Egeyön Haber

Kadınlar bu kooperatifte birlikte güçlü: Yelki Kadın Kooperatifi!

Egeyön Haber İzmir’in Güzelbahçe ilçesine bağlı Yelki Köyü’nde kadınların kurmuş olduğu S.S YELKİ Girişimci Kadınlar Üretimi Ve İşletme Kooperatifi’ni ziyaret etti. Kadınların kooperatif oluşumu üzerine yaptığı çalışmalar, üretim üzerine attıkları adımlar ve faaliyetleri ilgili yaptığımız röportajda Yelki Kadın Kooperatifini daha iyi tanıyalım ve tanıtalım istedik.

Yelki Kadın Girişimi Üretim İşletme Kooperatifi Başkanı Eda Filiz Yaşoğlu’na kooperatif hakkında merak ettiklerimizi sorduk.

Öncelikle sizi tanıyalım.

Ben Eda Filiz Yaşoğlu. Yelkiliyim. Emekli muhasebeciyim, iki oğlum var. Boş zamanlarımda derneğe devam ediyorum, üretici kadınları desteklemek için Kooperatifte çalışmalar yapıyorum.

Biraz Kooperatifle ve faaliyetleriyle ilgili bilgi verir misiniz?

Yaklaşık 4-5 yıldır dernekle birlikte yöresel üretici pazarını kuruyorduk. Daha sonra Kedv’den kurslar ve sertifikalar aldık ve kurumsallaştık. 2 yıl önce resmi olarak Kooperatifimiz kuruldu. Üretici pazarında bölge kadınları ve yeni yerleşenler buluşuyor. Pazar da 100 tezgah var. Yöresel yemekler, tasarım, hediyelik eşya, sebze vb. Festivaller ve şenliklerle her hafta değerlendiriyoruz. 41 ressamdan oluşan ressam sanat grubumuz var özel günlerde resim sanat atölyeleri yapıyoruz. Ayrıca kitap tanıtım günleri oldu. Semt pazarı gibi olmasını istemediğimiz için kültürel etkinlikler de koyduk. Sonrasında köy evlerinin mekan olmasını sağladık.

Gelen misafirlerin burada daha fazla zaman geçirmelerini istedik. Köyün okumuş kadınları bir komite kurduk. Aramıza yeni yerleşenlerde geldi “üretici pazar komitesi”ni oluşturduk. Bu komiteyle birlikte tezgahları, örtüleri, hijyen belgelerini ayarladık. Kadınlara satış yapma, açık alan kursları aldırdık. 6 aylık bir çalışmanın sonucunda Belediye başkanımızla birlikte pazarın açılışını yaptık. Bu sene 5. Yılımıza giriyoruz.

Kadınlara yönelik yaptığınız çalışmalar, kurslar neler?

Daha önce derneklere misafir olarak katılırdım gözlemledim ki dernekler bir yemek düzenleyip bizden para alıyorlar ve kendileri ücretsiz gidiyorlar. Yapılan organizasyonlarda kadınlar geri planda kalıyordu. İş başa düşmüştü. Biz de dedik ki bu işte bir yanlışlık var. Biz doğruyu yapalım. Bunu yaparken bizimle yürüyen bütün kadınlara kurslar verdik. Öncelikle hijyen kursu, İngilizce kursu, müzik kursu, ‘Yelki’nin Sesi’ isimli bir koromuz var. Halk oyunları kursu yaptık ve kadınlarımızdan zeybek ekibi kurduk. İlk oynadığımızda çok beğenildik ve ödül aldık.

Biraz yöresel lezzetlerinizden bahsedelim?

Yelki 1000 yıllık bir umre kendine özgü deyimleri, yemekleri ve kültürü var. Çıratma, hamur çorbası, peynirli pide, çalkama. Daha çok otla yapılan yemekler. Çıratma Mantısı isimli bir yöresel yemeğimiz var. Adı lambadan gelir. Gaz lambalarından da önce yağdanlıkta yağ yanarken çıkan dörtlü ışıktan etkilenen atalarımız bu mantıyı bulmuş. Bu yemekle ödüller kazandık. Mahalleler arası yarışmada ablam Binnur altın kazandı, ayrıca bu yemekle uluslararası yarışma da Hayriye Hanım sayesinde Türkiye 2. Si Olduk.

Nasıl yapılır?

Hamur oklavayla mantı gibi açılır, içine nohut ve maydanoz koyulur. 4 Kulağı düzgünce kapatılıp, zeytinyağında kızartılır. Üzerine yoğurt ve tortu dökülüp servis edilir. Türkiye’nin her yerinden özellikle Çıratma yemek için buraya geliyorlar. Pandemiden dolayı artık paket servise döndük.

Tarımsal faaliyetleriniz neler?

Kadınlar olarak traktörlere binip tarlalara girdik. Bölgemizde hala ata tohumlarımız, kendi tarlalarımız var ve bunlarla üretime geçmek istedik. Bunun için ilk önce bakla ve susam diktik. Kara kılçık buğday diktik, son olarak devletin verdiği poyraz buğday tohumunu diktik. Bizle birlikte köylüler de dikti. 2. Yılımızdayız. 3. Yıla girerken çok iyi gidiyoruz.

Özellikle yöresel sebzeler, bölgesel ve mevsimlik sebzeler, patlıcan, biber, domates vs. Tezgahları açılıyor. Bu işe başladığımızda 2 üreticimiz vardı şu an 13 üreticimiz var. Bundan çok büyük keyif alıyorum. Birde tarım grubu kurduk. Bu grupta yönlendirmeler yapıyoruz, kim ne diksin ne yetiştirsin. Güzel gidiyor şu an. Hasat zamanı sizi de bekleriz.

Tarımdaki sorunlarınız neler?

Tarla sorunumuz var. Kıymetli bir yarımada da olduğumuz için insanlar rant uğruna tarlalarını bekletiyor. 1-2 yıllığına köylüler arazilerini bize verdi üretim için. Ayrıca Kooperatif olarak kendi kiraladığımız arazilerimizde var. Belediyenin ya da devletin arazileri bize tahsis edilse biz her yere buğday, bakla, susam diksek ve üretim yapsak oysa ne güzel olur. Diğer sorunları bir şekilde hallediyoruz ama en büyük sorun arazi.

İhracata da başlamışsınız, nasıl gidiyor?

Bu yaz incir ihracatı yaptık. DİTAP’tan da satışlar yapıyoruz. Çok iyi gidiyoruz hem satış hem üretim olarak. Aynı zamanda hasat günleri de yapıyoruz. Sosyal medyadan duyuruyoruz. Bölge insanı da çok ilgi gösteriyor.

Kaç üyeniniz var ve Kooperatif için mali destek alıyor musunuz?

41 resmi Kooperatif üyemiz var, 30 dernek üyemiz var ve 70 kişi kadar da üretici pazarı üyemiz var. Aktif 100 kadınla birlikteyiz. İşler kendi kazancımızla yürüyor, hiçbir yerden destek almıyoruz. Kooperatifi cebimizden kurduk. Büyükşehirin üretici pazarları var, sabahın 6’sında kalkıp o pazarlara gidiyoruz. Orda ürettiklerimizi ve diktiklerimizi sattık. Mali müşavirimiz bu işlerle ilgileniyor. Yönetim kurulu da ön evrak ve muhasebeyle ilgileniyor. Mesela Binamızı kiralarken belediye ihalesine girdik. Susamlarımızı satıp, Binamızı kiraladık.

İnternetten de satışa başlıyormuşsunuz? Okuyucularımız size nasıl ulaşabilir?

Instagram, Facebook : Yelki Kadın Kooperatifi,

Yelki Yöresel Pazar isimli sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaşabilirler.

Röportaj: Pembe Nur Gezkin

Kamera: Alican Kaya

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ