Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

YORGANCILAR KRİZDEN ÇIKIŞ İÇİN İHRACATA DİKKAT ÇEKTİ

EBSO kasım ayı olağan meclis toplantısı, Meclis Başkanı Salih Esen ve Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıda meclis üyeleri ve sanayiciler ekonomik gündemi değerlendirdi. Meclis Başkanı Salih Esen, belirsizlik ortamında ekonomik yönden geleceği görmenin zorluğuna ve ihtiyacına olan yada olmayan her firmanın konkordato ilan etmesinin piyasayı motivasyon yönünden olumsuz etkilediğine dikkat çekti. EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar ise İç piyasadaki daralma karşısında her zaman ihracatın bir çıkış kapısı olduğunu ifade etti.

ESEN : ” EKONOMİ YAP-BOZU KALDIRMAZ “

Meclis oturumunun açılıs konuşmasında Meclis Başkanı Salih Esen, dünyadaki belirsizlik ortamında, ekonomik yönden geleceği görmenin giderek zorlaştığını dile getirdi ve şunları söyledi : Sürekli değişen dengeler ekseninde 2019’u karşılamaya hazırlanıyoruz. Artık çalışmaları hız kazanan ve yılın ilk çeyreğinde gerçekleştirilecek yerel seçimler, ulusal ve yerel düzlemde de yeni bir dönemin habercisi. Bununla birlikte ekonomimizin içinde bulunduğu zorlu süreci hepimiz yaşayarak görüyoruz. Hükümetin sağladığı desteklere, borç uzatımlarına ve indirimlere rağmen sanayiciler ve iş dünyası ne yazık ki toparlanamıyor. Daha fazla ihracat yaparak bir telafi imkanı olabilse de, küresel ekonomide ne yazık ki işler çok parlak görünmemektedir. İhracat yapma şansı olmayanlar için de bu süreç daha sancılı” dedi.
Konkordato ilan eden firma sayısının 8 ayda 257’ye ulaştığını söyleyen Esen, ihtiyacı olan-olmayan her firmanın konkordatoya başvurduğunu öne sürerek “Bu durum piyasalara moral motivasyon açısından da olumsuz yansıyor. Ekonominin yapbozu kaldırmayacağı özellikle böyle hassas zamanlarda bilinmeli ve ona göre hareket edilmeli.”

Meclis Başkanı Esen  yerel seçimlerde aday olan oda ve birlik başkanlarına seçilemedikleri takdirde görevlerine dönme imkanı veren düzenlemeye ilgili olarak “Konu ile ilgili TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun da uygun bulmadığına dair bir açıklaması olmuştu. Kesinlikle yasayı uygun bulmadığımızı, buraya hizmet amaçlı gelmiş olan bizlerin siyasi kararlarımızla devam etmemizin yanlış olduğu, particiliği bu kürsülere taşımanın her görüşteki üyeye verilecek hizmete zarar vereceği inancındayım. O nedenle, Sayın Cumhurbaşkanımızın bu yasayı onaylamaması hususundaki talebimizi iletmek isterim.” şeklinde konuştu.

YORGANCILAR : ” İHRACAT ÇIKIŞ KAPISIDIR “

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar konuşmasında krizden çıkışta ihracatın önemine değinirken 32’nci CACCI Konferansı’nda ‘En İyi Oda’ ödülüne layık görüldüklerinin mutluluğunu yaşadıklarını ifade etti.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar İzmir iş dünyası olarak 7 Kasım’da TOBB ve Türkiye Bankalar Birliği’nin organizasyonu ile bir toplantıda buluştuklarını belirterek, bankalarla görüşmelerde bulunduklarını anlattı.  Toplantıda dile getirilen konular hakkında bilgi veren Yorgancılar, “KDV alacağının vergi ve sigorta borçlarından düşülmesi, bankaların kredi kullanımında teminat olarak kabul edilmesi, kamuya iş yapan firmaların kamu alacaklarının bankalar tarafından kabul edilmesi, bazı sektörlere yapılan vergi indirimlerinin genişletilmesi konularını toplantıda görüştük. İşletmeler için çıkarılan konkordato dedikodularına bankalarca itibar edilmemesini istedik. Konkordatonun kötü niyetlilerce suistimal edilmemesi gerektiği dile getirildi” diye konuştu.

İç piyasadaki daralma karşısında her zaman ihracatın bir çıkış kapısı olduğunu anlatan Başkan Yorgancılar, 2019 yılının ‘ihracat atağı yılı’ olması gerektiğini vurguladı. İhracatın bugünden yarına olmayacağına dikkat çeken Yorgancılar, “Özellikle ihracat noktasında ciddi desteklere ihtiyacımız olduğu bir gerçek. İşte bu noktada, TOBB öncülüğünde ihracat destek ofisleri 16 şehirde açıldı. Sizler de odamızdan ihracata verilen devlet destekleri hakkında bilgiyi Ekonomik İlişkiler Müdürlüğümüzden temin edebilirsiniz. Eximbank tarıma dayalı sektörlere 200 milyon dolar ek desteği 2018 sonuna kadar verecek. Yararlanmak isteyenler için iletmiş olalım” dedi.

Başkan Yorgancılar konuşmasının sonunda Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, TOBB ile Asya-Pasifik Ticaret ve Sanayi Odaları Konfederasyonu (CACCI) iş birliğinde; ‘Asya: Genişleyen Sınırlar’ temasıyla düzenlenen 32’nci CACCI Konferansı’nda ‘En İyi Oda’ ödülüne layık görüldüklerini hatırlatarak, bu başarıya katkı sağlayan tüm oda çalışanları ve meclis üyelerine teşekkürlerini iletti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ