Egeyön Haber

Kadınlar İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması için sokağa döküldü!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayı ile bugün Resmi Gazete’de yayımlan karar ile İstanbul Sözleşmesi feshedildi. Bunun üzerine İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanmasını isteyen binlerce insan sokaklara akın etti. Kadın platformları bulundukları şehirlerde açıklama yaptı.

İzmir Kadın Meclisleri ve Kadın Kooperatifleri bir araya gelerek sözleşmenin feshini protesto ederken karardan biran önce dönülmesini istedi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

O sözleşmeyi imzalatanlar biziz, mücadelemizle adım adım kadınların yaşam hakkı mücadelesini bu ülkenin meydanlarına kazıyan biziz. Siz bu kararı geri çekeceksiniz.

İstanbul Sözleşmesi kadına karşı yönelmiş her türlü şiddeti önlemeyi, şiddete maruz kalmış kadınlara yönelik etkin soruşturma ve kovuşturma süreçlerinin yürütülmesini ve mevcut şiddetin ortadan kaldırılmasını amaçlayan çerçeve bir sözleşmedir. Kadına karşı şiddetin ve aile içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül politikalar üretmeyi ve devletin bu politikaları etkin yürütmesini ve uygulamasını amaçlar.

2008 yılından beri bu güne kadar bu ülkede kaç kadın öldürüldü? 3433 Kadın! 3433 Kadın sadece ve sadece boşanmak istediği için, çalışmak istediği için, okumak istediği ya da evlenmek istemediği yani kendi hayatında dair kendi kararlarını almak istediği için bir erkek tarafından öldürüldü. Sayısını belirleyemediğimiz kadar çok kadın arkadaşımız her türlü şiddet ve tacize maruz kaldı. Bu süreçte kadın cinayetlerinde azalmanın görüldüğü tek yılın 2011 yılı olması tesadüf değildir. 2011 yılında etkin politikalar uygulanarak kadın cinayetlerinin önüne geçilebileceğini ve kadına yönelik şiddetin durdurulabileceğini gördük. Bundan sonraki seneler de de İstanbul sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun etkin uygulansaydı kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik şiddetin azalabileceğini biliyoruz.  Biz Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu Kadın Meclisleri olarak yıllardır hastane ve adliye koridorlarında, üniversitelerde, iş yerlerinde, meydanlarda yani hayatın her alanında İstanbul Sözleşmesinin uygulanması için, haklarımız için yan yana mücadele ediyoruz.

Kadınlar yaşayacak, eşit ve özgür bir ülke kadınların elinde yükselecek. Biz kadınlar bize uyguladıkları yasalara rağmen yasaklara rağmen asala susmuyoruz ve burada olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz. Şiddeti durdurmak için meydanlardayız, ceza hükmünü durdurmak için meydanlardayız, kadın cinayetlerini durdurmak için meydanlardayız, 6 bin iki yüz seksen dörde ulaşmak için meydanlardayız, İstanbul Sözleşmesini uygulamak için meydanlardayız. Asla yalnız yürümeyeceksin. Eşitlik, özgürlük kanunlarla gelecek

Bu sözleşme bizim vazgeçmiyoruz. Geceleri de, sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz.

Siz milyonlarca kadını yok sayamazsınız, milyonlarca kadını evlere kapatamaz, sokaklardan ve meydanlardan silemezsiniz. Milyonlarca kadını susturamazsınız! Biz dünyanın yarısıyız.  Kadınları korumakla mükellef olan devlet yetkilileri dün gece İstanbul sözleşmesini fesih kararı aldı. Sözleşmenin hazırlanma dâhil olan kadınlar olarak biz sözleşmenin fesih kararını kabul etmiyoruz.  Kararı geri çek sözleşmeyi uygula”

Açıklamanın ardından kadınlar sloganlar attı.

Öte yandan yapılan eylemlere erkeklerinde destek vermesi dikkatlerden kaçmadı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ