Egeyön Haber

Kaybolan mahalle sular çekilince gün yüzüne çıktı

Denizli’de Işıklı Göletinin kurulmasının ardından boşaltılan Çivril’in Gencelli Mahallesi’nin yerleşim alanı suların çekilmesiyle ortaya çıktı. Gölün çekilmesiyle ortaya çıkan yerleşim yeri ilgi odağı oldu. Suların altından çok sayıda mezar da çıktı.

Seraserli ve Sundurlu mahalleleri arasında kurulu olan ancak Işıklı baraj gölünün yapımı esnasında boşaltılan ve bu sene Işıklı gölünün sularının aşırı çekilmesiyle ortaya çıkan Gencelli köyü eski yerleşim alanı görenlerin ilgi odağı haline geldi. Son yılların en kurak dönemini yaşayan Işıklı gölünde ortaya çıkan eski ev kalıntıları ve mezarlar göle gelenlerce şaşkınlıkla izlendi.

1950 yılında başlayan baraj inşaatı ile boşaltılan Gencelli köyüne ait olduğu belirlenen kalıntı ve ev yıkıntıları ile mezarların arasında geçmiş döneme ait olduğu belirlenen ev eşyaları kalıntılarına da rastlandı. Köyün Menderes nehri yatağında kurulu olduğunu ve köylülerin baraj ile birlikte Seraserli ve Sundurlu’ya taşındığını belirten vatandaşlar Gencelli köyünün yaklaşık 50 hanelik 100 -120 nüfuslu bir köy olduğunu belirttiler. Işıklı gölünün su tutmaya başlamasıyla bölgede yaşayan herkesin köyü terk ettiğini belirten sakinler “eskiden burada Gencelli diye bir köy vardı.

Küçüktü, su kenarında elli altmış hanelik bir köydü. Baraj yapılmaya başlanınca devlet köylüleri Seraserli ve Sundurlu’ya taşıdı. Önceden dedelerimiz köyden bahseder anılarını anlatırdı. Yaşlılar öldükçe köy unutulmaya başladı. Sadece adı kalmıştı. Sular çekilince eski ev kalıntıları ortaya çıkmaya başladı daha da çekilince eski mezarlar ortaya çıktı. Geldik baktık eski mezarlar var. Biraz eşeleyince eski, toprak mutfak eşyaları çıktı ortaya” dediler. Seraserli mahallesinden sonra kurulu olan Gencelli köyü Işıklı Baraj gölünün tamamlanmasıyla birlikte 1960’lı yıllarda devlet tarafından boşaltılarak Köy halkı yakın köylere yerleştirilmişti.

kaynak: genccivrilgazetesi

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ