Egeyön Haber

Buca Belediyesindeki “yolsuzluk” iddiaları Sayıştay raporunda da yer almış!

Buca Belediyesine “yolsuzluk” operasyonları ile gündeme gelen iddiaların bir bölümünün Sayıştay raporlarına da yansıdığı ortaya çıktı. Buca Belediyesinin 2019 Sayıştay Raporunda kurumun “Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler” hesabında 9 milyon 82 bin TL’lik eksiklik tespit edildi. Ayrıca kiralanan araçlara çalışılmayan sürelerde de akaryakıt ücreti ödendiği ve aynı tip mal için farklı fiyat ödemeleri yapıldığı da rapora yansıyan bilgiler arasında yer aldı.

İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince, Buca Belediyesi ihalelerinde yolsuzluk olaylarına karıştıkları tespit edilen aralarında belediye personeli de olan 12 şüpheli hakkında gözaltı kararı çıkarıldı. Operasyonla gündeme gelen iddiaların bir bölümünün Sayıştay raporlarına da yansıdığı ortaya çıktı. Buca Belediyesinin 2019 Sayıştay Raporunda kurumun “Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler” hesabında 9 milyon 82 bin TL’lik eksiklik tespit edildi. Ayrıca kiralanan araçlara çalışılmayan sürelerde de akaryakıt ücreti ödendiği ve aynı tip mal için farklı fiyat ödemeleri yapıldığı da rapora yansıyan bilgiler arasında yer aldı.

Sayıştay müfettişlerinin 2019 yılı raporunda Buca Belediyesi ile çarpıcı ifadeler yer aldı. Buca Belediyesinin ortağı olduğu şirketlerinde bulunan toplam sermaye tutarı ile mal ve hizmet üreten kuruluşlara yatırılan sermayeler hesabının uyuşmadığının tespit edildiğinin ifade edildiği raporda, “Kurumun 2 şirkette ortaklığı bulunmakta ve bu şirketlerdeki toplam sermaye miktarı 27.776.495,39 TL’dir. Yukarıdaki yönetmelik hükümlerinden anlaşılacağı üzere Belediyenin 2019 yılı bilançosunda 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 27.776.495,39 TL borç bakiyesi vermesi gerekirken, 18.693.694,25 TL borç bakiyesi bulunmaktadır. Dolayısıyla 241 Mal ve Hizmet Üreten Kuruluşlara Yatırılan Sermayeler Hesabında 9.082.801,14 TL tutarında eksiklik bulunmaktadır” ifadeleri yer aldı.

Kiralanan araçlara çalışılmayan sürelerde de akaryakıt ücreti ödenmiş

Müfettiş raporlarında hizmet ihaleleri kapsamında akaryakıt dahil kiralanan araçlarda, çalışılmayan süreler için akaryakıt ücreti ödendiği de dikkat çekti. Bu durum, “Kurumda yapılan incelemede temizlik işleri ile park ve bahçelerde kullanılan araçlar için yapılan ihaleye akaryakıtın da dahil edildiği, şartnameden dolayı araçların çalışıp çalışmadığına bakılmaksızın ödemede bulunulduğu, akaryakıt için ayrıca fiyat farkı hesaplandığı tespit edilmiştir. Ancak yapılan incelemede, akaryakıt fiyatının ayrı bir kalem veya her araç için yaklaşık maliyete eklendiği ve tam vardiya üzerinden ödendiği görülmüştür. Oysaki bir aracın tüm vardiya boyunca çalışması hayatın olağan akışına aykırıdır. Kamu kaynaklarının etkili, ekonomik ve verimli kullanılması ilkesi gereği araçlara çalışılmayan süreler için akaryakıt ödemesinin yapılmaması ve araç kiralamalarına yakıt hariç çıkılmasının mevzuata uygun olacağı değerlendirilmektedir” şeklinde rapor edildi.

Aynı tip mal ve hizmetlere farklı fiyat

Buca Belediyesinde ayrıca; aynı tip mal ve hizmetler için farklı fiyatlar ödendiği, bazı alımlarda işin teknik niteliklerinin belirtilmemesi nedeniyle doğrudan temin yöntemiyle yapılan alımlarda benzer alımlar için farklı fiyatlar ödendiği müfettiş raporlarına yansıdı.

2018 yılında başlayan süreci kapsıyor

Buca Belediyesine yapılan operasyonun, belediyenin Destek Hizmetleri Müdürlüğü başta olmak üzere Temizlik İşleri Müdürlüğü ve bazı alım-satım işlerinin yapıldığı birimleri kapsadığı öğrenildi. Gözaltına alınanlar arasında ilgili birimlerde müdürlük, şeflik ve ihale gerçekleştirme görevlisi olarak imza atan kişilerin yer aldığı belirlendi.

Operasyon 2018 yılında başlayan bir süreci kapsıyor. Geçmiş dönemde ve önceki yıllarda yapılan temizlik ihalesi, akaryakıt ihalesi, personel alım ihalesi ve destek hizmetlerindeki bazı işlemleri inceleyen savcılık harekete geçerken daha önce görev yapmış eski idari-teknik yetkili isimleri gözaltına alması dikkat çekti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ