Elit Life
Egeyön Haber

İzmir’in Turizmi İçin Bir Araya Geldiler

İzmir Ticaret Odası(İZTO)’nda gerçekleşen ‘ Turizm Sektörü İzmir Buluşması’na Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı sıra İzmir Valisi Erol Ayyıldız, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener ve turizm sektör temsilcileri katıldı.

 

Ersoy :” Hedefimiz Turist Sayısını İki Katına Çıkarmak “

Konuşmasında İzmir’in turizmde önü en açık şehir olduğunu belirten Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy doğru planlamayla 5 yıl içinde turist sayısını 2 katına çıkacağını kaydetti. Ersoy, “İzmir’in kurtuluşunun teşvikler olduğunu düşünmüyorum. Turizm sektöründe önü an açık şehirlerin başında İzmir geliyor. Doğru planlamalarla İzmir çok iyi yerlere gelecek. 5 yıl içinde gelen turist sayısını 2 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Bunu hep beraber gerçekleştireceğiz. Bunu yaparken de teşvikle yapmayacağız. Kurtuluş teşvik değil, doğru planlarla şehri geliştirmektir. Barcelona’da turistler resmen kovuluyor ancak turistler hala oraya gitmeye devam ediyor. Teşvik, orman yangınını musluk suyuyla söndürmeye benziyor. Gecelik 3 dolar teşvikle bir yere varamayız. Bizim algıyı düzeltmemiz lazım” ifadelerini kullandı.

Ersoy:” Çeşme ve Bodrum’un Ana Sorunu Planlama “

Çeşme ve Bodrum gibi turistik yerlerin altyapı sorununa vurgu yapan Ersoy, “Çeşme’nin ve Bodrum’un ana sorunu planlama. Tek tip turizm hareketine göre planlama yapılıyor. Ağırlıklı olarak Türk turist hedeflendiği için sezon süresi düşüyor ve bayram tatillerinde istenmeyen görüntüler oluşuyor. Ne yaparsanız yapın altyapı sistemi kaldıramıyor. İhtiyaç teşvik değil, doğru bir planlama. Yatırımcılara sezonunuzu uzatmanız için öneriler ve planlarımız olacak. Bu bölgelere 3 katı arıtma da yapsak sorun devam eder. Artık geçici çözümlerle sorunları halının altına süpürmekten vazgeçeceğiz. Sırasıyla tüm kıyı bölgelerdeki artıma ve altyapı projelerine bakanlığımız bütçesinden destek verip 2 yıl içinde sorunu çözmek istiyoruz” dedi.

“Yapmayacaklarsa geri alacağız”

Bakanlık olarak yavaşlayan projeleri incelemeye aldıklarını belirten Ersoy, “Göreve başlar başlamaz yatırımı yavaşlatan projeleri incelemeye başladık ve bu hafta incelemeleri tamamlayacağız. Bizim gerçek yatırımcılara ihtiyacımız var. Süreci uzatan yatırımcılara daha fazla süre tanımayı düşünmüyoruz. Eğer yapmayacaklarsa tahsis sahiplerinin bakanlığa verilmesini talep edeceğiz” dedi. Bakan Ersoy ayrıca İzmir’de kongre vadisi oluşturulması gerektiğini belirterek bu konuda yerel yönetime destek vereceklerini belirtti.

Özgener:” İzmir İçin 2023 Yılı Özel Turizm Projesi Olsun”

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, İZTO’nun İzmir’de şehir turizminin geliştirilmesi ve turistlerin kalış sürelerini uzatabilmek amacıyla çok boyutlu çeşitli projeler yürüttüğünü ve 81 ilde hiçbir Odada olmayan bir ilki gerçekleştirdiklerini ve Oda bünyesinde bir Turizm Müdürlüğü kurduklarını söyledi.
‘İzmir’den dünyaya tüm Türkiye için güçlü bir kruvaziyer mesajı verelim’ diyen Özgener, konuşmasının devamında şunları kaydetti:
“Odamız öncülüğünde kurulan ve Başkanı olduğum Türkiye Kruvaziyer Platformu’nun 3. Genel Toplantısı’nı sizin de onurlandırmanızla İzmir’de yapalım. Oda olarak Türkiye’nin ilk kruvaziyer fuarına da talibiz. Gemileri tekrar getirmeye sizin de desteklerinizle talibiz. Deniz Ticaret Odamız da burada. Birlikte hareket ederek İzmir’i yeniden kruvaziyer destinasyonları içine almaya tüm gücümüzle çalışacağız. Yeni kruvaziyer firmalarını devreye almanın yanısıra, kruvaziyer turizminde daha girişimci ve daha etkin tedbirler alınması gerekiyor.  Kruvaziyer limanlarına yatırımcı çekilmesi, Türk kruvaziyer gemilerinin inşa edilmesi, Deniz Turizmi Yönetmeliği’nin revize edilmesi gibi konularda Bakanlığımızın desteğine çok ihtiyacımız var.”

 

Direkt uçuşların İzmir’in olmazsa olmazı olduğunu belirten Özgener,  “50’den fazla destinasyona bağlanıyoruz ancak yetmez. Her geçen gün hızla ekonomik ve turistik bir çekim merkezi haline gelen İzmir’i dünyaya bağlayan direkt uçuşlar artmalıdır. İzmir’in, coğrafi konumu ve altyapısının uygunluğu nedeniyle, THY başta olmak üzere diğer havayolu şirketleri için de ikinci aktarma merkezi haline getirilmesini talep ediyoruz. Günlük tarifeler ile İzmir’e daha fazla direkt uçuş için bize destek vereceğinize inanıyoruz” diye konuştu.

İzmir’in bu potansiyel yaratabilmesi için “2023 Yılı Özel Turizm Projesi” olmasını temenni ettiklerini ifade eden Özgner, “2023 yılında ülkemizin hedefi 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri. Otomotiv sektöründen sonra tek başına 26 Milyar Dolar döviz girdisi ile ülke ekonomisine ikinci büyük katkıyı sağlayan turizm sektörünün sürdürülebilirlik anlayışı ile yönetilmesiyle bu hedefin tutturulması ve aşılması zor değil. Bunun için özellikle Avrupa’daki ve Ortadoğu’daki rakip ülkelerle karşılaştırıldığında rekabet gücü yüksek, verimli ve etkin bir turizm sektörünü elbirliğiyle yaratmak zorundayız” ifadelerini kullandı.

Kıran :” Yönetmelikte Düzenlenmesi Gereken Hususlar Var “

İMEAK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, deniz turizmi yönetmeliğinin güncellenmesi gerektiğinin altını çizdi. Kıran, “2009’da yürürlüğe giren Deniz Turizmi Yönetmeliği’nde düzenlenmesi gereken hususlar var. Yürürlüğe girdiği günden bu yana neredeyse 10 yıl geçtiği için yönetmeliğin güncellenmesi gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Kocaoğlu : “Akdeniz’in Aktörü İzmir’dir”

İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, İzmir’in geçtiğimiz yıllarda diğer şehirlere oranla daha az geliştiğini belirterek,  “İzmir 1965 yılından 2003 yılına kadar ne yazık ki az gelişmiş bir şehirdi. Diğer şehirlere bakarsak İzmir bu süreçte çöküntü yaşamış ve büyüme hızı olarak diğer şehirlerin gerisinde kalmıştır. Yıllardan bu yana Akdeniz ticaretinin en önemli aktörü olan İzmir; bu özelliğini limanı ve tarım faaliyetlerinden almıştır. 2004’te göreve geldiğimizde yaptığımız stratejik plan çizgisinde yürüdük. İzmir sıçramayı turizm ve sanayi alanında yapacaktır” ifadelerini kullandı.

İzmir valisi Erol Ayyıldız

Ayyıldız :” Lokomotif olmalıyız “

İzmir Valisi Erol Ayyıldız, turizm sektöründe lider ülke olmak için sektör temsilcilerine büyük iş düştüğünü söyledi. Ayyıldız, “ Devletimiz ve hükümetimiz dünyadaki emsallerine göre turizm sektörüne en fazla yatırım yapan hükümetlerin başında geliyor. İsteğimiz vagon olmaktan kurtulup lokomotif haline gelebilmektir. Bu anlamda dünyaya önderlik yapmak da sektör temsilcilerine düşüyor” diye konuştu.

Toplantının sonunda İzto Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener ve İzto Meclis Başkanı Selami Özpoyraz,  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a plaket takdim etti.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ