Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
°C

Aliağa’da 4 Bin Yeni Konut

17.01.2018
A+
A-
Aliağa’da 4 Bin Yeni Konut

İzmir’in Aliağa ilçesinde yoğunlaşan sanayi yatırımları konut talebini arttırdı. Aliağa Belediyesi İmar ve Şehircilik Müdürlüğü verilerine göre, son iki yılda alınan yapı ruhsatları ile yapılan yeni konutlar Siteler Mahallesi ve Yeni Mahalle’de yoğunlaşırken; buna paralel olarak verilen ruhsat sayısında da ciddi bir artış olduğu gözlendi. 2016 yılında 138 yapı ruhsatı alınırken; 2017 yılında bu rakamın yüzde yüz otuz beş oranla artarak 325’e ulaştığı bilgisi edinildi.

2016 yılında alınan 138 yapı ruhsatı ile 925 daire, 56 ofis işyeri, 10 sanayi tesisi inşaatı ve 1 otel inşaatı tamamlandı. 2017 yılında ise alınan 325 yapı ruhsatı ile 2554 daire 164 ofis işyeri, 7 sanayi tesisi inşaatı, 2 otel inşaatı imalatı devam ediyor. 2016 yılında imal edilen tüm imalatların tamamının satıldığı bilgisine ulaşıldı

2017 yılında alınan yapı ruhsatı ile 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanan ya da inşaatı devam eden ve tamamlanma aşamasına gelinen konutların 1323 adedi ise yapı kullanma belgesi ile elektrik, su, doğalgaz vb. abonelikleri alınarak taşınmaya hazır hale geldi.

Sanayi yatırımları konut imalatını artırdı

Son iki yılda yapılan yeni konutlar Siteler Mahallesi ile Yeni Mahalle’de yoğunlaşırken, buna paralel olarak kent merkezindeki yenileme projelerinin de azımsanmayacak rakamlarda olduğu konunun uzmanlarının aktardığı bilgiler arasında.

TÜPRAŞ, PETKİM, Star Rafinerisi, ALOSBİ ve limanlar gibi Türkiye’nin dev işletmelerine ev sahipliği yapan Aliağa’da ekonomik büyümenin neden olduğu hızlı nüfus artışına paralel olarak yeni konut talebi de artarak devam ediyor.

2018 Yılında konut üretimi 4 bine ulaşacak

İnşaat sektörünün önde gelen üreticileri, gerçekleşen satışlarda ilçe dışından yatırım amaçlı gelen yatırımcılara yapılan konut satışlarının da önemli bir yüzde tuttuğuna dikkat çekti. Satılan konutların tamamına yakını ise bin ile bin 750 TL gibi rakamlara eşyasız ve eşyalı olarak kiraya verildiği belirtildi.

Üreticiler, 2017 yılında alınan yapı ruhsatlarıyla üretilen ve tamamlanmak üzere olan 2554 lüks konut olduğunu ifade ederek, yapı kullanma belgesi ile oturuma hazır hale getirilen 1323 konutun eklenmesiyle bu sayının 4 binlere yaklaşacağı belirtildi. Ayrıca ocak ayı ortasında rakamların 4 bin konutu göğüslediği öğrenildi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.