Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Memurlara yapılan zam beklentileri karşılamadı

Hükümet ile memur sendikaları arasında 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde sağlanan anlaşmaya göre, memur ve memur emeklilerinin maaşlarına 2022’nin ilk altı ayı yüzde 5, ikinci altı ayı yüzde 7, 2023’ün ilk altı ayı yüzde 8, ikinci altı ayı yüzde 6 ve enflasyon farklarından oluşan zam yapıldı. Memurlar ise yapılan zammı yetersiz buldu.

Hükümet ile memur sendikaları

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023’teki mali ve sosyal haklarını belirleyen 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde hükümet ile memur sendikaları arasında uzlaşma sağlandı. Yapılan zam beklentinin altından kalınca memurlar durumdan pek memnun olmadı.

Yapılan zammı yetersiz bulduğunu söyleyen Büro Memur-Sen Denizli İl Başkanı Fatih Acar “Beklentimiz daha yüksekti. Çünkü işçilerle yapılan bir sözleşme vardı, o sözleşmeye göre gelecek teklifin daha yüksek olmasını bekliyorduk. Ama teklif işçilerde geldiği gibi o kadar yüksek gelmedi. Burada yüksekten kastetiğimiz belki orantılı olarak onlarla fiyatladığımızda çok uzak değil oranlarımız. Ama onlara şeyyanen zam verildi ama bizde şeyyanen zam bekliyorduk. İşçilerde 284 lira ile 500 lira arasında bir şeyyanen zam verildi. Biz kendi adımıza da açıkçası yine buna benzer bir şeyyanen zam beklentimiz vardı. Şeyyanen zaman ekseninde değerlendirdiğimizde zammı yetersiz buluyoruz. Bizim 600 lira şeyyanen zam talebimiz vardı, talebimiz hiç karşılanmadı. Bunun yanısıra 2022 için %21’lik bir zam beklentimiz vardı, böyle bir talepte de bulunmuştuk. Hükümetin bize getirdiği %12’lik bir zam. 2023 için bizim beklentimiz %17’ydi. Hükümet %14 getirdi. Aslında 2023 zam talebine yakın bir anlaşmamız var. 2022’de biraz açıklık olsada 2023’de rakamlar yakın. Asıl burada bizi hayal kırıklığına uğratan seyyanen zam ile ilgili kısım. Seyyanen zam en azından işçilerde olduğu gibi belirli bir aralık belirlenerek geliri daha düşük olanlara daha yüksek, daha yüksek olanlara daha düşük bir seyyanen zaman verilmesi gerekirdi” dedi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Eğitim İş Denizli Şube Başkanı Namık Kemal Akdoğan ise “Sözde Toplu Sözleşme görüşmeleri; ekonomik krize, enflasyona, büyüme rakamlarına ve gerçekçi ülke koşullarına göre belirlenmemiştir.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu olarak; kamu emekçilerine ve emeklilerine 2021 yılı 6. Dönem Sözde Toplu Sözleşme görüşmelerinde  2022’de % 5+7, 2023’de ise % 8+6 ve enflasyon farkı teklif edilmesini şiddetle reddediyoruz.

Yaşam şartlarının ağırlaştığı, işsizlik ve pahalılık koşullarının mutfakları kavurduğu ülkemizde, doğal gaza, elektriğe, benzine, gıda maddelerine, ulaşıma vs. fahiş oranlarda zam yapılırken, Türk Lirası Dolar ve Euro karşısında erirken, yurttaşların alım gücü günden güne azalırken AKP hükümeti,  kamu emekçilerine reva gördüğü bu zam oranlarıyla alay etmiştir.

Hükümetin; kamu emekçilerine  bir bütün olarak tüm yurttaşlara karşı bu kadar pervasız olmasının nedeni  Memur-Sen’in ve Kamu-Sen’in tavrından kaynaklanmaktadır.  Memur-Sen her sözleşmede olduğu gibi bugün de kamu emekçilerini, Sözde Toplu Sözleşme masasında satmış ve memurun değil AKP’nin çıkarlarını gözetmiştir.

AKP’nin memur sendikası Memur-Sen, kamu emekçilerine kendi tekliflerinin yarısını dahi etmeyen zam teklifini kabul etmiştir. Ancak her dönemde olduğu gibi bu dönemde de “kazanımlar sağladık” aldatmacası ile emekçilerin gözleri önünde satış sözleşmesini imzalamıştır.

Kamu emekçilerine dayatılan bu Sözde Toplu Sözleşme düzeni tam bir kurmaca ve aldatmacadır.  Bu sistem Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası anlaşma ve sözleşmelerdeki taahhütlerine aykırı, çağdaş normlardan uzaktır.

Grev hakkı olmadan oturulan sözde ‘Toplu İş Sözleşmesi’ masası bu yıl orta oyunundan da öteye geçip, tam bir sirk çadırına dönüşmüştür” dedi.