Elit Life
Egeyön Haber

İzmir İş Dünyasından Ortak Ses: “Şimdi Ekonomi Zamanı”

24 Haziran Cumhurbaşkalığıı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri geride kalırken İzmir’deki ekonomi ve iş dünyasının temsilcileri seçim sonuçlarını değerlendirirken ekonomiye dair beklentilerini ifade ettiler.

 

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener,  EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, ve İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yusuf Öztürk’ün açıklamalarında iki nokta ön plan çıktı.

İzmir’de ekonominin patronları ilk olarak seçimlerin yüksek bir katılımla ve huzur içerisinde gerçekleşmesinin vatandaşlarımızın demokrasiye sahip çıkışını göstermekte olduğunu ifade ederken ikinci olarak artık seçimlerin geride kaldığını ve artım ekonomiye daha fazla odaklanma vakti olduğunu söylediler.

Mahmut Özgener :”Ekonominin Yeniden İvme Kazanmasına Katkı Sağlayacağına İnanıyorum.”

24 Haziran’da ülke için önemli ve yüksek katılımlı bir seçimi geride bıraktıklarını söyleyen İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener şunları söyledi:”Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı değerlendirmede, Meclis ile işbirliği içinde hareket edeceğini ve yeni dönemde Türkiye’yi, dünyanın en büyük 10 ekonomiden birisi olacağını vurgulaması son derece olumlu bir gelişmedir. Başkan Erdoğan’ın Meclis’te çoğunluğu sağlayacak AK Parti ve MHP ile uyum içinde olması da yatırımların önündeki engellerin hızla kaldırılması ve ekonominin büyümesi adına olumlu sonuçlar doğuracaktır.

Seçim sonuçlarının istikrar ve güven arayan yabancı piyasaların ülkemize döviz girişini arttırmasına böylelikle kurların normal seviyeye inmesini sağlayacağına, ekonominin yeniden ivme kazanmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.”

Işınsu Kestelli :”Büyük Adımların Önü Açılmalı”…

Türkiye’nin  oldukça yoğun geçen bir seçim sürecini geride bıraktığını, 24 Haziran’da ilk kez oylanan yeni Cumhurbaşkanlığı sistemi seçimlerine  yüksek bir katılım ve büyük bir demokratik olgunlukla tamamlandığını ifade İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli:”Milletimiz tercihini yaparak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki beş yıl için yeniden görev yapmasına seçimlerin ilk turunda onay verdi. Yüzde 90’a yaklaşan büyük bir çoğunlukla sandık başına giden seçmenlerin tercihi, Türkiye’de farklı renklerin ortak bir ülküyle gelecek hedeflerine yürümeyi başarması ihtiyacının mesajını da net olarak ortaya koydu. Bugün yapılması gereken, Türkiye’nin önemli hedefleri için hep birlikte büyük adımlar atılmasının önünü açmaktır. Türkiye; yüksek faiz, işsizlik, enflasyon, döviz kurundaki istikrarsızlık, cari açık gibi sorunlarla güçlü reformlar, kararlı politikalar ve üretime dayalı ekonomik model ile baş edebilecek birikime ve enerjiye sahiptir. Cumhuriyetin 100’üncü yılında Türkiye’nin gerçekten dünyada hak ettiği yeri alabilmesini sağlamak için demokratik standartlarımızı yükseltmekten, ekonomide büyük reformlara girişmeye kadar devasa adımları ülkece bir duygudaşlık tesis ederek birlikte atmak zorundayız. Yeniden bu kutsal göreve seçilen Sayın Cumhurbaşkanımızı ve mecliste milleti temsil hakkı kazanan siyasi partilerimizi tebrik ediyor, seçimlerin ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Ender Yorgancılar:” OHAL’in kaldırılması ve ekonomik kalkınmanın ön plana çıkacağı bir süreç izlenmesi gerekiyor.”

Ülke genelinde seçimlere yüksek bir katılımın sağlandığını ve  demokrasinin ön planda olduğunu söyleyen EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar : “Halkın oylarına saygı duyulması gereken bir sonuç ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bundan sonraki süreçte başkan olarak çözmesi gereken önemli sorunlar var. Yeni yönetimin ele alacağı sorunlar seçim beyannamesinde de yer almıştı. Özellikle adalet, OHAL’in kaldırılması ve ekonomik kalkınmanın ön plana çıkacağı bir süreç izlenmesi gerekiyor. 2023 hedeflerine ulaşabilmek için bu tedbirlerin acilen uygulamaya geçirileceğini biliyoruz. Ülkemiz için hayırlısı olsun” derken şunları da sözlerine  ekledi: “Atılacak olan adımlara göre Dolar da kendine bir yol bulacak. Ekonominin başına kim gelecek, ne gibi tedbirler alınacak, hangi reformlar hayata geçirilecek bekliyoruz. Bunlar belirlendikten sonra yurtdışındaki yabancı sermayenin de ülkeye eskiden olduğu gibi gelmesinin hızlanacağını umuyoruz.”

 

Yusuf Öztürk:” Türkiyemizin ana gündemi güçlü ekonomi olmalıdır.”

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı seçimleri ve genel seçimler yüzde 90’a yaklaşan rekor katılım oranıyla adeta bir demokrasi şölenine dönüştüğünü belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Yusuf Öztürk:  Türk halkı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde tercihini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan, genel seçimlerde ise Cumhur İttifakı’ndan yana yaptı. Bu seçimin asıl kazananı ise Türk insanının demokrasiye duyduğu inanç oldu. Seçim sonuçlarının ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyoruz. Bundan sonra hızla seçim atmosferini geriye bırakıp geleceğe doğru yürümeliyiz. En büyük dileğimiz seçmenin sandıkta verdiği mesajı doğru değerlendirip, siyasi çekişmeleri bir yana bırakarak ulusal mutabakat döneminin başlatılmasıdır. Küresel ekonomik dalgalanma ve bölgemizdeki sıcak gelişmeler dikkate alınarak, Türkiyemizin ana gündemi güçlü ekonomi olmalıdır. Sanayide, ihracatta, istihdamda, lojistikte doğru adımlar atıp yeni bir kalkınma hikâyesi yazmalıyız. Uluslararası yatırımcıların ülkemize yönelik iştahını artıracak düzenlemeleri bir an evvel yapmalıyız. Eğitim başta olmak üzere stratejik alanlarda reformları en kısa zamanda hayata geçirmeliyiz. Güçlü Başkanlık Sistemi’nin de getireceği avantajla ülkemiz ekonomide ve dış politikada sağlam bir rotada 2023 hedeflerine süratle ilerlemeye devam edecektir”.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ