Egeyön Haber

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Denizli’de orman yangını kontrol altına alındı. Yangın esnasında içerisinde 3 kişinin bulunduğu bir arazöz alevlerin ortasında kalmaktan son anda kurtuldu. Yangına 3 helikopter, 1 uçak ve 20’ye yakın arazöz müdahale etti.  

[dropcap]D[/dropcap]enizli’de yaklaşık 15 kilometrekarelik bir alanda etkili olan orman yangını havadan ve karadan yapılan yaklaşık 3 saatlik müdahalenin ardından kontrol altına alındı.

Pamukkale ilçesinde Akhan, Karakurt Mahallelerinde ekili arazilerdeki anızların yakılması sonucu başlayan yangın, çam ağaçlarının yoğunlukta olduğu ormanlık alana sıçradı. Rüzgarın da etkisi ile kısa sürede büyüyen yangına çok sayıda itfaiye ekipleri karadan müdahale etti.

Soğutma Çalışmaları Devam Ediyor

Yangın daha sonra 3 helikopter, 1 uçak ve 20’ye yakın arazöz ve itfaiye aracının yardımı ile 3 saatte kontrol altına alınabildi. Anızların yakılması ile başlayan ve atlayarak devam eden yangında yaklaşık 15 kilometrekarelik bir alan zarar gördü.  Yangın söndürme çalışmalarında ayrıca iş makinaları da kullanıldı.

Yangın çıktığı alanın hemen yanı başında baraj göletinin bulunması yangına havadan yapılan müdahaleyi kolaylaştırdı. Anfi uçak ise baraj göletinden su alamayınca yaklaşık 80 kilometre uzaklıktaki Salda Gölü’nden su alarak yangına müdahale etti. Yangının söndürülmesi için bazı köylülerde traktörlerle toprağı kazarak yangının atlamasını önlemeye çalıştı. Yangın esnasında içerisinde 3 kişinin bulunduğu bir arazöz ise alevlerin ortasında kalmaktan son anda kurtuldu. Kontrol altına alınan yangında soğutma çalışmaları devam ediyor.

Vali Karahan: “Arkadaşlarımız vaktinde müdahale ettiler”  

Vali Karahan, orman yangını ile ilgili açıklamalarda bulundu

Yangının ardından bölgeye gelen ve söndürme çalışmaları ile ilgili bilgiler alan Vali Karahan, ardından gazetecileri açıklamalarda bulunarak yangının çıkış nedeni ve söndürme çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Üzücü bir olayın yaşandığını aktaran Vali Karahan, “Arkadaşlarımız vaktinde müdahale ettiler. Ama özellikle rüzgarın kuvvetli olması ve çevresinin biçilmiş ve biçilmemiş arpa, buğday arazisi olması bizim riskimizi büyüttü.

Havadan ve karadan mücadele devam ediyor. Orman İşletme Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri ve vatandaşların desteği ile şuanda kontrol altına alınmış durumda. İnşallah söndüreceğiz. Çıkış nedeni anız yakılması ile ilgili ama araştırıyoruz net bir şey söyleyemeyiz. Yangın kontrol altına alındı” dedi.

  Gökten Ceylan  

  DENİZLİ (İHA) –

DENİZLİ’DE ORMAN YANGINI KONTROL ALTINA ALINDI YANGIN ESNASINDA İÇERİSİNDE 3 KİŞİNİN BULUNDUĞU BİR ARAZÖZ ALEVLERİN ORTASINDA KALMAKTAN SON ANDA KURTULDU YANGINA 3 HELİKOPTER, 1 UÇAK VE 20’YE YAKIN ARAZÖZ MÜDAHALE ETTİ

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ