Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kütahya’da kemik yaşını belirleyen yapay zeka karar destek sistemi geliştirildi

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET ALİ GEDİK (ORTADA) VE EKİBİ, SOL EL RÖNTGENLERİNDEN KİŞİNİN KEMİK YAŞINI BELİRLEYEBİLEN BİR YAPAY ZEKÂ KARAR DESTEK SİSTEMİ GELİŞTİRDİ.

DR. ÖĞRETİM ÜYESİ MEHMET

Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi (KSBÜ) Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalından (AD) Dr. Öğretim üyesi Mehmet Ali Gedik ve ekibi, sol el röntgenlerinden kişinin kemik yaşını belirleyebilen bir yapay zekâ karar destek sistemi geliştirdi.

Geleneksel yöntemlerle kemik yaşı, kişilerin sol el röntgenleri çekilerek kemik yaşı atlasındaki standart görüntüler ile karşılaştırılması suretiyle radyolog hekimler tarafından tespit ediliyor. Geliştirilen yapay zeka karar destek sisteminin, kemik yaşı atlasına ihtiyaç duymadan, kendi algoritmaları ile kemik yaşını otomatik olarak belirlediği ifade edildi.

Çocuklarda üç buçuk ay, yetişkinlerde ise iki yıl hata payı ile yaklaşık yüzde 96 doğruluk oranında kemik yaşı tespiti yapabilen bu sistem, Kütahya Evliya Çelebi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin hastane bilgi yönetim sistemine entegre edildiği ve bir yıl süreyle hastane hekimleri tarafından kullanılabileceği kaydedildi.