Egeyön Haber

Müşterek fayda için işbirliği: Merkezefendi Kadın Kooperatifi

Egeyön Haber, Denizli’de faaliyet gösteren, Merkezefendi Belediyesi tarafından kurularak faaliyete geçen Merkezefendi Kadın kooperatifi’ne konuk oldu. Merkezefendi Kadın Kooperatifi Başkanı Aynur Tunç, Egeyön Haber ekibinin sorularını içtenlikle yanıtladı.

Egeyön TV ekibi Denizli’de röportajlarının ilkini Merkezefendi Belediyesi tarafından açılan Merkezefendi Kadın Kooperatifi’ne konuk olarak gerçekleştirdi. Egeyön Haber ekibinin sorularını Merkezefendi Kadın Kooperatifi Başkanı Aynur Tunç yanıtladı.

Kadın Kooperatifi fikri nasıl oluştu?

Milli ekonominin yararına, üretimin arttırılması ve tüketicinin korunmasını amaçlayan kooperatifçiliğin gelişmesini sağlayacak tedbirler alınmasının anayasal bir yükümlülük olduğu bilincinin bir örneği olan Merkezefendi Kadın Girişim, Üretim ve İşletme Kooperatifi, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’ın kadın ve çocuklara yönelik projelerinden biridir.

Belde sakinlerinin mahalli müşterek ihtiyaçlarını karşılamak misyonu olan Belediyenin; kadınların belirli ekonomik menfaatlerini ve özellikle meslek veya geçimlerine ait ihtiyaçlarını iş gücü ve parasal katkılarıyla karşılıklı yardım, dayanışma suretiyle desteklenmesi amacıyla hayata geçirdiği bir “müşterek fayda için işbirliği” projesidir.

Kadın Kooperatifi nasıl işliyor?

“Kadınlar tarafından, kadınlar için” anlayışını temel alan ve toplumsal ihtiyaçları karşılamak için Merkezefendi ilçemizin kadınları tarafından kurulan Kooperatifimiz, ortaklar arasında ölçek ve maddi güç denkliği olan, kapısı herkese açık, özerk ve bağımsız bir kurumdur. Kooperatifler Kanunu’nda da belirlenmiş olduğu gibi her ortak, eşit hakka sahiptir.

Delikliçınar’da, Altıntop Mahallesindeki Meserret sokakta bulunan işyerinde, anne mutfağı tadında ev yemekleri, unlu gıda yapımı ve pasta üretimi kooperatif ortaklarımız tarafından yapılmakta ve aynı yerde satışa sunulmaktadır. Tüm hizmetler ve üretimler ortaklarımız tarafından “en modern, en hijyenik, en sağlıklı koşullarda yapılmakta olup, en özel, en kaliteli ve en lezzetli ürünler sunulmaktadır.”

Kadın Kooperatifinin gelecekteki hedefleri neler?

Merkezefendi İlçemizde kadınlarımızın istihdam olanaklarını iyileştirmek, daha çeşitli ve daha çok ürün ve hizmet sağlamak ve ekonomiye daha çok katkıda bulunmak üzere yeni şubeler ve yeni üretim alanları açmak hedefimiz bulunmaktadır. Geniş çerçevede ise; kadınlarımızın ücretli istihdama erişmesi ve iyileştirilmesi, daha güvenilir, güvenli ve iyi çalışma koşullarına ulaşması, toplumsal katılımının özneliklerinin sağlanması ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddete çözüm üretilmesi amaçlanmıştır.

Kadının üretimdeki yeri sizce nedir?

Kadınların işgücüne katılımı hem ekonomik hem de sosyal açıdan kalkınmayı sağlayan ve yoksulluğun azaltılmasında rol oynayan en önemli etkenlerden biridir. TÜİK’in “İstatistiklerle Kadın 2019” çalışmasının sonuçlarına göre kadınların istihdam oranı 2018’de yüzde 29.4 oldu. Bu oran gelişmiş ülkelerde yüzde 60 civarındadır. Toplumsal cinsiyet anlayışı, cinsiyet ayrımcılığı, fırsat eşitsizliği de kadının iş yaşamına girmesindeki engellerdendir. Kadınların iş gücü ve üretim piyasasına katılımının ve arttırmaya yönelik politikalar geliştirilmesi çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ