Elit Life
Egeyön Haber

Honaz Kirazı üretiminde Güney Amerika modeli için adım atılıyor

Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek, Honaz Kirazı’nın değerini arttıracak bir projeyi açıkladı Başkan Kepenek Güney Amerika ülkelerinde uygulanan bodur ağaç ve sensör sistemi ile bu yıl 25 lira olan kirazın fiyatının 50 TL’ye kadar çıkabileceğini söyledi.

PAMUKKALE TV CANLI YAYIN

#CANLIYAYIN #Denizli #İzmir #Aydın #Muğla #Uşak #Afyon #Burdur #Manisa #Kütahya #pamukkaletvPAMUKKALE TV ᴴᴰFrekans: 12729Sembol Rate: 30000Polarizasyon: Dikey👉 www.pamukkaletv.com

Pamukkale TV paylaştı: 4 Haziran 2020 Perşembe

Egeyön Haber ve Pamukkale TV ortak yayınında Gazeteci Ahmet Deda’nın konuğu Honaz Belediye Başkanı Yüksel Kepenek oldu. Programda Honaz Kirazı’nın üretimi, rekoltesi, fiyatı ve yatırımları masaya yatırıldı.

HONAZ KİRAZI’NIN YÜZDE 90’I İHRAÇ EDİLİYOR

Başkan Kepenek konuşmasına Honaz Kirazı’nın özelliğini ve satış politikasını anlatarak başladı. Honaz Kirazı’nın ihracat ağırlık olduğunu kabuk kalınlığı, marmelatı, kalibresi ve tadı olarak dünyada sıralamaya kirazlardan biri olduğunu belirterek yaklaşık yüzde 90’nın ihraç edildiğini belirtti. Kepenek, kirazın gümrükte bekletilmesi sorununu ilaçlama yöntemlerinde yaptığımız çalışmalarla dalından koparıldığında sofraya koyulabilecek kirazı üreterek gümrükten doğrudan pazara ulaştırarak çözdüklerini belirti. Ayrıca Honaz Kirazı’nın raf ömrünün buzdolabında 1 hafta, havası alınmış kaplarda tutulması halinde 15 gün, soğuk havada bekletilmesi halinde 3 ay kadar olduğunu dile getirdi.

BU SENE FİYAT 2 KAT ARTTI

Bu sene Honaz Kirazı’nda rekoltenin düşük olmasına rağmen fiyatların iyi durumda olduğunu belirten Kepenek,”Bu sene Honaz Kirazı’nın fiyatı 25-26-30 TL’ye kadar yükseldi. Üreticiden pazara ulaşan kirazın fiyatı bu şekilde. Geçen seneye göre 2 kat artış var. Bu bizim için büyük onur çiftçilerimizin cebine giren her para bizi mutlu eder. Bu sene üretimimiz yüzde 30-40 kadar düşük. Bu kirazın kalitesini arttırdı ama rekolteyi düşürdü. Bunun nedeni çiçeklenme dediğimiz dönemde Honaz’da sürekli yağış olması. Bunu fiyatla dengeledik hatta önüne geçtik.”dedi.

GÜNEY AMERİKA MODELİ HONAZ KİRAZI’NIN FİYATINI 50 TL’YE ÇIKARACAK

Honaz Kirazı’nın üretiminde rekoltenin düşük olmaması için araştırmalar yaptığını belirten Başkan Kepenek,”Bu konuda araştırmalar yapıyoruz. Özellikle Güney Amerika’daki Şili, Arjantin, Brezilya gibi ülkelerde kiraz üretiminde neler yapıldığını inceledik. Buralarda bahçelerin çoğu bodur ağaç şekline dönüştürülmüş ve üzeri örtülüyor. Dona ve yağmura karşı sensör yerleştirilmiş. Yağmur başladığında bahçenin üzeri kapanıyor. Yağmur bittiğinde otomatik açılıyor. Biz böyle birşeyi Avrupa Birliği destekli ya da kurumların desteği ile yapabilirsek, 25 liraya sattığımız kirazı 15-20 gün önce hasat edeceğimiz için fiyat 50 liraya kadar çıkabilir. Biz önümüzdeki süreçte 5 dönümlük bir bahçede bunu yapmayı planlıyoruz. Bu bahçede ölçüm gerçekleştireceğiz. Rekolte, hasat zamanı ve fiyat ölçümlerinin ardından tüm Honaz’da bu projeyi gerçekleştireceğiz. Burada önemli olan yatırımın ne kadar sürede amorti edileceği ve çiftçimizin cebine ne kadar para kalacağı. Bunu hazırlayıp çiftçimize sunacağız.”şeklinde konuştu.BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ