Egeyön Haber

İzmir’de taksi taşımacılığında yepyeni bir dönem başlıyor

 İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, taksileri 21’inci yüzyıl teknolojisiyle donatacak altyapı kurdu. Başkan Celil Anık, taksilere internet üzerinden de erişilmesini sağlayacak sistemi kamu kurumları ile birlikte hazırladıklarını açıkladı, “Kendimizi günün koşullarına göre yenilememiz gerektiğini söylemiştik. Bu sözümüzü yerine getiriyoruz, mutluyuz” dedi. 

İzmir’de taksi taşımacılığında yepyeni bir dönem başlıyor. İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası, taksileri 21’inci yüzyıl teknolojisine kavuşturacak mobil aplikasyon altyapısı kurdu. Üzerinde uzun süredir çalışılan sistem, önümüzdeki haftadan itibaren pilot araçlarda denenecek. Yıl sonuna kadar da kent merkezindeki tüm ticari araçlarda hayata geçecek ve böylece taksiler, akıllı cihazlar ile bilgisayarlar üzerinden erişime açık hale gelecek. Başkan Celil Anık, son teknoloji eseri sistemi kamu işbirliğiyle kazandırdıklarını, İzmir’in bu alanda örnek ve öncü olduğunu ifade etti. Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanvekili de olan Anık, “UKOME’de bu amaçla İzmir Emniyet Müdürlüğü, İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Ticaret Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğinin de yer aldığı komisyon oluşturuldu. Bizim de bulunduğumuz komisyon, çalışmalarımıza ışık tuttu. Son olarak UKOME genel kurulunda da oy birliğiyle kabul edildi ve sistemi test etme aşamasına geldik” diye konuştu.

TAKSİLERDE AKILLI TEKNOLOJİ DÖNEMİ KAMU İŞBİRLİĞİYLE HAYATA GEÇİYOR, İZMİR ÖNCÜ OLUYOR İZMİR’DE TAKSİ TAŞIMACILIĞINDA YEPYENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

“Hizmet kalitesi artıyor”

İzmir Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Celil Anık, taksilerde akıllı teknoloji dönemini başlatma sözünü yerine getirdiklerini, bu nedenle mutlu olduklarını dile getirerek, şöyle konuştu: “Sunduğumuz hizmeti ve kendimizi günün koşullarına göre yenilememiz gerektiğini söylemiştik, sözümüzü tutuyoruz. Bu yenilikçi tutumumuzu geçmişte de sergiledik, birçok yeniliğe, gelişime imza attık. Şimdi de İzmir’deki taksileri geleceğe taşıyacak sistemi kazandırdık. Kamu işbirliğiyle hayata geçirdiğimiz teknolojik altyapımız sayesinde hizmet kalitemizi daha da artırıyoruz. Esnafımızın kazancına göz diken küresel tehditlere de en güzel cevabı vermiş oluyoruz.”

Sistem böyle işleyecek:

– Mobil aplikasyon üzerinden ya da webden günün 24 saati bir tuşla taksi çağrılabilecek.
– Taksi çağıran kişi, hangi aracın ve şoförün geleceğini sistem üzerinden görebilecek, o şoför hakkında geçmişteki yorumları okuyabilecek.
– Kişi, kendisine gönderilen aracı istemezse başka taksi talep edebilecek.
– Gidilecek mesafeye ne kadar ödeneceği önceden bilinecek, kredi kartıyla ödeme gerçekleştirilebilecek.
– Müşteriler, aracın temizliği ve şoförün davranışları hakkında puanlama ve yorum yapabilecek. Bu değerlendirmeler herkes tarafından görülebilecek.
– İngilizce dil seçeneği sayesinde yabancılar da sistemi kolaylıkla kullanabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ