MAKSİAD, Peygamberimizin Hadisini Hatırlattı

MAKSİAD, Peygamberimizin Hadisini Hatırlattı
Yayınlama: 20.03.2018
A+
A-

TÜİK tarafından bir yandan işsizlik rakamları açıklanırken diğer taraftan Makine Sanayici İşadamları Derneği (MAKSİAD) ve üye ve yöneticileri Nitelikli teknik eleman sıkıntısının katlanılamaz boyutta olduğunu belirtiyor.

Milyonlarca dolarlık makinaların bulunduğu dev yatırımların çöpe gitmesi tehlikesiyle burun buruna olduklarını belirten MAKSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Sarı, teknik eleman maaşlarının bundan sonra profesörlerle eşit olacağı iddiasını savunarak, firmalar arasında rekabetinde iyice kızıştığını vurguladı. Sarı, Türkiye’mizin geleceği ve öğrencilerimizin geleceği için mesleki eğitimi branş sahibi olan hocalara verilmesini konusunda peygamber efendimizin (SAV) bir hadisini hatırlattı ; ‘İşi ehline verin”. Mesleki eğitimde arzu edilen kaliteye ulaşmak için liyakatın önemine vurgu yapan Sarı, meslek liselerinde eğitim veren eğitimcilerimizin de donanımlarının giderek artırılması gerektiğinin altını çizdi.

“Söz veriyoruz. Cari açığı biz kapatacağız”

Seslerini yeterince duyuramamaktan şikayet eden Sarı, “Türkiye’nin Cari açık sorununu giderme sözü veriyoruz. Yeterki Nitelikli teknik eleman sorunumuzun bir an önce çözülmesi için ciddi, kağıt üzerinde kalmayan adımlar atılsın” şeklide konuştu. Sarı, “ Bu kadar veryansın ediyoruz, Mesleki eğitim konusunda sesimizi duyurmaya çalışıyoruz ancak hiç bir kurumdan hiç bir yetkili de arayıp senin derdin nedir demiyor” serzenişinde bulundu. Hiç bir yolla kendilerine geri dönüş yapılmadığını bildiren Sarı, yetkililere sitem etti. Dış ticarette katma değeri yüksek olan makine üretiminin desteklenmesi gerektiğinin altını çizen Sarı, bunun için yapılması gerekenin öncelikle, nitelikli Mesleki ve Teknik eğitim olduğunu vurguladı. Bizler Napolyon gibi ‘Para, Para, Para” demiyoruz. ‘ Eğitim, Eğitim, Eğitim’ diyoruz diyen Sarı, Memlekete yapılacak en büyük hizmetin bu alanda atılacak adımlar olduğunu kaydetti. Kamuoyuna ve yetkililere çağrıda bulunan Sarı, “Elbirliği ile Meslek liselerini ihya edelim. Çocuklarımızın işsizlik derdiyle boğuşmaması için, Ülkemizin geleceği için Meslek liselerimize sahip çıkalım” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.