Sağlık İçin Sularımız Kontrol Altında

Sağlık İçin Sularımız Kontrol Altında
Yayınlama: 23.01.2018
A+
A-

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, kuruluşundan bu yana İl genelinde yaptığı çalışmalar sonucunda yüzde 60 olan içme suyu uygunluk oranını yüzde 82’ye çıkardı.

Vatandaşlara daha sağlıklı su sağlayabilmek için çalışmalarını sürdüren Muğla Büyükşehir Belediyesi ekipleri İl genelinde 2 bin 897 farklı noktadan su numunesi alarak 156 bin 574 analiz yaptı. Muğla Büyükşehir Belediyesinin vatandaşlara daha sağlıklı içme suyu sağlayabilmek için yürüttüğü su analiz ve iyileştirme çalışmaları devam ediyor. Muğla’nın her noktasından alınan su numuneleri, MUSKİ Genel Müdürlüğü bünyesindeki Çevre Analiz Laboratuvarları’nda inceleniyor. Laboratuvarlarda bu güne kadar 2 bin 897 farklı noktadan alınan su numunesi incelenerek 156 bin 574 analiz yapıldı.

İçme Suyu Uygunluk Oranı Yüzde 60’tan 82’ye Yükseldi

Çevre Analiz Laboratuvarları’nda yapılan araştırmalar sonucunda içme suyunun sağlık açsından eksiklikleri tespit edilirken sağlık açısından uygun olmadığı belirlenen numunelerin, kaynaklarında MUSKİ ekipleri tarafından iyileştirme çalışmaları yapılmaktadır. Bu şekilde suyun daha sağlıklı hale gelmesi sağlanıyor. Yapılan araştırmalar sonucunda Muğla’da 2014 yılında yüzde 60 olan içme suyu uygunluk durumu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar sayesinde yüzde 82’ye yükseldi.

4 İçme Suyu Arıtma Tesislerine 9 Milyon TL Yatırım Yapıldı

2014 yılında Büyükşehir yasasının ardından Muğla’da bulunan 4 içme suyu arıtma tesisi MUSKİ Genel Müdürlüğüne devroldu. Muğla Büyükşehir Belediyesinden edinilen bilgiye göre bu güne kadar MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından tesislerin daha verimli arıtma yapması ve vatandaşlara daha sağlıklı su sağlanabilmesi için yaklaşık 9 Milyon TL’lik yatırım yapıldı. Ayrıca bu 4 tesiste 117 Milyon 786 bin metreküp su arıtılarak suyu geri dönüşümü sağlanmıştır.

“Her Şeyden Önce Gelir Halk Sağlığı Gelir”

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün asıl mesleğinin doktorluk olduğunu vurgulayarak, “Vatandaş sağlığının her şeyden önce geldiğini belirtti. Başkan Gürün, “Uzun yıllar doktorluk mesleğini icra etmiş olmamdan dolayı sağlığın bir insan için ne kadar önemli olduğunun çok yakından biliyorum. Bu nedenle Belediye olarak vatandaş sağlığı bizim için bütün hizmetlerden önce gelmektedir.  Her eve giren ve kullanılan suyumuzun sağlıklı olması bizim en büyük amacımızdır. Bunun için tüm İlde gerekli analizleri yapıyor ve içme suyu üzerindeki çalışmalarımızda fazladan çaba sarf ediyoruz” dedi.

“Suyu En Sağlıklı Haliyle Vermek İçin Çalışıyoruz”

Başkan Dr. Osman Gürün, yaptıkları içme suyu iyileştirme çalışmaları kapsamında suyu nasıl daha sağlıklı hale getirebiliriz ve vatandaşlarımıza ulaştırabiliriz noktasında çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Başkan Gürün, “İl Genelinde su kaynaklarından aldığımız numuneler laboratuvarlarımızda yaptığımız içme suyu analizleri ile inceleniyor. İncelemelerin ardından hangi bölgede ne gibi bir eksiklik var tespit ediyoruz. Tespit edilen su kaynaklarını da nasıl daha iyi hale getirebilir ve vatandaşlarımıza nasıl daha sağlıklı içme suyu sağlayabiliriz noktasında araştırmalar yapıyoruz. Sorunlu içme suyu kaynaklarında gerekli çalışmaların ardından kaynağın sağlıklı hale gelmesini sağlıyoruz. Suyun daha temiz olması için 4 içme suyu arıtma tesisimize 9 Milyon TL 29 atıksu arıtma tesisimize de 61 Milyon TL yatırım yaptık. İl genlinde 68 içme suyu deposunu tamamen yenilendik ve bütün depolarında bakım onarım çalışmalarını tamamladık” şeklinde konuştu.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.