucizeler yarattığını tüm dünyaya göstermiştir. Aziz yurduna kast eden düşmanlara karşı elde edilen bu zaferin her safhası tek tek düşünülmüştür. Bu zafer yok edilmek istenen milletimizin tüm fertleriyle birlikte sarsılmaz azim mücadelesinin göstergesidir. Vatan sevgisinin yıkılmaz iradesini ortaya koyan bu zaferle sadece düşman mağlup edilmemiş cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. Canları pahasına bağımsız yaşamamızı sağlayan büyük kahramanlara karşı en büyük sorumluluğumuz milletimizin birlik ve bütünlüğünü sağlamaktır. Gücünü Türk Milleti’nden alan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) her türlü tehdidi ortadan kaldırma azim ve kararlılığı içindedir. Bize bu zaferi bize kazandıran başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere hayatını feda eden tüm aziz şehitlerimize, kahraman gazilerimize şükranlarımızı sunarız. Zafer bayramının 96’ncı yıl dönümü kutlu olsun” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı resmi kutlama programı askeri geçit töreni ile sona erdi.

 

30 Ağustos Zafer Bayramı Denizli’de Coşkuyla Kutlandı

Bu yıl 96. yıldönümü olan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları tüm Türkiye’de olduğu gibi Denizli’de de coşkuyla kutlandı. 

Düzenlenen törende Denizli protokolünden pek çok önemli isim yer aldı. Törene Vali Hasan Karahan, AK Parti Milletvekillerinden Şahin Tin, Nilgün Ök, CHP Milletvekili Haşim Teoman Sancar, Gülizar Biçer Karaca, Kazım Arslan, İYİ Parti Milletvekili Yasin Öztürk, 11. Komando Tugay ve Garnizon Komutanı Vekili Bilal Öztürk, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, daire müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından, törende Valilik, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenk sundu. Ardından kutlama ve geçit töreni yapıldı.

30 Ağustos Zafer Bayramına dair yapılan konuşmaların ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterisi izlendi. Gösteri sonrası Gazilerin ve sporcuların geçiş töreni yapıldı.

 

Aydın’da Zafer Bayramı coşkusu

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk liderliğinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulduğu zorlu yolda kazanılan Büyük Zafer’in 96’ncı yılı dönümü nedeniyle Aydın’da 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Aydın’da 30 Ağustos Zafer Bayramı, düzenlenen tören ve etkinliklerle kutlandı. Aydın Efeler’deki 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlama programı ilk olarak Atatürk Anıtı önünde başladı. İzinde olan Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger yerine vekalet eden Vali Yardımcısı Hulusi Arat ile Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk bırakıldı. Ardından saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı ise Jandarma Personel Yüzbaşı Murat Genç yaptı. Konuşmanın ardından buradaki tören sona erdi. Kutlama programı daha sonra Valilik Binası’ndaki resepsiyon ile devam etti. Vali Yardımcısı Arat, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Milletvekilleri Rıza Posacı, Bekir Kuvvet Erim, Aydın Adnan Sezgin, askeri ve mülki erkan tebrikleri kabul etti.

Uşak’ta 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları

30 Ağustos Zafer Bayramı 96. Yıldönümü tüm yurtta olduğu gibi Uşak’ta da düzenlenen törenle kutlandı.

Vali Salim Demir ve Belediye Başkanı Nurullah Cahan’ın Atatürk anıtına çelenk koymasıyla başlayan tören, protokol üyelerinin katılımıyla 15 Temmuz Şehitler Meydanında devam etti. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından günün anlam ve önemine dair şiirler okundu.
Öğrencilerin hazırladığı halk oyunları gösterisinin ardından kent meydanındaki program sona erdi.

Muğla’da Büyük Zafer’in 96’ncı yılı kutlaması

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü, tük yurtta olduğu gibi Muğla’da da Cumhuriyet Meydanında kutlandı. Törene Vali Esengül Civelek, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP ve MHP Milletvekilleri, askeri ve yargı mensupları, protokol üyeleri ile az sayıda vatandaş katıldı.

Tören Atatürk anıtına çelenk sunulması ile ve İstiklal Marşı’nın ardından valilikte resmi bayramlaşma töreni gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanında devam eden törende Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu. Günün mana ve önemini belirten konuşmanın ardından öğrenciler tarafından şiir ve folklor gösterisi sunuldu. Menteşe Mehter takımının gösterisi sonrası ise Muğla İl Jandarma Komutanlığı Komando Taburu’nun geçiş töreni ile tören sona erdi.

30 Ağustos Zafer Bayramı töreni öncesi alanda geniş güvenlik önlemleri alınırken, ilk defa polis helikopteri tören esnasında havada güvenlik amacı ile uçuş gerçekleştirirken, tören alanının çevresi de demir barikat ile örülmesi dikkat çekti.

Muğla Valisi Esengül Civelek tarafından yayımlanan 30 ağustos Zafer Bayramı mesajında, “30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 96. yıldönümünü kutlamanın büyük onuru ve sevincini yaşamaktayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlatılan Milli Mücadele; tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen 30 Ağustos Başkomutanlık Meydan Muharebesiyle zaferle taçlanmıştır. Tarihi şanlı zaferlerle dolu yüce milletimiz, vatan ve bayrak sevgisiyle, birlik ve beraberlik ruhu içerisinde, inanç ve azimle büyük bir destan yazmıştır. Böylelikle işgal kuvvetleri topraklarımızdan kalıcı olarak gönderilmiş, bağımsızlığımızın ve Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır. Büyük Zaferin 96. yılında, başta Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, Milli Mücadelenin tüm kahramanlarını, kanlarıyla, canlarıyla bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi, ebediyete irtihal eden gazilerimizi rahmet, saygı ve minnetle anıyorum” dedi.

 

Afyonkarahisar’da 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı

 

30 Ağustos Zafer Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Afyonkarahisar’da da törenlerle kutlandı.

Program kapsamında önce Kocatepe Parkı Atatürk Anıtına çelenkler sunuldu. Törene Vali Tutulmaz’ın yanı sıra, Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, İkmal ve Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan, Belediye Başkan Vekili Mahmut Karcı, Cumhuriyet Başsavcısı Mehmet Özel, Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Solak, Baro Başkanı Turgay Şahin, vali yardımcıları, siyasi partilerin temsilcileri, askeri erkân, daire müdürleri ve ziyaret için kente gelen misafirler katıldı.
Kocatepe Parkı’nda düzenlenen tören Vali Mustafa Tutulmaz, Garnizon Komutanı Tuğg. Özdemir Şan ve Belediye Başkan Vekili tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulması ile başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zafer Bayramı kutlama mesajının okunması ile Kocatepe Parkı’ndaki tören sona erdi.

Kütahya’dan farklı kutlama

Kütahya’nın Dumlupınar ilçesinde 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında, ’Atatürk ve Dumlupınar Zafer Yürüyüşü’ adıyla ilk kez düzenlen etkinliğe Türkiye’nin dört bir tarafından katılan vatandaşlar sabah namazında bir araya geldi.

Sabah namazı etkinliğine MHP Kütahya İl Başkanı Ferhan Yıldırım, Belediye Başkanı Niyazi Tezcan ve birçok vatandaş katıldı.Namaz sonrası şehitler için dua edildi. Daha sonra Germiyan Geleneksel Okçuluk Kulübü tarafından Türk büyükleri adına ok atışı yapıldı.

Sabah namazı sonrası düzenlenen 14 kilometrelik tarihi yürüyüş Yüzbaşı Şekip Efendi şehitliğinden Büyük Aslıhanlar Şehitliği’ne ve oradan da Dumlupınar şehitliğine kadar devam etti.
Yürüyüş sonrası Dumlupınar Belediyesi tarafından, kurtuluş savaşında vatan için canını veren şehitlerimizin o gün yedikleri yemek olan mercimek çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikramında bulunuldu.
Bu sene ilkini düzenlediğimiz Dumlupınar Atatürk Zafer Yürüyüşü’nde 14 kilometre yürüyüş yaptıklarını belirten Başkan Niyazi Tezcan, ”Bundan sonra bunu gelenek haline getireceğiz. Dumlupınar Belediyesi’nin resmi yürüyüşü olacak. Buradan geçmişimizi yad etmek ve bize bu toprakları bırakan atalarımızı saygı olarak sabah namazımızı kıldık. Yürüyüşümüz bittiğinde o günki şehitlerimizin menüsü olan mercimek çorbası, üzüm hoşafı ve ekmek ikramında bulunacağız. Bundan sonra katılımın çığ gibi artarak devam edeceğinden eminim. İlk olmasına rağmen katılım güzeldi” ifadelerini kullandı.
Dumlupınar Şehitliği’ni gün boyunca binlerce vatandaş ziyaret etti ve şehitlikte bayram zinciri yaptılar.

Manisa’da 30 Ağustos kutlandı

Manisa’da 30 Ağustos Zafer Bayramı düzenlenen çelenk sunma töreniyle kutlandı.

Manisa’da 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla çelenk sunma töreni düzenlendi. Manisa Şehzadeler Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende Milli Egemenlik ve Atatürk Anıtı’na Manisa Valiliği ve Manisa Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelengi sunuldu. Çelenk sunulmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Törende Manisa Tugay Komutanlığı Öğretmen Binbaşı Hakan Rendeci tarafından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı. Konuşmanın ardından Şehzadeler Halk Eğitim Merkezi halk oyunu ekibi, ege yöresine özgü halk oyunları gösterisi gerçekleştirdi. Gösteri sonunda bayrak açan ekip, uzun süre alkışlandı. Tören sonrasında Şehzadeler Mehteran ekibi mini bir konser vererek katılımcılara coşku dolu anlar yaşattı.
30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamalarına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Manisa 1’inci Komando Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, AK Parti Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, Şehzadeler Belediye Başkanı Ömer Faruk Çelik, Yunusemre Belediye Başkanı Mehmet Çerçi, askeri erkan, daire müdürleri, emniyet amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ