Pimatech Reklamı
Egeyön Haber

Yörük ve Türkmenler Yoncalı’da Buluştu

Bu yıl 11.si düzenlenen, “Yoncalı Yörük ve Türkmen Buluşması” Kütahya Belediyesi’nin destekleriyle Yoncalı Mesire alanında yapıldı.

Ertuğrul Gâzi Kültür Dernekleri Federasyonu ve Kütahya Yörük ve Türkmenler Derneği tarafından organize edilen programda, Türkiye’nin çeşitli illerinden gelen yüzlerce Yörük ve Türkmen Gönüllüsü mehteran eşliğinde, milli kıyafetler içinde Ulu caminden Zafer meydanına kadar Kortej ve Tanıtım yürüyüşü yaptı.

Kortej, Yörük ve Türkmen gönüllülerinin Zafer Meydanı’nda ki Atatürk Anıtına çelenk koyup İstiklal Marşı okuması ile sona erdi.

Yoncalı Mesire alanında devam eden şenlikte katılımcılara hitap eden Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “İlimizin ve kültürümüzün tanıtımı adına yapılan bu tür organizasyonları çok önemsiyoruz. Bu etkinlikler birlik ve beraberliğimizin pekişmesi adına ve ilimizin Türkiye ve Dünyada tanıtılması adına çok önemli. Bizde Kütahya Belediyesi olarak bu tür organizasyonlara elimizden geldiği kadar katkı vermeye çalışıyoruz ve çalışacağız. Bu organizasyonu gerçekleştirenleri kutluyorum” dedi.

Yörük ve Türkmenler, Osmanlı Devleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşlarına maya olmuştur diyen Başkan Işık; “Bizim görevimi Kütahya’ya, Yoncalı’ya ve sizlere sahip çıkmak. Bir sonraki şenliğimize kadar sizlere daha güzel bir Yoncalı hazırlayacağız. Türk Kültüründe Yörük ve Türkmenlerin önemi çok büyük. Yörük ve Türkmenler, Osmanlı Devleti’ne ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşlarına maya olmuştur. Ve böyle olmaya devam edeceklerdir. Bizde evlatlarımıza atalarımızın bize bıraktığı gibi tertemiz bir ülke bırakmak istiyoruz. Kültürü ile gelişmiş, ekonomisi ile zenginleşmiş, insanlığı ile dünyaya örnek olmuş bir ülke hayal ediyoruz ve inşallah hayalimizi gerçekleştireceğiz. Kültürümüzü gelecek nesillere aktaran bu etkinliğe emeği geçen herkese tekrar teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Mehter ve halk oyunu gösterilerine yer verilen şenlikte Kütahya Belediyesi tarafından katılımcılara pilav ikram edildi.

Şenliğe, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, Belediye Başkan Yardımcıları Abdullah Damcı, Ali İhsan Ertaş, Ertuğrul Gâzi Kültür Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Nihat Kula, Kütahya Yörük Ve Türkmenler Derneği Başkanı Hasan Hüseyin Namaz, Ertuğrul Gazi Kültür Dernekleri Federasyonu ile Kütahya Yörük ve Türkmenler Derneği üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ