Egeyön Haber

Kılıçdaroğlu İzmir’de temel atma töreninde konuştu: Bizim belediye başkanlarımıza zorluk çıkarmayınız

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Çiğli Tramvayı’nın temel atma töreni öncesinde İzmir’de hafta içi rekor yağışlar sonrası yaşanan sel felaketinden etkilenen yurttaşları ziyaret etti. Bir yıllık yağışın yüzde 20’sinin bir gecede düştüğünü hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Belediyemiz gereken desteği verecektir, İzmir Büyükşehir Belediyesi yanınızda” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile 1 Şubat’ı 2 Şubat’a bağlayan gece kentte yaşanan sel felaketinden etkilenen Güzelyalı esnafını ziyaret etti. Esnafa geçmiş olsun dileklerini ileten Kılıçdaroğlu, İzmir’in yıllık yağışın yaklaşık yüzde 20’sini bir günde aldığını belirterek, “Bu büyük bir felaket. Başkanımız Tunç Soyer’den 2 bin 500 konut ve işyerinde hasar tespitinin yapıldığı bilgisini aldım. Belediyemiz gereken desteği verecektir. Büyükşehir Belediyesi yanınızda” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Selden zarar gören hiçbir yurttaşımızı mağdur etmeyeceğiz, çaresiz bırakmayacağız. Pazartesi günü meclis kararının ardından nakit para yardımımız en kısa sürede başlayacak” diye konuştu. Sel nedeniyle evi su basan Meral Karaca isimli bir vatandaş İzmir Büyükşehi r Belediye Başkanı Tunç Soyer’e teşekkür ederek, “15 dakika içinde belediye ekipleri yardıma geldi. Bir gün sonra bütün sokakları dolaştım. Her yer temizlenmiş, pırıl pırıldı” dedi.

Esnaf ziyaretinin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu,  Üçkuyular İskelesi’nden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçtiğimiz yılın Aralık ayında hizmete aldığı Uğur Mumcu feribotuna bindi. Feribotta gazeteci-yazar Uğur Mumcu anısına hazırlanan anma köşesine karanfil bırakan Kılıçdaroğlu, kaptan köşküne çıkan kaptanın seyir defterini imzaladı.   

ÇİĞLİ TRAMVAYI TEMEL ATMA TÖRENİ’NDE KONUŞTU

Çiğli Tramvayı Şantiyesi’nde düzenlenen törenle Çiğli Tramvay Hattı’nın temeli atıldı.

Temel atma töreninde konuşan Kılıçdaoğlu’dan satış başları şe şekilde:

“Martın sonu bahar dedik, bahar oldu. Ama bütün Türkiye’ye getireceğiz martın sonunu. Bütün Türkiye’ye huzuru, birlikteliği getireceğiz. Bu konuda çok kararlıyım, azimliyim. Hiçbir güç beni inandığım yoldan döndüremeyecektir. Halkla birlikte bu ülkeye demokrasiyi getireceğiz. Kaygıyı, tasayı uzaklaştıracağız.

Yeni aldığımız bütün belediyelerde göreceksiniz mali gücü yüksek, uluslararası saygınlığı olan belediyeleri yeniden inşa edeceğiz. İhalelerimiz her zaman olduğu gibi saydam olacak, öyle adamını getir alsın yok.

Bizim belediyelerde bütün ihaleler şeffaf, halka açık. Herkes Türkiye’de şunu bilmeli CHP’li belediyeler tıkır tıkır çalışıyor.

Belediyelerden başlayarak hizmeti kendi halkımıza yapacağız. Londra’daki bir avuç tefeciye dünyanın faizini ödüyorlar. Döviz faiz endeksli politikayla bir ülkeyi yönetemezsiniz. Kiminle muhatap olsanız ailesinde mutlaka bir işsiz var. On milyonu aşkın işsizimiz var. Saray’da oturanlar bunu bilmiyor. Saray’da bir maaş yetmiyor. 5 maaş alanlar var. Tuzu kuru onların.

Bizim belediye başkanlarımız pandemi döneminde tarih yazdı. Esnafın sorunlarının giderilmesi için her türlü çaba, emek gösterildi. On binlerce öğrenciye tablet dağıtıldı. Binlerce çocuğun internetten yararlanması için imkanlar sağlandı. Devletin yapamadığını 11 belediye olarak yapmaya talip olduk ve yine aynı çağrıyı hükümete İzmir’den yapıyoruz.

Biz siyaseti köşeyi dönmek için değil, halk için yaparız. Siyaseti zenginleşme aracı olarak görmeyiz. Onlarla aramızda siyahla beyaz kadar fark vardır.

Halk belediyelere yardım yapmak istiyordu, tahammül edemediler. Paralara el koydular vermediler. CHP’li belediyeler başarısız olsun istediler. Ben belediye başkanlarımızı uyardım; önünüze engeller çıkarılır bundan sonra da çıkarılacak hiçbir belediye başkanının şikayet etmeye hakkı yok. Engel varsa engeli aşacaksınız dedim. Paralara el koydular ne yaptık askıda fatura dedik. On binlerce kişinin faturası ödendi, aracı belediye oldu. Demek ki hangi engel çıkarılırsa çıkarılsın aşmasını bileceğiz.

Ben burdan hükümete tekrar sesleniyorum, Bizim belediye başkanlarımıza zorluk çıkarmayınız, onlar yasal olarak halka hizmet etmek için ellerinden gelen çabayı gösteriyor. Hiçbir koşulda siz CHP’nin kendi beldesindeki yurttaşlara hizmet götürmesini engelleyemezsiniz. Engelleme gücünüz de kapasiteniz de yoktur sizin. ”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ