Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Yerel Siyaset Atölyesinde İzmir’de Kadın Adaylar Ortak Açıklama Yaptı

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi’nin (UN Women), yereldeki kadın adayları 2019 yerel seçimlerine hazırlamak üzere düzenlediği Yerel Siyaset Atölyesi İzmir’de gerçekleşti. Atölyeye, İzmir’in yanı sıra Muğla, Denizli, Manisa ve Aydın’dan yerel seçimlerde aday ya da aday adayı olan ve sivil toplum kuruluşlarından 50’den fazla kadın katıldı. Katılımcılar, ortak bir açıklama ile siyasette toplumsal cinsiyet eşitliği çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) yereldeki kadınların siyasete katılımlarını desteklemek amacıyla, 2019 yılında gerçekleşecek yerel seçimler öncesinde kadın aday ve aday adaylarına yönelik güçlenme atölyeleri düzenliyor. 24-26 Ocak tarihleri arasında İzmir’de gerçekleşen atölyeye, İzmir’in yanı sıra Muğla, Denizli, Manisa ve Aydın’dan farklı siyasal partilerden adaylar katıldı. Sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin gözlemci olarak katıldığı atölyede, kadın adaylar ortak bir açıklamaya imza attı.

Yerel Siyaset Atölyesi, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanan “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında düzenleniyor.

KADIN ADAYLARDAN SİYASETTE EŞİTLİK TALEBİ

Atölye kapsamında katılımcılar, siyasi partilere, karar mercilerine, medyaya ve siyasetçilere seslendikleri ortak bir bildiriye imza attı. Kadın adaylar ve sivil toplum temsilcileri, siyasi partilerden kadınlara yerel seçimlerde daha fazla yer vermelerini istediler. Açıklamada şu sözlere yer verildi:

Tüm siyasi partilerden, kadınlara yerel seçimlerde daha fazla yer vermelerini ve eşitlik sağlanıncaya kadar pozitif ayrımcılık yaparak karar mekanizmalarının her aşamasında kadınların siyasi katılımını ve liderliğini desteklemelerini talep ediyoruz.

Siyasi partiler, kadın adayların da parti faaliyetlerine, kampanyalara ve yönetime katılımına yer vermelidir. Parti ve kampanya faaliyetleri kadınların katılımını kolaylaştıracak yer ve saatlerde düzenlenmelidir.

Siyasi Partiler Yasası, Seçim Kanunu ve siyasi partilerin tüzükleri, yüzde 50 eşitlik hükmü, fermuar sistemi gibi özel önlemleri içeren eşitlik sağlayıcı tutumda düzenlenmelidir. Partiler, kadın adaylardan başvuru ücreti alınmaması, kadın adaylara, kadın adayların tanıtımına ve kadın çalışmalarına bütçelerinde yer vermelidir.

Atölyeye, aday ya da aday adayı olan ve sivil toplum temsilcileri olmak üzere 50’den fazla kadın katıldı. Uzmanlar tarafından adaylık süreci, kampanya yönetimi, seçimlere hazırlık gibi konularda eğitimlerin verildiği Yerel Siyaset Atölyesi, kadın adaylara ve sivil toplum temsilcilerine sertifika verilmesiyle sonlandı.

YEREL SİYASET ATÖLYELERİ

“Siyasette Adın Var, Siyasette Kadınlar Var” sloganıyla kadın adayları eğitimlere davet eden Yerel Siyaset Atölyeleri’ne; il ve ilçelerde belediye başkanlıklarına ve belediye meclis üyeliklerine adaylık başvurusu yapmış olan ya da yapacak olan kadınlar başvurabiliyor.

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi uzmanları tarafından verilen eğitimlerde katılımcılara, adaylık süreci hazırlıkları, seçmenlerle iletişim, kampanya için finansal kaynak yaratma, kampanya yönetimi, seçim kanunları ve siyasette kadına yönelik şiddet gibi konularda bilgi sunuluyor. Üç günlük eğitimde adaylar; seçim sistemi, rolleri ve sorumlulukları üzerine tartışıyor, liderlik becerilerini geliştiriyor, interaktif bir şekilde eğitime katılarak seçime hazırlık yapıyorlar. Eğitimde ayrıca katılımcılara, toplumsal cinsiyet eşitliği ile birlikte kadınların siyasi katılımının ve liderliğinin önemi aktarılıyor.

UN WOMEN KADINLARIN SİYASETE KATILIMI İÇİN ÇALIŞIYOR

Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) kadınların yönetim pozisyonlarına eşit olarak katılmaları ve siyasi katılımları için çalışmalar yürütüyor. Yerel Siyaset Atölyeleri, kadınların siyasi katılımını ve karar alma mekanizmalarında temsiliyetini artırmayı hedefleyen “Türkiye’de Siyasi Liderlik ve Siyasi Katılımda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” projesi kapsamında hayata geçirildi. Proje, İsveç Uluslararası Kalkınma İşbirliği Ajansı’nın (SIDA) finansman desteği ile uygulanıyor.

Proje, kadınların siyasetteki temsil oranlarının düşüklüğüne dikkat çekiyor. 2014 yılında gerçekleştirilen yerel seçimlere göre, belediye başkanlarının %2.8’i, belediye meclis üyelerinin %10.7’si ve il genel meclisi üyelerinin %4.7’si kadınlardan oluşuyor.

Proje, “Kadınların siyasi, ekonomik ve sosyal hayatın karar alma süreçlerine tam ve etkin bir biçimde katılımlarının ve kadınlara karar alma mekanizmalarında, her düzeyde lider olabilmeleri için eşit fırsatlar tanınmasının güvence altına alınması” hedefine yönelik olarak çalışıyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ