Egeyön Haber

Özgener’den Eski İZTO Yönetimine Sert Sözler

İZTO Meclis Salonu’nda yapılan  İzmir Ticaret Odası Mayıs ayı Olağan Meclis Toplantısı’na Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener’in açıklamaları damga vurdu.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Özgener oldukça uzun süren ikinci meclis konuşmasında iç siyaset, dış siyaset, ekonomi gündemi ve gündeme dair bir çok konuda açıklama yaptı. Ancak konuşmasına İzmir Ekonomi Üniversitesi Vakıf Yönetimi ve Eski İZTO Başkanı Ekrem Demirtaş ile ilgili açıklamaları damga vurdu.

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, meclis toplantısında yaptığı konuşmasında ; son bir ayda ABD’nin Orta Doğu’yu kaosa sürükleyecek iki hamle yaptığını belirterek, 2017 yılının Aralık ayında Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığını ve son olarak geçen haftalarda ise ABD Büyükelçiliğinin Tel Aviv’den Kudüs’e taşındığını söyledi ve  Özgener, “Uzun uğraşlar sonucu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin beş daimi üyesi tarafından İran’la imzalanan nükleer anlaşmadan de çekildi. Yarattığı insani dramlar ve oluşturabileceği tehlikeler açısından bu iki adım da dikkatle ele alınması ve birlik olarak tepki verilmesi gereken kararlar. Benim gözlemim, ülkemizdeki tüm siyasi ve insani kurumların içten ve ortak tepkileriyle bu birliği sağlamış olduğumuz. Bu birliği aynı şekilde yaratacağı ekonomik ve ticari sonuçlara karşı da oluşturmalıyız. İran ve Ortadoğu’da gelecekte yaşanabilecek siyasi gelişmelere karşı kriz yönetimi uygulamalarını dikkate almalıyız” dedi.

‘Son günlerde yaşadığımız kur sıçramaları büyük ölçüde küresel piyasalardaki güvensizliğin ve kırılganlığın eseri’

 

Ekonomideki sıkıntıların hep birlikte üstesinden kolayca gelinebilecek sorunlar olduğunu dile getiren Başkan Mahmut Özgener, “Son günlerde yaşadığımız kur sıçramaları büyük ölçüde küresel piyasalardaki güvensizliğin ve kırılganlığın eseri. Türkiye mali disiplinden taviz vermediği ve Merkez Bankası özerkliğini koruduğu sürece faiz, kur ve enflasyon üçgeninde ciddi sorunlarla karşılaşılmadan 2018 büyüme hedefini tutturabiliriz. Gözlemlerim, üyelerimizin bu artışa direndiği ve kur artışını bire bir yansıtmamaya özen gösterdikleri yönünde…” şeklinde konuştu ve  Türkiye’nin bu günlere kolay gelmediğini  bu süreci manipüle etmek isteyenlere karşı yapacağımız tek bir şeyin umutlu olmak, sabırlı olmak, olumlu olmak, mali disiplini ve enflasyonla mücadeleyi elden bırakmamak gerektiğini belirtti.

‘Yönetim kurulumuzun almış olduğu karar çerçevesinde suç duyurusunda bulundum’

 

İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı’nda yasal olarak 8 Haziran 2018 tarihine kadar mütevelli heyet toplantısının gerçekleştirilmesi, vakıf senedinde değişiklik yapılması zorunluluğu gerektiğini ancak bunun yerine getirmediği ifade eden Başkan Özgener aksi durumda kendilerinin ve yönetim kurulunun yasalar karşısında sorumlu olduğunu belirtti ve şöyle  konuştu :” “Açıkçası hem vakıf hem üniversite ile ilgili her birimiz bu kadar hassasiyete sahipken mevcut Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı ve kendisini destekleyen yönetim kurulu üyelerinin bu sürecin yönetimi ile ilgili tüm yasal ve hukuki süreçleri yok sayarak keyfi ve ciddiyetsiz davrandığını özellikle belirtmek istiyorum. Bizler üniversite seçim sürecine girmesin, bu tartışmalardan zarar görmesin diye tüm hassasiyetimizle süreci yönetmeye gayret ettikçe yoktan var edilmeye çalışılan sunni iddialarla hedef şaşırtmaya çalışan zihniyetin karşısındayız. Kanun bize Odamız Yönetim Kurulu’na 8 Haziran’a kadar ilgili değişikliğin yapılmaması halinde sorumluluk yüklüyor. Bu nedenle bugün itibarı ile Vakıf Yönetim Kurulu Başkanı ve bu karara destek olan yönetim kurulu üyeleri hakkında Başsavcılığa bizzat giderek yönetim kurulumuzun almış olduğu karar çerçevesinde suç duyurusunda bulundum.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ