Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Hukuk Mezunlarını Korkutan Sınav Yolda

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Adalet Bakanı ve YÖK Başkanı ile yakın çalışma içinde olduklarını
belirterek, “Yakın zamanda tüm
hukuk mezunlarını ölçecek, değerlendirecek bir Devlet Yeterlilik Sınavı’nı
(DYS) elbirliğiyle çıkaracağız” şeklinde konuştu.

  Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Muğla’da katıldığı ruhsat töreni öncesi açıklamalarda bulundu. Yargı hizmetlerinin verilmesinde mesleki yetkinliğin önemine değinen Feyzioğlu, “Adalet mülkün yani ülkenin temeli. İşte bu mülkü sağlam ellere emanet etmemiz için bizim hukuk fakültelerinin kalitesini mutlaka artırmamız lazım. Bunun için Sayın Adalet Bakanı ve Sayın YÖK Başkanı ile çok yakın çalışma içindeyiz. Yakın zamanda tüm hukuk fakültelerini ölçecek, değerlendirecek bir Devlet Yeterlilik Sınavı’nı (DYS) elbirliğiyle çıkaracağız” dedi.

  “DYS, PUANLARIN BELİRLENMESİNDE DOĞRUDAN ETKİLİ OLACAK”

  Metin Feyzioğlu,  “DYS, puanların belirlenmesinde doğrudan etkili olacak. Fakülteleri bir araya getirip ölçen bir değerlendirme sistemimiz hali hazırda yok. Hukuk fakültesini bitirip mezun olanların avukatlık, hakimlik, savcılık ve noterlik adaylığına başvururken bir baraj sınavını geçmelerinin zorunlu tutulması üniversite adaylarının eline bu barajı o fakülteden bir önceki sene mezun olan kaç öğrenci ya da kaç mezun geçebildi diye çok objektif bir veri de verecek. Dolayısıyla bir fakülte eğitim ve öğretim kadrosuyla kütüphanesinin zenginliğiyle, yurt dışına öğrencileri gönderebilme gücüyle ölçülecek” diye konuştu.

 MUĞLA (İHA) – Mustafa Altar Zeyhan                                        

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. DEÜ Hukuk dedi ki:

    Her hukuk fakültesi mezunun avukat olabilmesi, meslek itibarını sıfırlamıştır. Parayla oku, aç bir ofis, zaten çevre de var, zengin çocuğuysan. Avukatlık bilgisine, etik kurallara uymaya ne gerek var. Para var, herşey var. Dört gözle bekliyoruz avukatlık sınavını.

BİR YORUM YAZ