Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

BBŞT “Dünya Tiyatro Günü”nde” İzmirli Sanatseverlerle Birlikte

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu

Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu 27 Mart Dünya Tiyatro Günü’nde sanatseverlerle bir araya geliyor. Her yıl sahnelediği önemli tiyatro metinlerinin yanısıra açtığı kurslarla da İzmir’in sanat lokomotifi olan BBŞT, “Küheylan” oyunu ile saat 20.00de sevda Şener sahnesinde tiyatroseverlerle buluşacak. Sanatseverler oyunu ücretsiz izleyebilecek.

 

Geçtiğimiz yıl 25. Sanat yılını kutlayan BBŞT dünya tiyatro gününde kente duyduğu sorumlulukla tiyatroseverlerle buluşuyor. Dünya tiyatrosunun önemli eserlerini seyirciyle buluşturan ve oynadığı her oyunu kapalı gişe olan BBŞT, bu özel günde “Küheylan” oyunu ile sahne alacak.
7’den 70 kurs veriliyor.

BBŞT sahnelerinde çocuk-büyük, genç-yaşlı 7’den 70’e kurs veriliyor. Kurs dönemi 8 aylık bir eğitimi kapsıyor. Yaklaşık 500 kişinin katıldığı kurslarda tiyatro tarihi, beden eğitimi, ses çalışmaları, oyunculuk teknikleri aktarılıyor. Kursiyerler aldıkları eğitimin yanı sıra dönem boyunca çalıştıkları oyunlar ile “Kursiyer Oyunları Festivali”nde seyirci karşısına çıkarak oyunlarını sergileme fırsatı buluyor. İzmir’in önemli repertuar tiyatrolarından kabul edilen Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi , Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu, Çamdibi Nedret Güvenç ve Altındağ Atatürk Kültür Merkezi olmak üzere dört ayrı sahnede oyunlarını seyirciyle buluşturuyor.

Anlamlı işbirliği

Bornova Belediyesi’nin bu sezon Bakırköy Belediyesi ile protokol imzalamasıyla iki ilçe tiyatroları arasında turneler başladı. Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu ve Bakırköy Belediye Tiyatroları (BBT) birbirlerinin sahnelerinde oyunlarını sergileme ve bu sayede Bornova ve İzmir; BBT’nin oyunları ve sanatçısıyla, BBŞT ise İstanbul seyircisiyle düzenli olarak buluşma fırsatı yakaladı. Protokolün ardından başlayan turneler, Bornova Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun (BBŞT), “Jeanne d’Arc’ın Öteki Ölümü” isimli oyunla ilk kez İstanbul seyircisiyle buluşması oldu. Daha sonra Bakırköy Belediye Tiyatroları oyuncuları Bornova Belediyesi Uğur Mumcu Kültür ve Sanat Merkezi Sevda Şener Sahnesi’nde; “Seni Seviyorum Türkiye” adlı oyun ile Bornovalı tiyatroseverlerin karşısına çıktı.

Başkan Atila: Tiyatromuzla gurur duyuyorum

Eğitim, kültür ve sanatta çok iddialı bir kent olduklarını vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, “ Her yıl gerçekleştirdiği kurslar ile tiyatro dünyasına yeni yetenekler kazandıran BBŞT İzmir ve Türkiye’de tiyatro alanında önemli bir yere sahip. Bornova Belediyesi olarak her zaman sanata ve sanatçıya destek olmaya çalıştık. . Sanat ve özellikle tiyatro büyük bir emek gerektiriyor. Sanatçılarımız yıllarını buna adıyor. Uzun yıllardır BBŞT görevine devam ediyor. Tiyatromuzla gurur duyuyoruz.” dedi. Başkan Atila tiyatroseverleri büyük emeklerle hazırlanan oyunları seyretmeye davet etti