Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

“Fark Edilemeyen Göz bozuklukları Çocukların Başarısını Etkiliyor”

“Fark Edilemeyen Göz bozuklukları Çocukların Başarısını Etkiliyor”

Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, Çocuklarda zaman içerisinde meydana gelen göz problemlerinin fark edilemediği zaman çocukların okul başarısını etkilediğini söyledi.

Yeni eğitim ve öğretim döneminin başlamasına az bir zaman kala Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Hanife Öztürk Kahraman, yeni eğitim öğretim döneminde okula gidecek olan çocukların göz muayenesi olması konusunda aileleri uyardı. Çocukların göz sağlığının okul yaşamlarını etkilediğini belirten Kahraman, “Miyop, hipermetrop ya da astigmat gibi göz kusuru olan bir çocuk görme kaybından dolayı okulda zorluklar yaşar. Okulda tahtayı göremeyebilir ve bir süre sonra dersten koparak dikkat dağınıklığı yaşamaya başlar. Bu da başarısız olmasına neden olur. Bu nedenlerden dolayı çocukların okula başlamadan önce mutlaka göz kontrolleri yaptırılmalı” diye konuştu.

Bir muayene ile mümkün

Eğitim sürecinde çocukların yaşadığı sıkıntıyı fark edemeyebileceğini ya da ifade etmeyebileceğini söyleyen Op. Dr. Öztürk Kahraman, Türkiye’de her üç çocuktan birinde uzak veya yakını görme problemi ile karşı karşıya kalındığını ifade etti. Çocuklarda genel olarak  çoğunlukla miyop, hipermetrop, astigmat, göz tembelliği ve şaşılığın geldiğini aktaran Op. Dr. Öztürk Kahraman, bu tür problemlerin ortaya çıkması ve tedavi edilebilmesi için göz muayenesinin yaptırılması gerektiğini belirtti.

Tedavi için erken tanı şart

Göz tembelliğinin 5-6 yaşa kadar tedavi edilebildiğini, ancak geç tanı konulan hastalıkların tedavisinin mümkün olmadığını vurgulayan Op. Dr. Öztürk Kahraman, genellikle tek gözde bulunan göz tembelliğinin muayene edilmedikçe gözden kaçabileceğini ifade etti. Okul öncesi dönemde de çocuğun görme keskinliğinin değerlendirilmesi gerektiği uyarısında bulunan Kahraman, “Çocuklar doğumlarının ardından 1-3 ve 5 yaşlarında rutin muayenelerinden mutlaka geçmeli. Ailede görme kusuru bulunan çocuklarda göz tembelliği riski daha fazladır. Ancak ailesinde göz rahatsızlığı bulunmayan çocuklarda da rastlanır. Aile anamnezinin (doktorun hastaya teşhis koymak ya da mevcut hastalığının durumunu belirlemek için sorular sorarak bilgi alması) iyi alınmasıyla. bu sayede erken tanı ve tedavi ile göz kayması ve göz tembelliklerinin önüne geçilebilmektedir” dedi.

Çocukların görme kusurlarının erken yaşta tespit edilmesinde anne ve babaların gözlemlerinin çok önemli olduğunu hatırlatan Op. Dr. Öztürk Kahraman, göz muayenesinin ertelemeye gelmeyecek kadar önemli olduğunu sözlerine ekledi.

İZMİR (İHA)

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.