Bornova Belediyesi’nden Otomatik Çevre Koruması

Bornova Belediyesi’nden Otomatik Çevre Koruması
Yayınlama: 24.01.2018
A+
A-

Bornova Belediyesi çevrenin korunmasına yönelik projelerine atıkmatik sistemini de ekledi. İlçenin 7 ayrı noktasına yerleştirilen ve kartlı sistemle çalışan atıkmatiklere pet ve cam şişe ile metal içecek kutularını atan vatandaşlar her biri için ayrı ayrı puan kazanıyor. Biriken puanlar atıkmatik ekranından takip ediliyor. Belirlenen puanlara ulaşanlar bisiklet, basketbol topu, futbol topu, dart, scrable hediyelerinin sahibi olacak.

Bornova Belediyesi çevrenin korunmasına yönelik projelerine atıkmatik sistemini de ekledi. Atıkların doğaya verdiği zararı en az düzeye indirmek için kaynağında ayrı toplamadan, atık türlerine özel geri dönüşüm kutularının ilçenin her yerine yerleştirilmesine kadar pek çok hizmeti sunan Bornova Belediyesi’nin atıkları ayrı toplamayı özendiren yeni uygulaması büyük ilgi gördü. Bornova Belediyesi’nin ilçenin 7 ayrı noktasına kurduğu atıkmatik sistemi etkin bir şekilde kullanılıyor.

Atıkmatikler, Kazım Dirik Mahallesi Muhtarlığı yanı, Kızlar Kahvesi yanı, BELGEM yanı, Çamdibi Pazaryeri girişi, Altındağ Kültür Merkezi önü, Naldöken Kültür Merkezi önü ve Pınarbaşı Cumhuriyet Meydanı’na kuruldu. Kartlı sistemle çalışan atıkmatikler içine atılan her pet şişe ve cam şişe için 1 puan, metal içecek kutuları için de 2 puan kazandırıyor.

Vatandaşlar puan kazanabilmek için gerekli olan “Çevre Dostu Kartı” Bornova Belediyesi’nin Ergene Mahallesi 2 Sokak’taki Ek Hizmet Binası’nda bulunan Temizlik İşleri Müdürlüğü’nden ücretsiz olarak alabiliyor. 750 puan biriktiğinde futbol topu, 1000 puan biriktiğinde basketbol topu, 1250 puan biriktiğinde dart, 3500 puan biriktiğinde scrable, 20.000 puan biriktiğinde de bisiklet hediyesine hak kazanılıyor. Bu puanları biriktiren vatandaşlar hediyelerini Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak teslim alabilecek. Bu arada vatandaşlar atık pillerini de atıkmatiklere atabiliyor. Piller puan kazandırmıyor.

Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila, çevreye zarar veren atıkların ayrı toplanmasını teşvik etmeyi amaçladıklarını belirterek, “Atıkmatiklerin de bu amaca hizmet edeceğini düşünüyorum. Özellikle çocuklarımızın anne babalarına da örnek olarak pet şişe, cam şişe, metal içecek kutusu gibi doğada kaybolması yüzyıllar süren atıkları atıkmatiklere atarak çevrenin korunmasına katkıda bulunacaklarına inanıyorum. Kısa süre önce başlattığımız sisteme olan ilgi bizi çok sevindirdi” dedi.

Bir Yorum Yazın
Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.