Egeyön Haber

CHP’li Beko’dan ‘Madımak’ Açıklaması: ‘Aynı Zihniyetin Devamı’

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir Milletvekili Kani Beko, Sivas Katliamı’nın 25. Yılı nedeniyle bir açıklama yayınladı.

2 Temmuz 1993’te Madımak Oteli’nde gerçekleşen katliamı yapan zihniyetin, kitleselleştiğini, örgütlendiğini ve meşrulaştırılmaya çalışıldığını söyleyen Kani Beko, tüm bunlara karşı unutmamak ve unutturmamanın önemli olduğunu vurguladı.

Erdoğan’ın ve Çiller’in sözlerini hatırlattı

21 Ekim 1993’te Ankara 1 No’lu DGM’de 124 sanıkla başlayan yargı sürecinin sonunda 2012 yılında Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nin ‘zaman aşımı’ kararı vermesinin ardından Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Hayırlı olsun’ dediğini hatırlatan Kani Beko, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 24 Haziran seçimlerinde kürsüden alkışlattığı 1993 yılının Başbakanı Tansu Çiller de Sivas Katliamı sırasında ‘Çok şükür otel dışındaki halkımız bir zarar görmemiştir’ açıklamasını yapmıştı. Şimdi bu güçler yan yana ve iktidarda” dedi.

‘Aynı zihniyetin devamı’

Hükümet kanadından yapılan ‘Şehit cenazelerine CHP’lileri almayacağız’ çıkışlarının da aynı zihniyetin güncel yansıması olduğunu ifade eden Kani Beko, “2 Temmuz 1993’te aydınlarımızı katleden zihniyet, katliamdan 25 yıl sonra maalesef kitleselleşiyor, örgütlenmeye devam ediyor ve meşrulaşmaya çalışıyor. Hem 25 yıl önce Sivas’ta hem de tarih boyunca yaşanan onlarca katliamda yitirdiğimiz canlarımız için yapabileceğimiz şey, ilerici, aydın, laik, demokrat güçler olarak bir arada durma dirayetimize sahip çıkmaktır” dedi.

‘Unutturmamak da bir direniş şeklidir’

Kani Beko, “Laiklik mücadelesi, her zamankinden daha elzem durumda. Laikliğin önemini, genç kuşaklara, işçilere, emekçilere, kadınlara anlatmalı ve kavratmalıyız” ifadelerini kullandı. “Katliamları unutturmamak da bir direniş şeklidir” diyen Kani Beko, Sivas Katliamı’nı yapanları da katliamın sanıklarını aklayanları da unutmayacaklarını ve unutturmayacaklarını söyledi. Beko, herkesi 2 Temmuz anmalarına katılmaya, anmaları yaygınlaştırmaya ve katliamı unutturmamak için mücadele etmeye davet etti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ