Memur ve Emekli 2023 zammı belli oldu mu?

Memur ve Emekli 2023 zammı belli oldu mu?
Yayınlama: 03.01.2023
A+
A-

Memur ve emekli zam oranı belirlenmesinde kritik olan TÜİK enflasyon verileri açıklandı. TÜİK tarafından yapılan enflasyon verisi açıklamasının ardından Memur ve Emekli 2023 zammı da büyük oranda netleşti. Ancak bu rakamlar memur maaşı 2023 verilerini yansıtmıyor. Memur ve emeklilere verilecek refah payı sonrası memur ve emekli zam oranı kesinleşecek. Memur ve emeklilerin maaşlarına ilave bir refah payının da eklenmesi bekleniyor. Peki, en düşük memur ve emekli maaşı ne kadar olacak?  2023 enflasyon farkı tahmini ne? Tüm bu soruların yanıtları haberimizde.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından enflasyon verisinin açıklanmasıyla, memur ve emekli zam oranı da belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan yılın son enflasyon verileriyle birlikte memur ve emekli zam oranı için kritik olan 6 aylık enflasyon da belli oldu. TÜİK, enflasyonun aralıkta TÜFE’de yüzde 1.18 arttığını, 2022’nin tamamında yüzde 64.27 olarak gerçekleştiğini açıkladı. Son 6 aylık enflasyon yüzde 15.39 oldu.

Emekli Ve Memur Maaşı Nasıl Belirleniyor?

Memur ve memur emeklilerinin maaş zammı, her yıl iki kez toplu sözleşme zammına ek olarak 6 aylık enflasyon farkıyla belirleniyor. Memurlar temmuz ayında yüzde 7’lik toplu sözleşme zammı almıştı. Bu rakamı aşan oran kadar enflasyon farkına hak kazanılıyor. Ocak ayı için yüzde 8’lik toplu sözleşme zammıyla enflasyon farkı eklenerek memur ve emekli zam oranı ortaya çıkıyor.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri de 6 ayda bir zam alıyor. 2023 emekli zammı

6 aylık enflasyona göre belirleniyor.

2023 Memur Zam Oranları Ne Kadar?

Memur ve memur emeklileri ocakta yüzde 7.84 enflasyon farkı, yüzde 8 de toplu sözleşme zammı alacak. Böylece memur ve memur emeklileri ocak ayında toplam yüzde 16.47 zam almaya hak kazandı. SSK ve Bağ-Kur emeklileri için ise yüzde 15.39 zam oranı uygulanacak.

2023 Memur Zammı Tahmini

Ancak bu rakamlar memur ve emekliler için nihai zam oranları değil. 2023 memur zammı tahmini rakamları olarak ortaya çıksa da, memur ve emekli zam oranı verilecek refah payı sonrası kesinleşecek.

2023 yılbaşında emekli maaşları ne kadar olacak ve Memur ve Emekli 2023 zammı sorularının yanıtının alınması için gözler şimdi refah payı açıklamasına çevrildi.

Emekli Maaşı 2023 Verileri İçin Ne Denmişti?

Memur ve emekli zam oranı rakamlarının netleşmesine kısa bir süre kala Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamada bulunmuştu. Erdoğan, “Ülkemizin zenginliğini çalışanlar başta milletimizin her kesimine yansıtmakta kararlıyız. Memur ve emekli maaş artışlarını da bu yaklaşımla yapacağız” ifadelerini kullanmış, emekli maaşı 2023 ve 2023 memur zam oranları için refah payı ekleneceğinin sinyallerini vermişti.

Memur Ve Emekli Zam Oranı İçin Refah Payı Senaryoları

Memur ve emekli zam oranı belirlenmesinde etkili olacak refah payı için bazı senaryolar ortaya konuyor.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.