Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Menderes’in Kirlenmesi Önlenmelidir

Efeler Ziraat Odası Başkanı Mehmet Kendirlioğlu, “En büyük su kaynağımız olan Büyük Menderes Nehrini kirleten odakların engellenmesigerekmektedir” dedi.

Büyük Menderes Nehri’nin ülke ekonomisi için hayati önem taşıdığına işaret eden Mehmet Kendirlioğlu, “Aydın Ovası’nın can damarı konumundaki Büyük Menderes Nehri belediyelerin evsel atık suları ve endüstriyel atıkların arıtılmadan su ortamlarına bırakılmaları, tarımda kullanılan doğal ve yapay gübrelerin, zirai mücadele ilaçlarının su ortamına taşınmaları, bor içerikli jeotermal kaynak suların reenjekte edilmeden Büyük Menderes Nehri’ne deşarjı, yan dereler üzerinde bulunan zeytinyağı fabrikası gibi işletmelerin atık sularının Büyük Menderes Nehri’ne verilmesi ile kirlenmektedir. Sulara karışmış olan herhangi bir kirletici madde veya maddeler sulama sularıyla pek çabuk bir şekilde gıda zincirimiz içerisindeki yiyeceklerimizi etkilemekte ve bulaşmalarla veya bu yiyeceklerin bünyesine alınmak suretiyle kullanım sahalarına yayılabilmektedir”diye konuştu.

EFELER ZİRAAT ODASI BAŞKANI MEHMET KENDİRLİOĞLU, “EN BÜYÜK SU KAYNAĞIMIZ OLAN BÜYÜK MENDERES NEHRİNİ KİRLETEN ODAKLARIN ENGELLENMESİ GEREKMEKTEDİR” DEDİ. 

Yaşanan çevre kirliliğinin üretimde olduğu kadar insan ve hayvan sağlığı açısından da sıkıntılar oluşturduğuna dikkat çeken Kendirlioğlu, şöyle konuştu:

EFELER ZİRAAT ODASI BAŞKANI MEHMET KENDİRLİOĞLU

 “Diğer yandan, sulardaki kirleticilertoprakların yapısına göre sızmalar şeklinde yeraltı su kaynaklarına da çeşitliyollarla karışabilme imkanına sahiptir ve böylesi sular insan ve hayvan sağlığıbakımından potansiyel tehlike ortamı oluşturmaktadır. En büyük su kaynağımızolan Büyük Menderes Nehrinin suyunu dolayısıyla topraklarımızı, çevremizi kirleten bu odakların, yaptırımlarlaengellenmesi gerekmektedir”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ