Elit Life
Egeyön Haber

Şarbon Hastalığı Vakasına İlişkin Bir Açıklama Daha Geldi

Kamuoyunda ‘Şarbon’ vakasına dair yapılan haberlere istinaden İzmir İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yazılı basın açıklaması yayımlandı. Yapılan açıklamada şarbon hastalığı vakasına rastlanmadığı beyan edildi. 

İşte İzmir İl Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama,

“Son günlerde ulusal, yerel ve de sosyal medyada İzmir’de Şarbon hastalığı vakalarının görüldüğüne dair iddialara yer verilmektedir. Tüm bu iddialar mesnetsiz ve gerçek dışıdır.

İzmir’de 2018 yılında ne Kurban Bayramı öncesinde, ne de sonrasında herhangi bir şarbon hastalığı vakasına rastlanmamıştır.  Basında yer alan şarbon haberleri üzerine İzmir İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri’ne şarbon ile alakalı birçok ihbar gelmiştir. Bu şikâyetlerin büyük çoğunluğu etle temas eden kişilerin ellerinde ya da vücutlarının başka yerlerinde yaralar meydana geldiği, etlerde kokuşmaların ve renk değişikliklerinin olduğu yönünde gerçekleşmiştir.

Yapılan başvurular kapsamında bugüne kadar 51 adet numune alınmış ve Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne analiz için gönderilmiştir. İlgili Enstitü Müdürlüğünce yapılan analizler sonucunda hiçbir numunede şarbon hastalığı teşhis edilmemiştir.

Öte yandan İzmir’de, şarbonla ilgili herhangi bir şüpheli hayvan bildirimi ya da hayvan karantinası söz konusu değildir.

 Ayrıca hastanelere başvuran hiçbir vatandaşımızda şarbon hastalığı tespit edilmemiştir.

Bu gerçekler söz konusu iken beklentimiz, halkımızın bazı yanlı ve maksatlı çevrelerin, vatandaşlarımızı tedirgin edici bu tür açıklamalarına değil resmi kaynaklardan gelecek açıklamalarına itibar etmesidir.

Bakanlığımızca, bu tür yasal dayanağı olmayan mesnetsiz haber ve paylaşım yapan, bu iddialara yer veren haber siteleri ve sosyal medya hesapları hakkında gerekli adli ve hukuki işlemler başlatılacaktır”

ifadelerine yer verdi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ