Üzümcüler İçin Komisyon Kuruldu

Üzümcüler İçin Komisyon Kuruldu
Yayınlama: 17.01.2018
A+
A-

Bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak, alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonuna AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin üye olarak seçildi.

 

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılarak alınacak tedbirlerin tespit edilmesi maksadıyla Araştırma Komisyonu, kuruldu. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin’de kurulan Araştırma Komisyona üye olarak seçildi.

 “Sultani üzümün ana vatanı Ege”

 Türkiye’de 243 bin üretici tarafından 440 bin hektar alanda ortalama 4 milyon ton yaş üzüm üretimi gerçekleştirildiğini söyleyen AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Türkiye’de üretilen yaş ve kuru üzümün dünyada marka olmuş önemli tarımsal ürünlerden birisi olduğuna dikkat çekti. Türkiye’nin kuru üzüm ihracatında dünyada ilk sırada yer aldığını belirten Milletvekili Şahin Tin; “Kuru üzüm konusunda dünya pazarlarının neredeyse yarısını Türkiye olarak tek başımıza kontrol ediyoruz. Dünya’da tüketicilerin büyük çoğunluğu Sultani çekirdeksiz üzümü tercih ediyorlar. Sultani üzümünde ana vatanı Ege’dir. Bu bakımdan ilimizde, bölgemizde ve ülkemizde üzüm üreticilerimize, sertifikalı fidan desteği başta olmak üzere mazot ve gübre desteği ile kapama bağ tesis edilmesi, organik tarım, iyi tarım uygulamaları, örtü altı desteği, biyoteknik ve biyolojik mücadele gibi birçok konuda önemli destekler sağlıyoruz” dedi.

 “Üzümün Denizli ekonomisine katkısı büyük”

 Denizli’de 370.244 dekarlık alanda toplamda 325. 953 ton üzüm üretimi gerçekleştirildiğine dikkat çeken Milletvekili Şahin Tin; “Denizli’mizin gayri safi milli hasılasına bakıldığında üzüm ihracatından elde edilen gelir yaklaşık 325 Milyon Türk Lirasıdır. Buna bağlı olarak üzüm ihracatı alanında ülkemiz ekonomisine ilimizin katkısı 1 Milyon 200 Bin Türk Lirasıdır. İlimizden yapılan üzüm ihracatında en önemli pay 183.624 ton ile sofralık sultani çekirdeksiz üzümdür. İlimiz de üretilen üzümlerin hemen hepsi başta Rusya olmak üzere Ukrayna Bulgaristan, Belarus ve AB ülkelerine ihraç edilmektedir. Bununla birlikte Denizli’mizden ihracat için çıkışı yapılan taze üzüm miktarı 2017 yılında 10.518 ton olmuştur. Bu arada sadece ilimizden değil çevre illerden yani bölgemizden de yapılan ihracat miktarına baktığımızda ortalama 160 Bin ton civarında bir ihracat gerçekleştirilmektedir” dedi.

 “Sorunlar derinlemesine araştırılacak”

 Bağcılık sektöründe yaşananların detaylı olarak araştırılacağını dile getiren Milletvekili Şahin Tin; “Elbette sektörün belli başlı sorunları var. Bu sorunları derinlemesine inceleyerek çözüm odaklı adımların atılması için biz de üzerimize düşeni fazlasıyla yapmaya devam edeceğiz. Üreticilerin örgütlenmede ve pazarlamada yaşadıkları sorunlar başta olmak üzere arazilerin parçalı ve küçük olmasından kaynaklı yaşanan sıkıntılar, kuraklık ve sulama yetersizliği ile girdi maliyetlerinin yüksek olması ile düzenli üretim planlamasının olmaması başlıca tespit edilen sorunlar arasında yer alıyor. Bununla birlikte dolu, don ve aşırı yağış gibi tabi afetler de üreticilerin yaşadığı mağduriyeti artırıyor. Tarım sigortası konusun da üreticilerimizin duyarlılığını artırmak gerekiyor. Kurulan bu araştırma komisyonunun bağcılık sektörünün ve üzüm üretiminin geliştirilmesine önemli katkı sağlayacağı aşikârdır. Biz de Komisyon üyesi olarak üzüm üreticisinin sesi olacak ve üzerimize düşeni fazlasıyla yapmanın gayretini taşıyacağız” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.