http://www.wannawatches.com
Egeyön Haber

Zehra Başkaya Çavdar yazdı: Yeni Yıldan Ne İstiyorum?

Zehra Başkaya Çavdar

Zehra Başkaya Çavdar 15 Ocak 1969'da Antalya'nın Elmalı ilçesinde doğdu. Öğretmen olan babası Osman Başkaya'nın tayinleri sebebiyle çok sık şehir değiştirdi. İlkokulu Denizli'nin Çal ilçesinde Gazi ilkokulunda, liseyi Erzurum Nene Hatun Kız Lisesi'nde tamamladı. 1990 yılında Dokuz Eylül Universitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 27 yıl boyunca İstanbul ve İzmir'de Uluslararası firmaların mali işler bölümlerinde çalışıp, yöneticilik yaptı. 2017 yılında profesyonel iş dünyasından emekli olup, yaşam koçu olarak çalışmaya ve kurumsal eğitimler vermeye devam etti. Özellikle çocukların ve kadınların eğitimi konusunda pek çok faaliyet gerçekleştirmiş olup, çalışmalarını sürdürmektedir. 2005 yılından beri denemeler ve öyküler yazmakta, gazetelerde köşe yazarlığı yapmaktadır. İlk öykü kitabı “Mavi Pencereler” 2019 yılında yayımlanmıştır. Evli ve bir kız annesi olan yazarımız, İzmir'de yaşamaktadır.

Her yılbaşı yeni yıldan dileklerim oluyor. Kağıda yazıyorum, ağaca asıyorum, suya söylüyorum, sevdiklerimle paylaşıyorum ya da sadece en içten duygularımla kalbimden geçiriyorum. Bu kadar içten yapılan dileklerin de gerçekleşmesini bekliyorum.

Peki, gerçekleşiyorlar mı? Hayır! Neden biliyor musunuz? Ben biliyorum. Çünkü bekliyorum. Sorumluluk benim değilmiş gibi, başrol benim değilmiş gibi, patron ben değilmişim gibi bekliyorum.

Artık dileğim; diğer bütün dileklerimin üzerinde bir manifesto.

Bu yıl, yeni bir yıla başlarken sıraladığım isteklerimi gerçekleştirmeyi diliyorum! Onlar için çabalamayı ve elde etmeyi diliyorum. Ben çabalayayım, onlar en uygun zaman ve şekilde olacaktır. Yeter ki dileklerim için uğraş vereyim. Budur dileğim!

Evet, anahtarı kilide soktuğuma göre şimdi o kapının arkasından neler istediğimi sıralayayım.

Yedi maddelik bir listem var. Yedi bana göre sihirli bir rakamdır. Yaşamın bizlere “Hadi siz devam edin, mucizeler etrafınızda ve size ulaşmak için uzanıp onları almanızı bekliyorlar.” demesinin yoludur. O yüzden ben de bu yıl yedi tane dilekte bulunuyorum. Sırası önemli değil. En uygun zaman ve şekilde gerçekleşeceklerdir.

1-) Toprakla daha çok vakit geçirmeyi diliyorum. Bahçede daha çok kirlenecek, yeni çiçekler dikip, sebze fidelerini bol tutacağım. Hatta diplerini çapalamaya bile niyetim var. Bu kısımdan çok emin olmasam da bakalım göreceğiz.

2-) Seyahat etmek istiyorum. Uzun yollarda araba kullanırken sevdiğim müzikleri dinleyip kendimden geçmek, ilk defa gördüğüm veya ilk defa görüyormuşçasına heyecanlandığım yerlerde molalar vermek istiyorum.

3-) Çok beğendiğim o ince motifli battaniyeyi örmek istiyorum.

4-) Azalan kitap okuma sayımı eski seviyesine getirmek istiyorum. Aynı anda üç kitap okuyorum ama daha hızlı okuyacağım, eskiden olduğu gibi. O kadar çok kitap var ki okunacak.

5-) Yeni yemekler yapmayı öğrenmek istiyorum. Özelikle uzun yola dayanan ve saklaması kolay olan yemekler. Kızıma ulaştırmak sorun olmasın diye.

6-) Daha çok konuşacağım ve yazacağım. Kulaklarımda çınlayan sesler dışarı çıkamazlarsa beni sağır edecekler neredeyse, artık onları sözle veya yazıyla daha çok ifade etmeliyim.

7-) Yüz yüze görüşmeyi karşılıklı ihmal ettiğimiz insanlar var. Bunun eksikliğini çok fazla hissetmeye başladım. Onlarla görüşebilmenin yollarını bulacağım.

Listem budur.

Neden mi sağlık istemedim? Ben sağlıklı bir bedene sahibim ve onu sağlıklı tutmak için ne yapmam gerektiğini biliyorum.

Para mı? Para için elimden geldiğince çalışıyorum. Ayrıca yaşama güveniyorum. Her zaman ihtiyacım olana sahibim. Bunun dileğe ihtiyacı yok, kendine inanmaya ve çabaya ihtiyacı var.

Sevdiklerimin hep yanımda olması dileği mi? Hayır, o kadar bencil değilim. Ben elimden geldiğince onların yanında dururum ama onların benimle kalma istekleri onları ilgilendirir. Onların özgür iradelerine müdahale edemem. Benimle kalırlarsa ne mutlu, kalmazlarsa bol bol sevgimi gönderir ve uzaktan severim onları. Özlemek de güzeldir.

Bu yıl için benden bu kadar.

Hepimize bol keyifli, tam da kalbimizden geçirdiğimiz gibi bir yıl diliyorum. Elbette dileklerimizi gerçekleştirebilmek için verilen uğraşın keyfini çıkarmayı da diliyorum. Sahi; siz ne istiyorsunuz yeni yıldan? Dilekleriniz nedir?

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ