Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

İZBAN’DA GREV GÜNÜ

İzmir ulaşımının can damarı olan 136 kilometre uzunluğundaki Aliağa-Selçuk hattında günlük 300 bin civarında yolcu taşıyan İZBAN’da grev başladı.

İzmir’de zam teklifleri kabul edilmediği için grev kararı alan İzmir Banliyö Sistemi AŞ’nin (İZBAN) çalışanları astıkları pankartlarla greve başladı. İZBAN’dan yeni yapılan açıklamada “İZBAN’dan yapılan açıklamada ise Çiğli-Adnan Menderes Havalimanı arasında bazı saatlerde seferlerin düzenleneceği bildirildi” bildirildi.

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ortak şirketi İZBAN’da sendika ile yapılan toplu iş görüşmesinde uzlaşma çıkmaması nedeniyle, İZBAN personeli greve çıktı. Bugün saat 05.00 sıralarında Demiryol-İş Sendikası İzmir Şubesi, Alsancak Garı’na ‘Bu iş yerinde grev vardır’ yazılı pankartlar asarak greve çıktıklarını duyurdu.

Hüseyin Ervüz,  Demiryol İş Sendikası Ege Şubesi  Başkanı İzban Alsancak İstasyonu önünde işçilerle birlikte basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ve diğer sendikalar destek verdi.

  • ERVÜZ :”YASAL SÜRELERİN TAMAMINI TÜKETMİŞ BUKUNMAKTAYIZ”

Demiryol İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Hüseyin Ervüz, “Örgütlü olduğumuz İZBAN işyerinde 11 Temmuz tarihinden bu yana devam eden ancak herhangi bir ilerleme kaydedemediğimiz toplu sözleşme görüşmelerinde Demiryol İş Sendikası olarak yasal sürelerin tamamını barışçıl yollardan anlaşmak üzere kullanmış ve tüketmiş bulunmaktayız. En baştan beri tüm iyi niyetimizle sürdürdüğümüz görüşmelerde işverenimiz maalesef çalışanlarını mutlu edecek en azından enflasyondan koruyacak kadar dahi bir ücret zammı teklif etmemiştir. İZBAN işçisi 1 Ocak 2018’den bu yana ücret zammı almadı. Son bir yıllık enflasyon yüzde 21,62, ocak ayından bugüne kadar geçen 11 aylık dönemin enflasyonu ise yüzde 20,80 olmuştur. İşverenimizin teklif ettiği kümülatif zam önerisi yaklaşık yüzde 21 ve 2018 aralık sonuna kadar geçerli olacak yani 20,80 enflasyonun üzerine daha 7 aylık enflasyon gelecek. Teklif edilen zammın ücretlerimizi sadece enflasyona karşı koruması için bugünden sonraki 7 aylık enflasyonun binde 2 olması gerekiyor. Demiryol İş Sendikası olarak aranızda 7 aylık enflasyonun binde 2 olacağına inanacak herhangi birinin olduğunu düşünmüyoruz. Bunun dışında hepinizin bildiği gibi şu an ülkemizde asgari ücret zammının en az enflasyon oranında olması konuşuluyor” dedi.

  • ERVÜZ: “GREV SEVEN BİR SENDİKA DEĞİLİZ”

Ervüz, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ülkemizin önde gelen ekonomi uzmanlarının enflasyon beklentilerinin yüzde 30ları aştığı, kredi faizlerinin yüzde 35’lere dayandığı ortamda üyelerimizin karınlarını doyurmaya dahi yetmeyecek 1850 TL-2500 TL aralığındaki ücretlerle çalışmalarına rıza göstermeyeceğimizi tüm kamuoyunca bilinmesini isteriz. Bizim bu teklifi kabul etmemiz mümkün değildir. Sendikamız bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da temsil ettiği üyelerinin haklarını korumak ve geliştirmek için gereken ne varsa yapmaktan kaçınmayacaktır. Geçinebilecek bir ücret almak için yasal hakkımız olan grev süresince arkadaşlarımızın ücret alamayacaklarının, grevin bir anlamda işsizlik olduğunu ve hiç istemediğimiz halde açlık sınırının altında ücret teklif eden işverenimiz tarafından grev yapmaya zorlandığımızın herkes tarafından bilinmesini isteriz. Biz Demiryol İş Sendikası olarak grev seven bir sendika değiliz. 70 yıla yakın geçmişimizde yaşadığımız onca zorluğa ve krizlere rağmen 3 kez grev yapmak zorunda kaldık. İZBAN çalışanları karınlarını doyuracak ücret almak için grev yapıyorlar. Hiç kimse işsizliği, ücret almadan yaşamayı başka türlü göze almaz. Biz yaratılmasında en büyük paydaya sahip olduğumuz zenginlikten hal ettiğimiz payı istiyoruz. Bu bağlamda, Demiryol İş Sendikası olarak yasal ve sosyal sorumluluklarımız gereğince almış olduğumuz grev kararını bugünden itibaren uygulamaya başlamış bulunuyoruz. Emek, ekmek ve hak mücadelemizin herkes için hayırlı olmasını dileriz.”

YILDIRIM :” SABIRLI DAVRANDIK”

Türk-İş Ege Bölge Temsilcisi Süleyman Yıldırım ise şunları söyledi: “Gazamız mübarek olsun. Bizi bu hale düşürenlere de lanet olsun. Biz emek düşmanı değiliz, biz sermaye düşmanı değiliz. Biz emekten yanayız. Biz hukuktan ve adaletten yanayız. Biz birlik ve beraberlikten yanayız. Öyle oldu, böyle oldu, yağmur yağdı, çamura battı. Biz rüşvet istemiyoruz. Biz bu şirketin cirosuna da talip değiliz. Biz, bize ait olanları alma uğruna yola çıktık. Bizler namuslu, şerefli, onurlu insanlarız. Asgari ücreti bir tık üstünde çalışıyorsunuz. Yok öyle varmışlar, böyle varmışlar, sendika bunları kabul etmemiş de gelsinler bunu benim külahıma anlatsınlar. Kimse kusura bakmasın. Aziz Kocaoğlu, ‘ben geçen dönem bu işe taraf oldum, bu dönem taraf olmayacağım, Devlet Demiryolları baksın.’ Yapma ya. Böyle bir şey yok. Bakacaksın. Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü de bakacak, İzmir Büyükşehir Belediyesi de bakacak. Burada çalışanlar insanlar taleplerini haykırıyorlar. Biz baştan da grev kararı alabilirdik ama yapmadık, sabırlı davrandık. Biz insanları mağdur etmekten yana olmadığımızı defalarca dile getirdik. Ama gün geldi çattı. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ