Egeyön Haber

Gülnur İspir, Denizlililerin Karşıyaka temsilcisi oldu.. Denizli anlatısı ve şivesi hayran bıraktı

İzmir Denizlililer Derneği 5 bin üye hedefinde hızla ilerliyor. Bu kapsamda Karşıkaya Kadın Kooperatifi Başkanı Gülnur İspir’i ziyaret eden dernek yönetimi İspir’in Karşıyaka temsilcisi olarak çalışmasını sağladı. Denizlili olarak Karşıyaka temsilcisi olmakta büyük gurur yaşadığını belirten İspir’in röportajıdaki Denizli anlatısı ve şivesi hayran bıraktı.

İzmir Denizlililer Derneği 5 bin üye hedefine gün geçtikçe daha çok yaklaşıyor. Dernek Başkanı Veli Kasap, Proje Yürütüsücüsü Diş Hekimi Yeliz Çulha ve Basın danışmanı Ahmet Deda, Karşıyaka Kadın Kooperatifi Başkanı Gülnur İspir’i ziyaret etti. İspir derneğin Karşıyaka temsilcisi oldu.

BAŞKAN KASAP:”Bir yerde kadın varsa başarının gelmemesi mümkün değil”

Ziyarette konuşan İzmir Denizlililer Derneği Başkanı Veli kasap;”Biz her hafta bir ilçeye veya bir hemşehrimize ziyarete gidiyoruz. 1968 yılından itibaren İzmir’de oturuyorum. 2016 yılında dernek başkanlığına geldiğimde merak ettim. Kaç Denizlili İzmir’de yaşıyor bilmiyordum. TÜİK’e gidip sorduğumda 148 bin Denizlili İzmir’de yaşıyormuş öğrenmiş oldum. Bugün ise 220 bin Denizlili İzmir’de yaşıyor. Bu çok ciddi bir rakam bir gücüz ama birbirimizden haberimiz yok. Biz bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz. Biz kendimize Denizlililerin radarıyız diyoruz. Biz tüm Denizlilileri derneğimize üye yapmaya çalışıyoruz. Biz 2016 yılından bugüne çalışmalarımızı yapıyoruz. Tabii bu hemen olmuyor. Ekiplerimizi, tertip komistesini kurduk, gönüllüleri bulduk. Bu kapsamda Bayraklı ilçesinde diş doktoru Yeliz hanımı bulduk. 5 bin üye hedefi doğrultusunda çalışmasına rağmen her Cuma günü kendisini boşa çıkararak proje için çalışmaya başladı. Ben buradan Yeliz hanıma böyle bir gönüllülük gösterdiği için teşekkür ediyorum. Bugün de Karşıyaka’da Kadın Girimşicileri Derneği Başkanı Gülnur hanımı ziyaret ettik. Bu ziyaretle gücümüze bir güç daha kattık. Çünkü kadın eli değmesi önemlidir. Bir yerde kadın varsa başarının gelmemesi mümkün değil. Gülnur hanımda başarılı çalışmasıyla kooperatifi ile kendini kabul ettirmiş. Bu çok kolay değil. Basın danışmanımız Ahmet Deda’nın projesi olan her ilçeye bir gönüllü atamasını bugün Karşıyaka’da Gülnur hanım üstlendi. Ben herkese teşekkür ediyorum. Bizim hedefimiz 5 bin üye. İnşallah bu ekiple bunu en kısa zamanda sonuçlandıracağız. İzmir’de Denizlililerin gücüne güç katacağız.”dedi.

ÇULHA PROJE İÇİN ÇALIŞIYOR

Proje hakkında konuşan Diş Hekimi Yeliz Çulha;”Ben İzmir Bayraklı’da 22 yıldır diş hekimliği yapıyorum. Sağlık konusunda yardımcı oluyoruz ama sosyalleşmeye de ihtiyacımız var. Memleketimize gittiğimizdeki yaşadığımı güzel hisleri diğer Denizlililer de yaşıyor. Bu hisleri İzmir’e gelerek ortak bir payda da konuşmaya başladığımızda başka şeyler ortaya çıkıyor. Birbirimizi tanımayan iki Denizlili olarak Gülnur hanım ile konuşmamıza Denizli şivesi ile başladık. Başkanımız beni buldu. Ben de ona yardımcı olmak için dernek bünyesinde yardımcı olmaya çalışıyorum. Bu benim için çok iyi oldu. Bayraklı da bile bir çok Denizlili ile tanıştım. Soyisim, meslek üzerinden bir çok hemşehrimizle tanışıyoruz. Bu çok güzel birşey. Bugün Gülnur hanımı ziyaret ederek yaptıkları güzel işleri gördük. 258 kadın üyeleri bulunuyor. Ürünlerini tattık. Kendisi temsilcimiz olmayı da kabul etti. Bu tanışıklıktan dolayı mutluyuz.”dedi.

BAŞKAN İSPİR DENİZLİ ANLATIMI VE ŞİVESİ HAYRAN BIRAKTI

Karşıyaka Kadın Kooperatifi Başkanı Gülnur İspir, ‘Sen Denizli’den çıkasın, Denizli senden çıkmaz’ sözleriyle başladığı konuşmasına şöyle devam etti;”Nereye gidersen git, ne yaparsan yap, ne kadar başarı elde edersen et, arkadaşların hindiden gari gelivecen mi buraya dediğinde içi gıpır gıpır etmiyosa olmuyor olmuyor.Hiç birşey yerine oturmuyor. Azıcık eğreti duyuor. İnsanın illa toprağı olacak. Alışmış olduğu kültürel değeri her zaman üzerinde taşıyorsun. Görüştüğün her insanda da bu yakınlığı arıyorsun. Birçok kişiyi tanımadan da sevebiliyorsun. Bizim Denizli’nin çok faklı şeyi vardır. Ben 50 metre öteden bir İncelerli gelirken bilirim. Giyinişinden, yürüyüşünden biz birbirimizi biliriz. Bu çok farklı bir birikim. Karşıyaka’da ne kadar Denizlili varısa, gelsinle derneğimize etcez gari. Birlikten güç doğuyor. İzmir’den Denizli çok uzak değil ama yine de gurbetlik var. Denizli’ye bayramda seyranda gidiyoruz. Biliriz ki o kızın ailesine gider. Çünkü Denizlili kız vermez oğlan alır. Ben bunla gurur duyuyorum. Ben kızın ailesine gitmem diyen erkekler bile gider. Çünkü Denizlili çok akıllıdır. Damadı kızdan daha çok sever. Aman ben oğlum bek iyi, bek güzel der. Sonra seni çeker kenara öyle decem ki oğlan seni daha çok sevsin derler. Denizli kızını alınca kral olursunuz. Biz de bunları bilerek bir arada olacağız, güç birliği oluşturacağız”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ