Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Rektör Prof. Dr. Budak, Bakü’de TÜRKÜNİB genel kuruluna hitap etti

AZERBAYCAN’IN BAŞKENTİ BAKÜ’DE, TÜRK DEVLETLERİ TEŞKİLATI (TDT) TÜRK ÜNİVERSİTELER BİRLİĞİNİN (TÜRKÜNİB) 7. GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI.

AZERBAYCAN'IN BAŞKENTİ BAKÜ'DE, TÜRK

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de, Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Türk Üniversiteler Birliğinin (TÜRKÜNİB) 7. Genel Kurul Toplantısı yapıldı. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da, TÜRKÜNİB Genel Kurulunda hitap ederek, “Hayata geçirdiğimiz vizyoner projelerle bir yandan bilim ihraç ederken bir yandan da akademik kurumlara rol model oluyoruz” dedi.

Türk dünyasında yükseköğretimin dünya standartlarında verimli ve daha etkin yürütülmesi için oluşturulan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) Türk Üniversiteler Birliğinin (TÜRKÜNİB) 7. Genel Kurul Toplantısı, Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de yapıldı. TÜRKÜNİB Dönem Başkanı, Azerbaycan İktisat Üniversitesi (UNEC) Rektörü Prof. Dr. Adalet Muradov’un ev sahipliğinde yapılan toplantıya; Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak’ın yanı sıra Türk Devletleri Teşkilatı üye ülkelerinden üniversite rektörleri ve akademisyenler katıldı. TÜRKÜNİB’in gelecekteki faaliyetlerine ilişkin konuları ele alındığı toplantıda Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak da bir konuşma yaptı. Budak toplantıda, “Türk Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansının Kurulması” konulu sunum yaptı.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “TÜRKÜNİB, Türk dünyasındaki bütün üniversitelerin bilgi ve altyapı paylaşımından öğrenci ve öğretim elemanı değişimine kadar üye ülkeler arasında başta akademik olmak üzere farklı alanlarda iş birlikleri gerçekleştirmek amacıyla önemli çalışmalar yürütmektedir. Eğitim-öğretim, kültür, sanat ve spor alanlarında iş birliği yapılmasına imkan sağlayarak öncülük eden TÜRKÜNİB, Türk dünyasındaki bütün üniversitelerin birlikte hareket etmesini hedeflemektedir. Ege Üniversitesi olarak üyesi olduğumuz bu güzide birliğin hedefleri doğrultusunda akademik potansiyelimizi Türk dünyası üniversiteleri ile paylaşma noktasında önemli rol üstleniyoruz. Hayata geçirdiğimiz vizyoner projelerle bir yandan bilim ihraç ederken, bir yandan da akademik kurumlara rol model oluyoruz. Tam akredite, öğrenci odaklı, araştırma üniversitemiz, uluslararasılaşma misyonu doğrultusunda, Türk dünyası yükseköğretim kurumları ile geniş bir yelpazede öncü çalışmalara imza attı, atmaya devam ediyor. Azerbaycan ve Özbekistan’daki üniversitelerle sürdürdüğümüz ve başarı ile devam eden ikili diploma programları bunun en müşahhas örneği olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu.

“Türk dünyası üniversiteleri daha görünür olacak”

TÜRKÜNİB’in öncülüğünde, Türk dünyası ile var olan ilişkileri daha da geliştirerek güçlendireceklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Budak, bu önemli organizasyon sayesinde Türk dünyası üniversitelerinin uluslararası arenada daha görünür olacağını vurguladı. Rektör Prof. Dr. Budak, “YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar hocamızın koordinasyonunda, Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesinde düzenlenen Türk Devletleri Teşkilatının Türk Üniversiteler Birliği 7. Genel Kurulunda Türk Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansının Kurulması konulu sunumu gerçekleştirdik. Birlik bünyesinde, sağlam temeller üzerine inşa edileceğine inandığım ve çalışma ilkelerini sunum yaparak anlattığım ‘Türk Dünyası Yükseköğretim Kalite Güvence Ajansının tüm Türk dünyasına hayırlı olmasını diliyorum. Genel kurul toplantısında 49 olan üye sayısı, 60 yeni üniversitenin daha üye yapılması ile 109’a çıkarıldı. Artık yeni katılımlarla TÜRKÜNİB bulunduğundan çok daha güçlü konuma geldi” dedi.