Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Uzm. Psk. Elif Özdeniz yazdı: Çocuğunuz depremle sarsılmasın

Elif Özdeniz

Elif Özdeniz

Uzm.Psikolog Elif ÖZDENİZ 1993 yılında Denizli’de doğdu. 2017 yılında Beykent Üniversitesi Psikoloji bölümünü bitiren Uzm.Psikolog Elif ÖZDENİZ, kariyerine aile ve çocuk psikoloğu olarak görev yapmaya başlamıştır. 2019 yılında Ege Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Uzmanlık alanını kazandı. Eğitimi sırasında aile, çocuk ve ergenlerle çalıştı. Uzmanlık eğitimini ‘Çocuklarda Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’ konusunda tamamlayan Uzm. Psikolog Elif ÖZDENİZ, çeşitli hastane ve kliniklerde staj deneyimlerinde bulunmuştur. Bu merkezlerde çocuk, ergen ve öğrencilerle birlikte bireysel, grup terapisi ve aile terapisi hizmetlerine yoğunlaşan Uzm. Psikolog Elif ÖZDENİZ çocuk ve ergenlere yönelikte pek çok eğitimler almıştır. Bunların yanında özel gereksinimli çocuklarla da çeşitli çalışmalar yürütmüş olup özel gereksinimli çocuklar ve ailelerine yönelik destekleyici çalışmalarda da bulunmuştur. Aldığı eğitimler Aile Danışmanlığı, Aile Arabulucuğu, Travma ve Krize Müdahale, Çocuk ve Ergenlerde Bilişsel Davranışçı Terapi, Çocuklarda Oyun Terapisi, Masal Terapisi ve Transaksiyonel Analiz gibi terapi eğitimlere katılarak uygulayıcı sertifikaları almış olup uygulamalarını devam etmiştir. Aynı zamanda çocuk,ergen ve yetişkinlere yönelik uygulayıcısı olduğu pek çok test eğtimlerini de tamamlayarak aktif şekilde uygulamaktadır. Türk Psikologlar Derneği üyeliği bulunan Uzm.Psikolog Elif ÖZDENİZ, 2016 yılından bu yana Gökyüzü Danışmanlık Merkezinde Psikolog DR. Murat Sarısoy ile birlikte çalışmalarına devam etmektedir. Akademik Hayatı 2017 – Beykent Üniversitesi Psikoloji Bölümü 2018- Ege Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik

Deprem, bugünlerde gündemimizde sıkça dile getirilen veya tanık olduğumuz doğal afettir. Deprem konusu her yaştan herkesin zihninde yer alıp duygusal olarak üzmekte ve  travma etkisine neden olmaktadır.

11 yaş öncesi çocuklar gelişimsel olarak soyut dönemde yer almalarına bağlı olarak yaşadıkları durumları anlamlandırmakta problem yaşayabilirler. Deprem soyut bir kavramdır, ,11 yaş öncesinde bu kavram oluşmamaktadır. Belirsizlikten kaynaklı olarak korku ve kaygı durumları yaşarlar.  Öncelik olarak ebeveynlerin kendi duygu durumlarını düzenlemeleri çok önemlidir. Çocukların yanında iken korkutucu ve yaşlarına uygun olmayan detaylar vermekten kaçınılması tavsiye edilmektedir. Çocuğun olası sorularına net ve somut yanıtlar vermek önemlidir. Doğal afet olan depremi anlatırken, çocuğun yaşına uygun yeryüzü hareketlerini dile getirmek ve bu süreci somut örneklerle anlatmak faydalı olacaktır. Gerçekçi, basit, net ve somut tanımlamalar ile ifade etmek önemlidir. Okul öncesi dönemdeki çocuklara depremi somut hale getirmek için lego, bloklar ve tahtalar ile anlatım desteklenebilir.

Çocuklar aynı soruları tekrar tekrar sorabilirler. Bu durum aslında çocuğun travmatik sayılan bilgiyi algıladığını, duygu durumunu düzenlemek istediğini ve kendisini sakinleştirecek bir kanala ihtiyaç hissettiğinin mesajını verir. Bu mesajları net ve geçiştirme yapmadan anlatmak önemlidir. Bu süreçte çocukların medya kullanımı engellenmeden izlenimi sağlanmalıdır. Ancak, yaşının algılayabildiğinden fazla site ve kanal kontrollerinin yapılması gereklidir. İzlenilen televizyon programlarının diline, içeriğine ve görüntülerine dikkat edilmelidir.

Çocuğun kaygılı bir yapıya sahip olması söz konusu ise; bu düzenlemeler esnasında güçlük yaşayıp gündelik yaşamını etkilemeye başlar ve gerileme belirtileri başlar. Bu belirtiler ise alt ıslatma, parmak emme, gece rüyaları ve irkilme tepkileri vb. gibi belirtiler olabilir. Bu durumla ile karşılaşıldığında bir uzmandan destek alınması önerilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ