http://www.wannawatches.com
Egeyön Haber

CHP Konak ödemelerden çıkarılan ilaçlar gündeme getirdi: Vatandaş daha fazla ödeme yapacak!

CHP Konak İlçe Başkanlığı ve İlçe Sağlık Komisyonu “Halk Sağlığından Tasarruf Olmaz” konulu basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasında sağlık alanında ödemelerden çıkarılan ilaçlar hakkında Konak Belediyesi ve CHP Konak İlçe Başkanlığı Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen açıklamalarda bulundu.

Resmi Gazete’de yayımlanarak uygulanmaya başlanan; Sağlık Uygulama Tebliği ve Sağlık Hizmetleri Fiyatlandırma Komisyonu kararları ile yurttaşların çok sık olarak kullandığı 52 ilacın SGK geri ödeme listesinden çıkartıldığını, eşdeğer ilaç taban fiyat uygulamasının ise yüzde 10’dan yüzde 5’e çekildiğini belirten Konak Belediyesi ve CHP Konak İlçe Başkanlığı Sağlık Komisyonu Başkanı Barış Özgen, “Bunlarla da yetinilmeyip bazı ilaçlar için “Teröpatik Referans Grup” ismi verilen yine bir takım “acayip uygulamalar” yürürlüğe girmiştir. Bu düzenlemelerle, yurttaşlarımız zaten yıllar içerisinde çeşitli isimlerle reçeteleri için yüksek ücretler ödemekteyken, ödeme güçlüğü nedeniyle tedavileri yarım kalmaktayken, şimdi daha da fazla ödemeler yapmak zorunda kalacak; hayat pahalılığının rekor seviyelere geldiği ülkemizde, kış mevsimine girerken, pandeminin de artarak devam ettiği bu süreçte, artık bu 52 ilacın bedelini tamamen cebinden para ödeyerek alacak. İlaç taban fiyat uygulamasındaki değişiklikle; hastalarımızın zaten ceplerini yakan ilaç fiyat farkları daha da katlanarak artacak yine vatandaşımız ele güne muhtaç olacak. Yine bu değişikliklerle; kemoterapi gören ve bu sebeple ağız ve boğaz yaraları oluşan kanser hastalarına 1 aylık dozlarla verilen gargara ve ağız pomatları 10 günde yalnızca 1 kutu verilecek, sabit bir fiyat belirlendiği için fiyat farkı ödenecek ve böylece bu hastaların ilaca ulaşımı engellenmiş olacak. Emekli maaşları ile kıt kanaat geçinmeye çalışan, eklem ağrıları çeken yaşlılarımız merhemlerini alabilmek için 10 günde bir doktor kapısına gidecek ve yine aldığı bir kutu ilaca da fark ücreti ödeyerek alacak. Ödemeden çıkarılan ilaçları parası ile almak isteyenler ise şu anki fiyatının 3-4 katı fazla para ödeyerek alacak” açıklamalarında bulundu. 

‘HALK SAĞLIĞINDAN TASARRUF OLMAZ’

AKP hükümetine eleştirilerde bulunan CHP’li Özgen, “AKP’nin 19 yıldır uyguladığı tüm politikalarda olduğu gibi Sağlıkta Dönüşüm diye başlattıkları politikanın da artık sonuna gelinmiştir. Türk halkı olarak Cumhuriyet tarihimizin en paralı ve en pahalı sağlık hizmeti ile karşı karşıyayız. Sağlık sistemi kendi kendini döndüremez bir duruma gelmiş, kontrolden çıkmış ve her geçen gün daha da pahalılaşmaktadır. Başta göz boyayarak süslü hastaneler, süslü sağlık merkezleriyle başlayan bu emperyalist proje ile bugün gelinen nokta, tamamen ücretsiz olacak denilen fakat her geçen gün daha paralı ve pahalı hale gelen, halkımızın artık bu ücretleri karşılayamaz hale geldiği, tedaviye başlasa bile her gün artan ücretler nedeniyle tedavisinin sonunu getiremediği, tüm nüfusun sigortalı görünmesine rağmen, prim borcu nedeniyle milyonlarca vatandaşımızın sağlık hizmeti alamadığı sürdürülemez bir noktaya gelmiştir. Dolayısıyla; buradan AKP hükümetine sesleniyoruz. Tasarrufu Halkın Sağlığından Değil; 5’li çeteye çektiğiniz peşkeşten, kurduğunuz saray hükümetinin İsrafından, şatafatından yapın. Halk sağlığından tasarruf olmaz!” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ