Egeyön Haber

Muğla’da Engelsiz Gün

Muğla, Aydın, İzmir ve Eskişehir Büyükşehir Belediyeleri tarafından Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde ‘Engelsiz Yaşam Festivali’ düzenlendi. Festivalde engelli bireyler gün boyu doyasıya eğlendi.  

MUĞLA, AYDIN, İZMİR VE ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİ TARAFINDAN MUĞLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN EV SAHİPLİĞİNDE ‘ENGELSİZ YAŞAM FESTİVALİ’ DÜZENLENDİ. FESTİVALDE ENGELLİ BİREYLER GÜN BOYU DOYASIYA EĞLENDİ. (MUSTAFA ALTAR ZEYHAN/MUĞLA-İHA)

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde İzmir, Aydın ve Eskişehir Büyükşehir Belediyelerinin ortak düzenlediği ‘Engelsiz Yaşam’Festivalinde engelli bireyler gönüllerince eğlenirken, 45 ilden gelen engelli bireyler hem tanıştı, hem de doyasıya eğlendi.

Muğla’da gerçekleştirilen ‘Engelsiz Yaşam’ Festivali, Menteşe Sınırsızlık Meydanında diğer illerden gelen engelli bireyler ile kortej yürüyüşünün ardından Sosyo-Kültürel alanda etkinliklerle başladı. ‘Engelsiz söyle’ projesinin gösterimi ile start alan ve sunuculuk dahil tüm gösterilerin engelliler bireyler tarafından yapıldığı festival, defile gösterisi, İsmail YK Show, İzmir Büyükşehir ve Eskişehir Belediyesi dans gösterimi, Aydın Büyükşehir Belediyesi halk oyunları ekibi gösterimi, Muğla’dan ‘Cici kızlar’, İzmir’den ‘İzci grubu ritim’ gösterimi, Muğla Engelliler Derneği’nin Harmandalı Zeybeği ile devam etti ve Mabolla Vefa Orkestrası/Ustalara Saygı konseri ile sona erdi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, festivalin amacının engelli bireylerin bir gün de olsa, değişik illerden gelenler ile tanıştırmak olduğunu belirterek, büyükşehir belediyesi tarafından engellilere yönelik yapılan çalışmaları anlattı. Gürün festivalde yaptığı konuşmada, “Ailelerin arzu ettiği takdirde engelli çocuğumuzu Kısa Mola Merkezi’mize getiriyoruz. Anne o saatler boyunca, çocuğuna güvenilir şekilde bakılacağına inanarak Muğla’da istediği faaliyeti yapıyor. Bundan aile faydalanıyor ve uygulama aileye rahatlık sağlıyor. Bunun yanında engelsiz plajlar yaptık. En uzun sahile sahip Muğla’da malesef engelliler plajlardan faydalanamıyordu. Onun için 14 farklı yerde plajın tam ortasında engelli rampaları özel araçlar ve başında elemanlar olmak üzere onları diğer vatandaşlarla birlikte denizden, plajdan faydalanmalarını sağlıyoruz. Bu bizim için çok basit görünebilir. Fakat bir engelli ve ailesi için olağanüstü önemli ve değerli. Ayrıca engelli nakil araçlarıyla ‘alo’ dendiğinde evinden alınıp gitmesi gereken yere götürerek, sağlık hizmetine ve sosyal olaylara katılmasına katkı sağlıyoruz ve tekrar onları evlerine emniyetli bir şekilde getiriyoruz” dediBU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ