Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Hırsızlar bu kez de tarihi Kardiçalı Han’ın duvarlarını kırarak talan etti

HIRSIZLAR, BOŞALTILAN HANIN GÜVENLİĞİ İÇİN GEÇİCİ SÜREYLE ÖRÜLEN DUVARI BALYOZLAR YARDIMIYLA KIRARAK İÇERİ GİRİP TALAN ETTİ.

HIRSIZLAR, BOŞALTILAN HANIN GÜVENLİĞİ

İzmir’de, 1928 yılında yapılan ve 1 milyar 130 milyon TL’ye satışa çıkarılan tarihi Büyük Kardiçalı Han’ı yine hırsızların hedefi oldu. Hırsızlar, boşaltılan hanın güvenliği için geçici süreyle örülen duvarı balyozlar yardımıyla kırarak içeri girip talan etti.

İzmir’in ilk, Türkiye’nin ikinci betonarme karkas yapısı olan ve 1928 yılında yapılan tarihi Büyük Kardiçalı Han’ı, depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılmıştı. Hırsızların hedefi olan tarihi binaya ise geçici süreyle önlem amaçlı tuğlalardan duvar örülmüştü.

40 hissedarı bulunan ve 35 milyon dolar; yani yaklaşık güncel kur ile 1 milyar 130 milyon TL’den satışa çıkarılan han, yine hırsızların hedefi oldu. Kentin en işlek merkezinde bulunan ve derin çatlaklarıyla dikkat çeken tarihi yapıya gelen hırsızlar, balyozlar yardımıyla tuğlaları kırarak içeri girdi. Hanın içerisinde kalan bazı eşyalarında çalındığı tahmin edilirken, açık kalan delik ise kapatılmayarak sadece tahta bir kapı ile örtüldü. Hırsızlarca daha öncede talan edilen asırlık binaya, “tehlikelidir” yazısının da asıldığı görüldü.

Tarihi Kardiçalı Han’ı, boşaltılmadan önce 40’ın üzerinde iş yerine ev sahipliği yaparak kent ticaretinin asırlık simge yapısı olarak biliniyordu.